İmanın Şartları Nelerdir Ve Anlamları

Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v) efendimizin Allah’ın elçisi olarak insanlığa yaydığı İslam dininin gerektirdiği bilgileri ve önemli hususları nacizane olarak Dini Bilgiler bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise İmanın Şartları Nelerdir Ve Anlamları konulu makalemizi inceleyelim.

İmanın Şartları Nelerdir

İmanın Şartları Nelerdir

İslam Dininde bazı kurallar bulunmaktadır. Dinine uygun salih amellere sahip bir kul olmak isteyen kişi imanın şartlarını kabul etmeli ve hayatına bu şartlara uygun sürdürmelidir. Buyüzden Allah’ın dinine iman etmiş kullar için bu şartlar ile sorumludurlar.

İman inanmak anlamına gelmektedir. Allah’ın varlığına ve tek olduğuna inanan herkes iman sahibi olmuş olur. Kişinin imanını tamamlayabilmesi için diğer  temel şartlarında yerine getirilmesi gerekir. Müctehidler Nisa Suresinde 136. Ayette geçenlere göre imanın şartlarının 6 tane olduğunu belirtmişlerdir. Nisa Suresinde geçen ayette: “Ey İnananlar! Allah’a, Resulüne, İndirdiği Kitabave daha önce indirdiği kitaba inanmakta sebat gösterin. Kim Allah’ı, meleklerini, kitaplarını, peygamberlerin ve ahiret gününü inkar ederse şüphesiz derin bir sapıklığa sapmıştır.” İmanın şartları konusunda mezhepler arasında farklılıklarolduğu gözlemlenmektedir. Sünni mezhebine göre imanın şartları yukarıda Nisa Suresinde geçen ayete göre maddelenmiştir.

İmanın Şartları 6 Tanedir

Allah’a İnanmak,

Meleklere İnanmak,

Kitaplarına İnanmak,

Peygamberlerine İnanmak,

Ahiret Yaşamına İnanmak,

Kadere ve Hayır ve Şerrin Allah’tan geldiğine İman etmek olarak sıralayabiliriz.

Allah’a İman

Rabbimize inanmak O’nun doğrulmamış ve doğurmamış olduğunu kabul etmektir. Allah her zaman her yerde ve sonsuza kadar var olandır. Her şeyin Yaratıcısı O’dur, “Ol” deyince oldurandır. Herşeye mutlak surette gücü yeten, övülmeye ençok layık olandır. Tüm bunları kalben kabul etmek Allah’a inanmaktır.

Meleklere İman

Melekler Allah’a sürekli olarak ibadet eden varlıklardır. Cinsiyetleri bulunmaz ve nurdan yaratılmışlardır. Allah’ın emirleri dışına çıkmazlar ve Allah tarafında korundukları için günah işlemezler. Meleklerden görevleri belli olan Dört büyük melek vardır. Bunlar; Allah’ın vahiylerini Peygamberlere götürmekte görevli olan Cebrail, Doğa olaylarını kontrol etmekte görevli olan Mikail, Eceli gelen insanların ruhlarını almakta görevli olan Azrail, Kıyamet kopacağı zaman Sur’u üflemekte görevli olan İsrafil’dir.

İlginizi Çekebilir :  Tefsir Nedir Meal Nedir Arasındaki Farklar

Kitaplara İman

Allah’a inanmak O’nun kulları için indirdiği kitaplara iman etmeyi gerektirmektedir. Bize helal ve haramları bildiren, emir ve yasakları öğreten bu kitaplar bizi doğru yola iletmek için indirilmiştir. Zaman içinde kitapların insanlar tarafından tahrip edilmesi ve değiştirilmesi sonucu ardı sıra kitaplar gönderilmiştir. Son kitap olarak inen Kur’an-ı Kerim’in koruma altına alındığı ve aslının kıyamete kadar değiştirilemeyecek kitap olduğu bize bildirilmiştir. Kur’an-ı Kerim ile birlikte şimdiye kadar 4 adet kitap indirilmiştir. Hz.Davut Peygambere Zebur, Hz. Musa Peygambere Tevrat, Hz. İsa Peygambere İncil, Hz. Muhammed (SAV)’e Kur’an-ı Kerim indirilmiştir.

Peygamberlere İman

Peygamberler bize helal ve haram kılınan şeylerin bildirilmesi için gönderilen elçilerdir. Allah’tan gelen emirleri Cebrail vasıtasıyla alarak insanlara bildirmişlerdir. Kur’an-ı Kerim de adı geçen 25 tane peygamber bulunmaktadır.

Ahirete İman

İslam Dininin en temel esaslarından biri ahiret hayatına imandır. Öldükten sonra dirilmeye ve hesap gününün varlığına inanmak ahirete inanmaktır. Dünya hayatının bir imtihan hayatı olduğuna hesap günü hesaba göre cennet ve cehennem hayatı başlayacağına inanma Müslümanların önemli vazifelerindendir.

İmanın Şartları

Kadere İman

Müslüman kişinin en önemli görevi başına ne gelirse gelsin hepsinin Rabbinden geldiğine inanmaktır. Ondan başka bir yaratıcı yoktur ve o istemediği müddetçe bir şey olması mümkün değildir. Bizim şer sandığımız şeyler hayır, hayır sandıklarımız şer olabilir. Bu yüzden her olayda Allah’a tevekkül edilmelidir. Böylece imanın şartlarından Kadere İman şartı yerine getirilir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan İslamın Şartları Nelerdir İslamın 5 Şartı Ve Açıklamaları konulu makalemizi inceleyelim.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ