Halter Nedir Kuralları Ve Sikletleri Nelerdir

Dünya Rekorlarını alt üst eden Efsane Halterci Naim Süleymanoğlu ve ardından gelen Halil Mutlu sayesinde Türk halkının sevdiği ve ilgi duyduğu bir spor dalı olmuştur. Bu yazımızda Halter Nedir Kuralları Ve Sikletleri Nelerdir konulu makalemizi inceleyelim.

Halter Nedir

Halter Nedir, Kuralları ve Sikletleri Nelerdir?

Halter, iki tarafında disklerle ağırlıklar bulunan bir metal çubuktur. Bu çubuğu kafasının tepesine kollarını kırmadan kaldırmak bir spordur. Bu spor 1896 yılından beri olimpiyat sporları arasında yer almaktadır. Halter bugünkü hali ile 1890 yıllarında Türkiye’ye giriş yapmıştır. Halter sporu iki şekilde yapılır ve bu yüzden iki ayrı çeşitle yapılır. Bunlar silkme ve koparmadır. Silkmede sporcu haltere eğilir ve ilk önce göğsüne kaldırır saha sonra ayakları paralel hale geldiğinde halteri başının üstüne kaldırır. Koparmadır ise sporcu halteri tutmak için eğilir ve bir hamlede halteri başının üstüne kaldırır. Bu yüzden bu iki ayrı çeşit kaldırma türünün yarışmaları da ayrı olarak yapılır.

Halterin Kuralları Nelerdir?

Silkme ve koparma olarak iki çeşit halter kaldırma yöntemi vardır. Bu yöntemlerin kurallarına farklılıklar göstermektedir. Silkme yönteminde sporcu halteri kaldırırken ilk olarak göğsüne alması gerekir. Halteri göğsüne alırken halterin göğsüne değmemesi şarttır. Daha sonra göğüste kafa üstüne kaldırır ve bu pozisyonda ayakların paralele olarak durması gerekmektedir. Aksi takdirde kaldırma kabul edilmez. Daha sonra hakem işaret verene kadar bu pozisyonda beklenmesi gerekir. Koparmadır ise sporcu eğilip halteri tuttuktan sonra tek hamlede başının üstüne kaldırır. Burada da önemli olan kolların bükülmemesi ve ayakların paralel bir şekil almasıdır. Bu pozisyonda da hakem işaret verene kadar beklenmelidir. Halteri kaldırma sırasında baldıra yağ veya su sürmek yasak olarak kabul edilir. Halteri almak için eğilen sporcunun kesinlikle dizlerinin yere değmesi yasaktır. Halter kaldırıldıktan sonra dizlerin kesinlikle bükülmüş olmaması gerekir. Erkeklerde halterin uzunluğu 2.2 metre, ağırlığı 20 kg ve çapı 2.5 santim olmak zorundadır. Bayanlarda ise uzunluğu 2.01 metre, ağırlığı 15 kg, çapı yine 2.5 santim olması gerekmektedir. Hakemin bırak komutu geldiğinde sporcu halteri göğüs seviyesinin altında bırakmak zorundadır. Halter kaldıran sporcuyu 3 ayrı hakem takip eder. Ayrıca bulunan dört jüri üyesi ise hakemlerin kararlarını kontrol eder.

İlginizi Çekebilir :  SRC Belgesi Nedir Sınıfları Nelerdir Nasıl Alınır Ve Şartları

Halter Kuralları

Naim Süleymanoğlu halter de ülkemizi temsil eden önemli sporculardan biridir. Bulgaristan’daki doğan Naim Süleymanoğlu 10 yaşından beri halter sporuyla ilgileniyordu. 15 yaşında ilk rekorunu kırarak halter dalında en genç dünya rekortmeni ödülünü aldı.  1983 yılında Bulgaristan milli takımına seçildi ve Amerika’daki düzenlenen turnuvada dünya rekoru kıran Naim Süleymanoğlu 1986 yılında Türkiye’ye geldi. Türk milli takımına seçildi.

Halterin Sikletleri Nelerdir?

Halterde sikletlerin ayrılması yarışma dengesini kurmak için yapılmıştır. Kilo olarak gruplara yapılan siklet bölümleme kiloları birbirine yakın olanların yarışmasını sağlar. Halter dokuz siklete bölünerek yapılmaktadır.

  • Sinek siklet: 52 kilo ve altındakiler
  • Horoz siklet : 52-56 kilo arasındakiler
  • Tüy siklet : 56-60 kilo arasındakiler
  • Hafif siklet : 60-67.5 kilo arasındakiler
  • Orta siklet : 67.5-75 kilo arasındakiler
  • Yarı orta siklet : 75-82.5 kilo arasındakiler
  • Yarı ağır siklet: 82.5-90 kilo arasındakiler
  • Ağır siklet : 90-110 kilo arasındakiler
  • Süper ağır siklet : 110 kilo ve üstü
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ