Hasan Ali Yücel Kimdir Eğitimi Siyasi Hayatı Ve Eserleri

Hasan Ali Yücel, Eski milli eğitim bakanı, öğretmen ve köy enstitülerinin kurucusu olan çok yönlü eğitim, kültür ve siyaset kişiliğidir. Bu yazımızda Hasan Ali Yücel Kimdir Eğitimi Siyasi Hayatı Ve Eserleri konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Hasan Ali Yücel Kimdir

Hasan Ali Yücel Kimdir

Hasan Ali Yücel 17 Aralık 1897 yılında İstanbul’da dünyaya gelmiştir. Kendisi Eski Milli Eğitim Bakanı, Öğretmen ve Köy Enstitülerinin kurucusudur. 1938-1946 yılları arasında Milli Eğitim Bakanlığı görevini yürütmüştür. Cumhuriyet döneminin çok yönlü bir kişiliğe sahip kültür, eğitim ve siyaset alanlarında önemli işlere imza atmış bir şahsiyetidir.

Müzik Metkebi Eğitimi Ve Mevlevihane Ziyaretleri

Hasan Ali Yücel çocukluğunun ilk yıllarında ailesiyle birlikte Yenikapı Mevlevihanesi ziyaretlerinde bulunmuştur. Yenikapı Mevlevihanesinde karşılaştığı mistik makam ve gerçekleşen fasıllar, dönüş törenleri onun müzik yeteneğinin gelişmesinde rol oynamıştı. Dönemin müzik Üstadı olarak bilinen Mehmet Celaleddin Dede Efendi’nin yönettiği müzik mektebinde eğitim almıştır.

Eğitim Hayatı

Hasan Ali Yücel altı yaşındayken ailesi Gümüşsuyu’nda bir köşke taşınmıştır. Onu da Topkapı’da bulunan Taş Tepe Mektebine göndermişlerdir. 1906 yılında dokuz yaşına geldiğinde Mekteb-i Osmani’de eğitimine devam etmiştir. Bu mektepte yazı tahtası, haritaları ve sınıf ortamıyla tanışmıştır. Farklı farklı hocalardan öğrenim görmüştür. Bu dönemlerde ilan edilen Meşrutiyet’in vasıtasıyla hürriyet şiirleri, marşları yazılmış ve yayılmıştır. Bu marşları büyük bir istekle ezberlemiş ve söylemiştir.

Beş yıl süren Mekteb-i Osmani okulunu 1911 yılında üstün bir başarı ile tamamlamıştır. Okumasını içindeki okuma isteği ile oldukça geliştirerek, Beyazıt kitapçılarından aldığı romanları bir solukta okumayı sürdürmüştür.

Mekteb-i Osmani’deki eğitiminden sonra Hasan Ali Yücel’in hayatında Vefa İdadisi dönemi başlamıştır. “İntikam Olsun” yazısını Vefa İdadisi’nde öğrenciyken kaleme almıştır. Bu dönemde “Mektepli” dergisinin açtığı yarışmaya katılmıştır. 17 Ekim 1913 yılında yazısı yayınlanmıştır.

Askerlik Yılları Ve Sonrasındaki Eğitimi

Son sınıfa geldiğinde Birinci Dünya Savaşı nedeniyle askere çağrılır ve eğitim hayatına ara vermek zorunda kalır. İlk olarak asteğmen sonrasında teğmen olarak üç buçuk yıl askerlik yapmıştır. 2 Aralık 1918 yılında askerlik görevini tamamlamıştır.

Askerlik sonrasında eğitim hayatına Darülfünün’da devam etme imkanı bulmuştur. Lise son sınıftayken Hukuk Fakültesine kayıt yaptırmıştır. Aynı zamanda İfnam gazetesinde çalışmıştır. O dönem gazetelerinden olan Türk Sesi gazetesinin kurucularından olmuştur. Hukuk eğitimi alırken derste kulllandığı yöntem sebebiyle tartışma yaşadığı öğretmeni Celalettin Arif Bey’e kızgınlık duyması nedeniyle hukuk eğitimini yarıda bırakmıştır. Bunun üzerine Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümüne kayıt yaptırmıştır. Bunun sonucunda Cağaloğlunda bulunan Darülmuallimin-i Aliye’nin öğrencisi olmuştur.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye'de İlklerin Üreticisi Kamil Tolon Kimdir Ve Neler Üretmiştir

Öğrencilik hayatının bu evresinde Yahya Kemal, Ahmet Hamdi Tanpınar gibi şairlerle İkbal Kıraathanesinde buluşmalarda bulunmuştur. Kuvay-ı Milliye hareketini Akşam Gazetesindeki yazıları ile desteklemiş olan Necmettin Sadık Bey’in Hasan Ali Yücel üzerisinde büyük bir etkisi bulunmaktadır. Hasan Ali Yücel Darülmuallimin-i Aliye’den “Ruh ve Beden” konusu üzerinde çalışmıştır. “Ruh ve Beden” adında hazırladığı tez niteliğindeki otuz sayfalık çalışması ile 1921 yılında mezun olmuştur.

Öğretmenlik Hayatı

Okulunu bitirir bitirmez atanmak istese de bir süre ücretli öğretmen olarak görev yapmıştır. 1921 yılında Edebiyat Fakültesinde kurulan disiplin sağlamak amaçlı inzibat memurluğu görevine getirilmiştir. Bu dönemde yakın arkadaşının kız kardeşi Refika Hanım ile evlenmiştir.

19 Aralık 1922 yılında eşiyle birlikte İzmir’e giderek İzmir Erkek Muallim Mektebinde Türkçe ve Edebiyat öğretmeni olarak göreve atanmıştır. Bu dönemde İzmir işgal altındaydı ve Hasan Ali Yücel burada Atatürk ile ilk kez karşılaşmıştır.

Hasan Ali Yücel

1923 yılında İstanbul’a geri dönmüş ve Edebiyat Fakültesinin Felsefe Bölümünde iki ay çalışmıştır. 1924 yılında Üsküdar’da bulunan Kuleli Askeri Lisesinde Edebiyat Öğretmenliğe başlamıştır. Yine aynı yıl içerisinde İstanbul Lisesine Felsefe öğretmeni olarak atanmıştır. Aynı zamanda Galatasaray Lisesinde malumat-ı vataniyye öğretmenliği vazifesini yürütmüştür.

Siyasi Hayatı

Atatürk’ün ölümünden sonra İsmet İnönü’nün seçilmesi ile oluşturulan Celal Bayar kabinesinde Maarif Vekili vazifesine başlamıştır. Refik Saydam ve Şükrü Saraçoğlu ‘nun hükümetin başında olduğu dönemlerde Milli Eğitim Bakanlığı görevini yerine getirmiştir.

5 Ağustos 1946 yılına kadar bu görevini yürütmüş fakat sonra istifa etmiştir. Ağır bir şekilde kalp ve şeker hastası olan Hasan Ali Yücel 26 Şubat 1961 yılında kalp krizi geçirerek hayata veda etmiştir. 2 Mart 1961 yılında yapılan büyük bir törenle Cebeci Asri Mezarlığına defnedilmiştir.

Giresun’un Görele ilçesinde Hasan Ali Yücel Kültür Merkezi kurulmuştur. İstanbul Üniversitesi’nde Eğitim fakültesinin adına Hasan Ali Yücel’in ismi verilmiştir. Hasan Ali Yücel şair Can Yücel’in babasıdır.

Can Yücel

Hasan Ali Yücel Eserleri

Şiirlerinden daha çok düz yazıları ile bilinen Hasan Ali Yücel edebi eserlerinin yanında meslek kitapları da hazırlamıştır. Fransa’da bulunduğu yıllarda Fransa Kültür İşleri türk eğitiminde örgütlenme faaliyetlerine katkı sağlamıştır.

Hasan Ali Yücel’in eserleri; Dönen Ses, Sizin için, Dinle Benden, Goethe, ‘Bir Dehanın Romanı, Türk Edebiyatına Toplu Bir Bakış, Edebiyat Tarihimizden I.

Yazarın düşünsel yazı derlemeleri; İngiltere Mektupları, İyi Vatandaş-İyi İn­san, İçten Dıştan, Pazartesi Konuşmaları, Hürriye­te Doğru, Kıbrıs Mektupları.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ