Hayallerin Ve Maceraların Efendisi Felix Baumgartner Kimdir

Dünyada ve ülkemizde tanınmış alanında ve konusunda uzman olmuş oterite kabul edilen değerleri Bilginler ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Hayallerin Ve Maceraların Efendisi Felix Baumgartner Kimdir konulu makalemizi yayınlıyoruz.

Felix Baumgartner Kimdir

20 Nisan 1969 yılında dünyaya gelen Felix Baumgartner Avusturyalı ünli bir paraşütçü ve yüksek atlamacıdır. Avustralya ordusu içinde bulunurken pek çok paraşütle atlama denemesi gerçekleştiren Baumgartner  2012′ nin Nisan ayında dünya rekorunu kıraraken 39000 metre yükseklikten dünyaya atlayıp 833.9 mph (1,342 kph) hıza ulaşmıştır. Fakat 2014 yılında bu rekoru Google’ın patronu olan Alan Eustace’a devretmiştir. Şuan dünya rekoru sahibi Alan Eustace’a aittir.

Felix Baumgartnerin Hayatı

Felix Baumgartner daha küçük bir çocukken uçmanın ve göklerin hayalini kuruyordu. Bu hayal ki resimlerine bile yansıyordu. Felix Baumgartnerin 1974 yılında daha küçük bir çocuk iken çizdiği resimden de anlaşılacağı üzere aradan yıllar geçtikten sonra bile bu hayal kaybolmuyor ve azmi ile hayallerini gerçekleştiriyordu.

Felix 16 yaşına geldiğinde skydiving yapmaya başlamıştır. O yıllarda Avustralya ordusunun içinde bulunarak yarış takımı bünyesinde yeteneklerini ilerletmiştir. 1988 yılında Red Bull aracılığı ile skydiving gösterileri yapmaya başlamıştır. Red Bull ile yolları bu sırada birleşen Felix Redbull’un olağandışı düşünce yapısı ile kendi maceraperest ruhunu birbirine uygun bulmuş ve o zamanlardan beri iş birliği içerisinde bulunmuştur.

1990lı yıllarda Felix skydiving konusunda çok ilerlemiş olduğunu düşünüyorken bu tecrübelerini BASE jumping’e kaydırmayı tercih etmiştir. BASE jumping kısaca sabit bir objeden ya da arazi şeklinden paraşütle atlama etkinliğidir. İlerleyen yıllarda bunun üzerine yoğunlaşmıştır.

Baumgartnerin Çoçuk İken Çizdiği Resim 1974

Avusturya’nın Salzburg şehrinde doğan paraşütçü 1999 yılında Petronas Kulelerinden paraşütle atlamayı deneyerek başarılı olmuş ve dünya rekorunu kırmıştır. 2003 yılında paraşütçü bir ilke imza atarak Manş Denizini özel bir karbon fiber kanatla hava dalışı gerçekleştirmiştir. Brezilya’nın Rio de Janeiro şehrinde Kurtarıcı İsa heykelinden dünyadaki ilk atlayışı gerçekleştirmiş. Bu atlamanın uzunluğu 39 m’dir. Atlama deneyimlerine sürekli yenisini eklemek isteyen Felix 2004 yılında Millau Viyadüğünde 2006 yılında Turning Torso’da atlayışlar gerçekleştirmiştir. 2007 yılında yine bir ilk gerçekleştirerek Taipei 101 binasının 91. katından atlamıştır.

İlginizi Çekebilir :  Nuri Pakdil Kimdir Edebiyat Hayatı Ve Eserleri Nelerdir

İnsanlık Adına Bir İlk; Uzay Sınırından Atlayış

2010 yılında Felix en yüksekten atlama rekorunu hedeflediğini duyurmuştur. Bu atlamanın bilimadamı ve Red Bull sponsorluğunda olmasını istemiştir. Bu hedeflenen etkinlik Felix’in 36 km uzaklıktan atlama ile ses duvarını geçmeyi başaran ilk insan olmasını içeriyordu. Bu etkinliğin yapılma tarihi 9 Ekim 2012 olarak belirlenmişti. Fakat olumsuz hava şartları dolayısıyla 14 Ekim 2012’de yapılması uygun görülmüştür. 14 Ekim günü geldiğinde New Mexico’nun Roswell şehrinde gerçekleşen uzayın sınırından atlayış görevi Felix Baumgartner’ın denemesiyle başarıya ulaşmıştır. Böylece Felix canlı yayında 39,044 metreden atlamış ve üç dünya rekoru kırmıştır.

Canlı yayında yapılan atlayış dünyanın birçok yerinden gelen miyonlarca izleyicinin şahitlik etmesi ile New Mexico yerel saatiyle 9:31’de kalkış gerçekleştirildi. İlk olarak balona binerek saatte 39,2 km hız ile uzayın sınırına kadar çıkan Red Bull’un sporcusu hedefini gerçekleştirmek için aşağı atladı. Atlayış ortalama 1166 km/h hızla 4 dakika 19 saniye süresinde gerçekleşti. Sağ sağlim yere ulaşan Felix; ekibin gelecekteki hava-uzay projeleri için araştırma ve veri içeren etkinliği gerçekleştirmiş oldu. Bu başarı çoşkuyla kutlandı.

Felix Baumgartner

Felix’in rekor kıran başarılarılarını sıralayacak olursak; Felix’in en hızlı gerçekleşen serbest düşüşü sırasındaki ulaştığı en yüksek hızı 1.342,8 km/s’dir. En yüksek yükseklikte serbest düşüş 39.044 metre olarak kayıtlara geçmiştir. Uzay sınırında en yüksek yüksekliğe insanlı balon çıkışı 39.044 metre olmuştur.

Stratosfer tabakasından serbest düşüşle atlayan Felix; ses hızını bireysel olarak aşan ilk aşan kişi olma başarısını yakalamıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ