Havale Nedir EFT Nedir ve Havale İle EFT Arasındaki Fark Nelerdir

Havale ve Eft yani elektronik fon transferi işlemleri gelişen teknoloji ile birlikte banka şubelerine gitmeden internet erişimi üzerinden para alış verişi yapmamızı sağlayan sistemlerdir. Bu yazımızda Havale Nedir EFT Nedir ve Havale İle EFT Arasındaki Fark Nelerdir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Havale Ve EFT

Havale Nedir? Eft Nedir?

Elektronik ortamda para aktarma işlemleri artık sıklıkla kullanılan bir işlem halini aldı. Havale ve EFT yaparak hiç yorulmadan saniyeler içerisinde para alma, para gönderme gibi eylemlerinizi çok rahat şekilde yapabilmeniz mümkündür. Fakat elektronik işlemleri kullananlar için havale ve eft nedir, aralarında ki farklılık nedir bilinmesi gerekiyor. İstediğiniz miktarda ki paranın başka kişinin hesabına aktarılmasını sağlayabilirsiniz. EFT, farklı bankalar arasında ki işlemlerde kullanılırken havale ise aynı bankaya ait farklı hesaplar arası para transferi yapma ihtiyacı doğduğunda başvurulur.

Havale Nedir?

İnsanların yaşamı daha kolay olması açısından pratik bazı hizmetler ortaya çıktı. Finans işlerini yapmak isteyen bankalar, insanlara kolaylık sağlamaya başladı. Bankalar artık hizmet yönünü kullanıcılara çevirmeye başladı. Bankaların yapmış olduğu bu hizmetler neticesinde insanlarında tercihleri değişti. Para transfer işleminizi daha kolay şekilde yapabilmeniz adına havale en iyi çözüm yollarından birisidir. Genelde EFT ve havale birbiriyle çok fazla karıştırılan bir konu haline gelmiştir. Hem ticari hem de bireysel işlemlerde en sık tercih edilen para transfer işlemi havale olduğunu söylememiz gerekiyor. Ticari müşteriler gün içerisinde yapacakları para transferleri için çoğunlukla havaleye başvuruyorlar. Bu yola başvurdukları zaman para akışı normalinden daha hızlı şekilde gerçekleşmiş oluyor. Hem para akışının hızlı ilerlemesi hem de banka tarafından belirlenen komisyonun daha uygun olması açısından havale daha sık tercih sebebi oluyor.

İlginizi Çekebilir :  Hisse Senedi Nedir Ve Borsa Yatırım Riskleri Nelerdir

Havale Nasıl Yapılır?

Para akışını hesaplar arası yapmak adına havaleye başvurabilirsiniz. Burada bilmeniz gereken önemli bir konu havaleyi nasıl yapacağınızdır. Havale yapmak son derece basit bir işlem olduğundan dolayı vaktinizi çok almayacaktır. Para transferi yapmanız için özellikle karşı tarafın bilgileri sizde olması gerekiyor. Aynı şekilde karşı taraftanda hesabınıza para gelmesi adına bilgilerinizi bilmesi lazım. Havale yaparken adı – soyadı, hesap numarası ve göndereceğiniz miktarı girerek havalenizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

EFT Elektronik Fon Transferi Nedir?

Elektronik fon transferi kısa adıyla EFT, Kısaca bir bankanın hesabından farklı başka bir bankaya türk lirası üzerinden yapılan ödeme işlemidir. İlk olarak ülkemizde 1 Nisan 1992 yılında faaliyete başlamıştır. Bu ilk nesil eft sistemi olarak adlandırılmaktadır. 2000 yılında yapılan düzenlemeler neticesinde 2. Nesil eft sistemine geçilmiştir. TCMB tarafından yapılan teknik çalışmalar ve düzenlemeler sonucunda 2013 yılında 3. Nesil eft sistemine geçilmiştir.

EFT Ve Havale

Havale ve Eft Arasında Fark Nelerdir?

EFT, farklı iki banka arasında yapılan para transferidir. EFT yapılması için adı ve soyadı, banka şube ve hesap numarası gerekmektedir.  EFT yapıldığı zaman gerek kendi hesabınıza gerek karşı tarafın hesabına 3-5 dakika içerisinde para geçmeye başlar. Havale ise aynı bankalar üzerinde yapılan işlemdir. Havale yapıldığı zaman anında hesaba geçer. Havale saatine bakıldığı zaman ise günün 24 saatini kapsıyor.

İlginizi Çekebilecek Olan Diğer Yazımız Tüm Bankaların Günlük EFT Üst Limitleri Nelerdir Detaylı Liste konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ