İMEİ Numarası Nedir Ne İşe Yarar İmei kodu Nasıl Öğrenilir

Mobil cihazların kontrol ve kayıt altında alınması için benzersiz olarak tanımlanan uluslararası geçerlik ve kullanımı olan kod numarasıdır. Bu yazımızda İMEİ Numarası Nedir Ne İşe Yarar İmei kodu Nasıl Öğrenilir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

İMEİ Numarası Nedir

İmei Numarası Nedir?

İmei numarası, her mobil cihaz için benzersiz bir şekilde tanımlanmıştır. Bu kod, sayısal numaralardan oluşmaktadır ve her cihazı birbirinden ayırmak için kullanılır. Standard İmei kodu 15 haneden oluşmaktadır.

İmei numarası, 2004 yılından bu yana AA-BBBBBB-CCCCCC-D biçiminde gözükmektedir. Burada A ve B etiketi TAC olarak bilinirler. Burada altı haneden oluşan ‘C’ basamağı, her cihaza özgü olan seri numarasını temsil eder ve bu kısım telefon üreticisi belirler. D kısmı ise kontrol basamağıdır. İmei kodlarının yanlış kaydedilmemesi için, D ( kontrol hanesi) ambalaj üzerinde görülür, Fakat belgelenen İmei’nin bir parçası değildir.

İmei Nasıl Öğrenirim?

Cihazınıza ait İmei Numarasını birçok yolla öğrenebilirsiniz.

İlk olarak, arama ekranına *#06#yazıyorsunuz. Ardından aradığınız zaman ekranınıza İmei numaranızı yazan bir ekran gelecektir.

İkinci olarak, İOS ve Android cihazı kullanıyorsanız, ayarlar bölümünden öğrenebilirsiniz. İos için, Ayarlar > Genel > Hakkında bölümünden öğrenebilir. Android için,  Ayarlar > Cihaz Hakkında > Durum > IMEI Bilgisi bölümünden öğrenebilirsiniz.

Son olarak ise, cihazınız herhangi bir sebepten açılmıyorsa, bataryanın altında veya birçok cihazın arka kapağının üzerinde yazmaktadır.

İmei Ne İşe Yarar?

Imei numarasını aracınızdaki şase numarasına benzetebilirsiniz. Cihazınızın çalınması durumunda İmei numarası üzerinden cihazınızı bulabilir veya kullanıma kapatabilirsiniz. Bunun için İmei numaranızı cihazınız dışında birçok yerde saklamanızda fayda vardır.

İmei numarası diğer telefonlar içinde kopyalanabilir. Bu durumları yaşamamanız adına kimse ile paylaşmamanız faydalı olacaktır.

İMEİ Kodu

İmei Numaram Geçerli Mi Nasıl Öğrenirim?

Bir imei numarasının geçerli olup olmadığını en kolay yolu, E-devlet üzerinden kontrol etmektir. E-devlet internet platformu üzerinden kodunuzu şifresiz bir şekilde sorgulatabilirsiniz. Bunun dışında imei.info üzerinden imei sorgulaması yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Farz Nedir Ne Anlama Gelir Ve Kaça Ayrılır

İlginizi çekebilecek olan mobil cihazlar ile ilgili diğer bir yazımız SAR Değeri Nedir Nasıl Ölçülür Ve SAR Değeri kaç Olmalıdır konulu makalemizi incelemek için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ