Harezmi Eğitim Modeli Nedir Ve İçeriği Nedir

Eğitim üzerine bilgi, haber ve gelişmeleri bilginler.net olarak sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Harezmi Eğitim Modeli Nedir Ve İçeriği Nedir konulu makalemizi inceleyelim.

Harezmi Eğitim Modeli Nedir

Harezmi Eğitim Modeli Nedir

Harezmi eğitim modeli Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürütülen büyük bir projenin sonucudur. Milli Eğitim Bakanlığı çocukların aldıkları eğitimi kendi hayatlarında teorik olarak kullanmayı öğrenmelerini hedeflediklerini belirtiyorlar. Öyle ki öğrenciler okullarda tüm branşlarla ilgili eğitimleri alıyorlar fakat uygulama ile alakalı eksik kalan tarafından dolayı bilgiyi nasıl kullanmaları gerektiğini çözemiyorlar. Bu noktada yeni geliştirilen Harezmi eğitimi ile çocuklar hem bilgi öğreniyor hem de aynı anda bu bilgiyi kullanarak neler yapabileceklerinin farkına varıp kendileri geliştiriyorlar. Bu sistem ilk olarak 5 pilot okulda denemeye başlandı, bakanlıktan yapılan yeni açıklama ile 13 ilde daha bu eğitimin uygulanacağı duyuruldu. Bu eğitim için belirlenen pilot okullardan alınan olumlu gelişmeler ile Harezmi eğitiminin daha da çok yaygınlaşacağı gözüküyor.

Harezmi Eğitimi İçeriği

Birçok akademisyen ve okul öğretmenlerinin bir araya gelerek oluşturdukları bu sistemde öğrenciler ilk olarak bilgisayarda kodlama yapmayı öğreniyor. Öğrendikleri kodlama sayesinde bilgisayardan hayal güçlerine göre istedikleri üretimi yapabiliyorlar. Üstelik bu eğitimler sırasında danışabilecekleri, bilgi alabilecekleri tüm branşların öğretmenleri bir arada bir sınıfta oluyor. Böylelikle öğrenci üretmek istediği projede ihtiyacı olan tüm bilgiye öğretmenlerinden edinebiliyor. Bu durum sayesinde hem öğrencilerin hayal gücü genişliyor, hem keşfediyor, hem öğreniyor, hem de başarabilmenin verdiği özgü en ile kendini daha çok geliştirebilir. Öğrencilerden alınan geri dönüşler bakıldığında öğrencilerin ürettiği için kendilerine olan güvenlerinin artmasıyla diğer derslerinde de daha fazla başarı elde edebildikleri gözlemlendi.

İlginizi Çekebilir :  Alzheimer Hastalığı Nedir Belirtileri ve Tedavisi

Öğrenci Merkezli Eğitim

Bu eğitim ile STEM yaklaşımı benimsenmiş oldu. STEM yaklaşımı ismini Fen (Science), Teknoloji (Thecnology), mühendislik (Engineering), matematik (Mathrmatics) branşlarının baş harflerinden alıyor. Her branştan toplanarak gerekli bilgi elde etmek hedefleniyor. Öğrencilerin hangi branşa ve hangi bilgiye ihtiyaç duyduğunda kendileri karar vermeleri gerekiyor. Böylelikle öğrenci kendisi projesini geliştiriyor ve bilgiye kendisi ulaşmak istiyor. Bu eğitim kapsamında bir pilot okulda geliştirilen bir projede öğrenciler çevre kirliliğinden dolayı dünyanın yok olduğunu ve alternatif bir gezegen üretilmesi gerektiğini düşünerek kodlama ile kendilerince bir gezegen ürettiler. Bu gezegene de Latince bir isim verdiler. Bu gezegende ihtiyaç duyulacak olan ulaşım, iletişim, beslenme, barınma gibi problemlere de çözümler getirdiler. Bu gezegende akıllı bir ulaşım sistemi kurdular. Bu şekilde öğrenciler geliştirmeyi ve üretmeyi öğreniyor, üstelik ürettikçe mutlu oluyorlar.

Harezmi Eğitim Modeli

Harezmi Eğitimi İçin 13 İl Daha Belirlendi

Halihazırda 5 pilot okullardan birlikte 50 okulda 38 ilçede devam edilen Harezmi eğitiminin şimdi yeni 13 ile de daha götürülmesi hedefleniyor. Çok olumlu dönüşler alan Milli Eğitim Müdürlüğü çalışmalarını hızlandırdı ve Edirne’den Kars’a 13 İl seçerek Harezmi eğitimine başlanacağını bildirdi. Bu eğitim için belirlenen illerdeki okulların müdürleri ile 4 öğretmen çağırılarak bu sistem hakkında eğitim verileceğini açıklayan Ömer Faruk Yelkeni, bunun çalışmaların tamamlandığını söyledi. Böylelikle yavaş yavaş ülkenin tüm okullarında bu uygulamaya geçilmesini hedeflediğini bildirdi.

İlginizi çekebilecek olan diğer yazımız Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş Kimdir konulu yazımız için linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ