İktisat Nedir Ve İktisat İçin Gerekli Unsurlar Nelerdir

İktisat Nedir?

İktisat, bir diğer adıyla ekonomi olarak tanımlanır. Dünyadaki insanların ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla neyin ne kadar dağıtılacağı hakkında bilgi verir. İnsanlığın ilk yıllarında, para unsuru daha ortada yokken, insanlar değiş tokuş yaparak, iktisadın ilk adımlarını atmışlardır. Para piyasaya girdikten sonra, iktisat kavramı daha net bir şekilde anlaşılır olmuştur. Para ile iktisat kavramı bütünleşmiştir. İnsanlar üretim yapmadan önce, ürettikleri malı satıp satamayacağını düşünerek hesap yapmaları, tüketim konusunda nasıl etkinlikler kullanılmalı gibi hesaplar yaparak, iktisat yapmış olmaktadır.

İktisat Nedir

Ekonominin hareketliliği, insanların ekonomiye verdiği katkıyla oluşmaktadır. Farklı meslek gruplarında çalışan insanlar, tasarruf ve yatırımlarla ekonomiyi dengelemektedir. Gelişen modern dünyada, iktisat alanında yapılan çalışmalarla, ekonomiyi daha iyi seviyelere çıkarma konusunda çalışmalar yapılmaktadır. Özellikle, giderek modernleşen dünyada, güçlü bir devlet olarak kalkınmak istiyorsak, güçlü bir ekonomik güce sahip olmamız gerekmektedir. İktisadi alanda, işsizlik, üretim, tüketim ve fiyat gibi unsurların birbirleri ile olan ilişkilerinin, dengeli bir biçimde incelenmesi, aralarındaki ilişkinin saptanması gerekmektedir.

İktisat İçin Gerekli Unsurlar

İnsan, dünyada yaşamını sürdürebilmesi için, barınma, yeme-içme ve gündelik sağlık, eğitim gibi ihtiyaçlara sahip olması gerekmektedir. Bu, insanlığın en temel ihtiyaçlarındandır. Bu hizmetlerin karşılanması için oluşan kurumların veya kişilerin, mal paylaşımı ve üretim gibi toplumsal alanların tümü, ekonomiyi oluşturmuştur. İktisatta belli kurallar vardır. Bu kurallar çerçevesinde, ülke kalkınması sağlanmaya çalışılmaktadır. Öncelikle toplum ve kişiler karşılıklı ödün vererek, açık veya enflasyon gibi kapalı yollarla ödeme yaparak, dengeli bir biçimde hareket etmeye çalışırlar.

İktisat oluşabilmesi için, piyasa ve devlet unsurlarının birada bulunması gerekmektedir. Üretim ve tüketim faaliyetlere yön veren bu iki unsurun, kendi içinde bazı kuralları vardır. Piyasada, üretici ürettiği malın üzerine kar koyarak malını satmaya çalışırken, tüketici de ihtiyacını karşılamak amacıyla talepte bulunur. Üretici ve tüketici arasındaki bu döngüyü sağlayan kurum piyasadır. Devlet ise, ekonomiyi kalkındırmak, insanlara daha iyi hizmet vermek için, kalkınma planları tasarlayarak, sosyoekonomik düzeni geliştirmeyi sağlayan bir kurum olarak çalışmaktadır. Devlet ve piyasada ekonominin etkileri ve dengesini inceleyen bilim dalı iktisattır.

İlginizi Çekebilir :  Sermaye Piyasası Kurumu SPK Lisanslama Sınavı Nedir Ve Nasıl Alınır

İktisat Ve Toplum

Toplum dediğimiz yapı, insanların bir amaç için bir araya gelmesidir. Toplum soyut ve öznel yapıda bir sistemdir. Dünya üzerindeki insanlar, maddi ve manevi ihtiyaçları için çalışırlar. Toplumun olduğu yerde, iktisat olması kaçınılmaz bir unsurdur. İktisat kavramına anlam yükleyen toplumun ta kendisidir. Günümüzün modernleşen dünyasına baktığımızda, iktisat hâkimiyeti olan toplumların olduğunu görebiliriz. İktisadın hâkimiyet kurduğu toplumlar özgürdür. Bu özgür insanlar, hiçbir zorlama baskı ve kural olmadan, kendi ürettiği ürünü veya malını pazara çıkarıp, kendi belirlediği fiyatlarla pazarını oluşturmaktadır. Açık Pazar dediğimiz sistemde ise, iktisadi bazı zorunluluklar bulunmaktadır. Piyasa ve devletler bu zorunluluklar karşısında sadece uyum sağlamak zorunda kalabilmektedir. Eğer bir ülke veya devlet güçlü ise, iktisadi kuralları kolayca kendisi belirleyebilir ve piyasayı yönetebilir. Ülkenin veya devletlerin güçlü olması içinse, ekonomik açıdan kalkınabilen bir yapıda olmasını gerektirir. Bu devlet ve piyasa döngüsünde, ekonomik gücü olan devletler iktisadi yönetime sahip olur.

Devlet bütçesi olarak, iktisadi açıkları bulunan ülkelerde enflasyon yaşanması kaçınılmazdır. Günümüzde iktisat para akışı ile sağlanmaktadır. Parayı doğru şekilde kullanmak ve doğru şekilde yönetmek, rahat bir yaşam sahibi olmak için önemli bir unsurdur. Dünya geliştikçe, ekonomi, piyasa ve insan ilişkileri giderek karmaşık bir hal almaya başlamıştır. Bu karmaşada, farklı iktisat fikirleri ve yaklaşımları karşımıza çıkmaktadır. İktisat biliminde uzmanlaşmış kişiler, sistem hakkında verecekleri kararlarla, daha refah bir yaşantı için çalışmaktadırlar.

İktisat

Türkiye olarak, iktisat alanında uzman kişilere ihtiyaç bulunmaktadır. Üniversitelerde açılan iktisadi bölümlerle, ekonomiye ve ülke refahına katkıda bulunacak genç nesiller yetişmektedir. Güçlü bir ülke için, güçlü bir ekonomi gereklidir. Ülkelerin, dış tehditlere karşı korunması için, Toplum olarak ayakta güçlü bir şekilde kalmak istiyorsak, üretici ve tüketici insanların birada dengeli bir biçimde hareket etmesi gerekmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ