İBAN Numarası Nedir Ve İban Numarası Nasıl Öğrenilir

İBAN, para transferleri ve diğer işlemler için kullanılmakta olan uluslararası geçerli bir banka hesap numarasıdır. Bu yazımızda İBAN Numarası Nedir Ve İban Numarası Nasıl Öğrenilir konulu makalemizi inceleyelim.

İBAN Numarası Nedir

IBAN Numarası Nedir?

IBAN’nın tam açılımı International Bank Account Number’dır. Yani Uluslararası Banka Hesap Numarasıdır. Bu numara belirli sayılardan rakamlardan oluşan ve bankalarda bulunan müşteri hesabının yerine kullanılan uluslararası hesap numarasıdır. IBAN numarası ister yurtiçi ister yurtdışı havale eft gibi parasal işlemlerde kullanabilirsiniz.

IBAN ile para transferini hızlı ve hatasız bir şekilde yaparak, geleneksel yöntemlere göre oluşacak olan zaman ve nakit kaybı gibi sorunları önlemektedir. Hesap numaralarının herhangi bir standardı yoktur. Bu yüzden hesap numarası yanlış girilmesi halinde yapılan transfer yanlış hesaba düşebilir veya alıcıya ulaşmaması gibi sonuçlarla karşılaşılabilir. IBAN ile bu tarz sorunlar çözülmüştür. IBAN’da hatalı işlem yapsanız bile kullanılan algoritma bu durumu yakalayacak ve para transferini gerçekleştirmeyecektir. En yakın ilgili bankaya gidip paranızı geri alabiliyorsunuz.

IBAN Numarası Nasıl Öğrenilir?

IBAN numarası kredi kartınızın veya hesap kartınızın üzerinde yazan numara değildir. IBAN numaranızı müşteri internet bankacılığı üzerinden görebilirsiniz.

Eğer internet bankacılığı kullanmıyorsunuz ATM üzerinden de IBAN’ınızı öğrenebilirsiniz. Diğer bir alternatif yol ise bankanızın müsteri hizmetlerini arayarak, sesli bir şekilde iban numaranızı dinleyebilirsiniz. Hesap numaranızı biliyorsanız diğer bir yöntem ise, hesabınızın olduğu bankanın internet sitesine giriş yaparak hesap numarası aracılığıyla IBAN no bulma modülünü kullanarak IBAN bilgilerinize ulaşabilirsiniz.

IBAN Numarası Kaç Haneden Oluşur?

IBAN numarası ülkeden ülkeye farklılık göstermektedir. Fakat en fazla 34 haneden oluşabilir. Ülkemizde ise IBAN 26 haneden oluşmaktadır. Bu 26 karakterden ilk 2 tanesi Türkçe karakterden geri kalan 24 karakter ise rakamlardan oluşmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  İş Makinesi Ehliyeti Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir

Örneğin: TR11 00013 0 0000012345678912 (Burada verilen IBAN RASTGELE KATILMIŞTIR.)

  • Burada ilk iki harf her ülkenin kendi kodunu içerir. Türkiye’de bu ilk iki harf TR’dir.
  • Tr’den sonra gelen iki rakam kontrol basamağıdır. Bu kontrol basamağı IBAN numarasının doğru olup olmadığını kontrol eder.
  • Sonraki 5 hane ise, müşterinin hesabının bulunduğu bankaya tanımlanan doğrulama kodudur. Her bankada bu kod değişiktir.
  • IBAN numarasının 10. Hanesinde her bankada 0 bulunur. Bu 0 rezerv numarasını gösterir.
  • Geri kalan kısım ise, banka şube kodu ve hesap numarası bulunur. Genellikle banka şube kodu ve hesap numarası 16 rakam içermez bu durumda 16 haneyi tamamlamak için rezerv numarasından sonra 0 konulur.

İBAN Numarası

Türkiye de IBAN Konusunda Bir Düzenleme Var Mı?

2008/6 Sayılı Uluslararası Banka Hesap Numarasıyla İlgili Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Tebliği 10.10.2008 tarih, 27020 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanmıştır.

İlginizi çekebilecek olan diğer bir yazımız Swift Kodu Nedir Açılımı Ve Swift Kodu Ne İşe Yarar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ