Hacamat Ve Kupa Terapisi Nedir Faydaları Ve Bilimsel Veriler

Hacamat Ve Kupa Terapisi asırlardır süre gelen binlerce yıllık geleneksel tıbbın bir uygulamasıdır. Günümüzde bilimsel veriler ve araştırmalar ışığında hacamat ve kupa terapisi faydalı ve şifa verici bir uygulamadır. Bu yazımızda Hacamat Ve Kupa Terapisi Nedir Faydaları Ve Bilimsel Veriler konulu makalemizi inceleyelim.

Bilimsel Yönleriyle Hacamat

Kısaca Hacamat Ve Kupa Tedavisi Nedir

Hacamat, enerjilerin bloke edildiğine inanılan vücuttaki belirli bölgelerden toksik maddelerin küçük kesikler atılarak kupalar yardımı ile dışarı alınması yöntemidir. Kupa Terapisi ise bu uygulamanın kesik atmadan kansız kuru olarak yapılmasıdır. 5000 yıllık geçmişi olan geleneksel bir tıbbi uygulamadır. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed S.A.V. Efendimizin de bizzat yaptırdığı dolayısı ile sünnet olan bir uygulamadır.

Modern Tıp Bilimi Ve Hacamat

Dünya sağlık örgütünün yaptığı bir araştırmada gelişmiş ülkelerde kupa tedavisinin kullanım oranının % 80 seviyelerinde olduğu belirlenmiştir. Hacamat (Wet Cupping) ve Kupa Terapisi (Dry Cupping)

 • Ağrılarda :                %97.2
 • Kas Fibrosisi :           %97.6
 • Spondilos:                  %97
 • Kireçlenme:               %94,6
 • Bel Soğukluğu:           %84

Şizofreni vakalarında sakinleştirici olarak %96 oranında başarılı olduğu saptanmıştır. Vücuttaki bu istenmeyen toksik maddeler dışarıya atılarak vücutta meydana gelebilecek zararlar engellenir. Bu konuda yapılmış birçok bilimsel çalışma ve araştırma vardır. Bu bilimsel verilere örnek verecek olursak

Hacamatın Kalp Krizi Ve Ritim Bozukluklarına Etkisi Araştırması

Hacamatın Kalbe Etkisi

Türk doktorların yaptığı araştırmada hacamatın kalp krizi ve kalp ritim bozukluklarında etkili olduğu gösterilmiştir. 40 sağlıklı bireyin katılımı ile yapılmış ve hacamattan 1 saat öncesi ve 1 saat sonrası elektromiyografileri kaydedilmiş tüm kalp hızı değişkenleri hacamat öncesi ve sonrası değerlendirildiğinde hacamat uygulamasının kalp koruyucu olduğu gözlemlenmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Osteopati Nedir Nasıl Uygulanır Ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır

Hacamatın Omuz Ve Boyun Ağrısına Etkisi Araştırması

Hacamatın Boyun Ve Omuz Ağrılarına Etkisi

2016 yılında Türk hekimleri tarafından yapılan bilimsel çalışmada omuz ve boyun ağrısı olan kişilerde hacamatın etkileri araştırılmıştır. Yapılan çalışmalar sonucunda Hacamat uygulamasının boyun ve omuz ağrılarını azalttığı gözlemlenmiştir.

2012 yılında Kore’de yapılan bir çalışmada bilgisayar kullanan ve boyun ağrısı olan bireylere uygulanan Wet Cupping uygulamasının ağrı ve fonksiyonel durumda düzelme yaptığı tespit edilmiştir.

Hacamat (Wet Cupping) Uygulaması Hakkında Yapılmış Diğer Araştırmalar

Hacamatın Migrene Etkisi

2008 yılında Çin’de yayınlanan bir çalışmada migren ağrısı olan hastalarda Wet Cupping uygulamasının etkili olduğu gözlemlenmiştir.

2008 yılında yapılan bir başka çalışmada da Wet Cupping uygulamasının diz bölgesinde kireçleme olan hastaların bu uygulama sonrasında ağrılarının azaldığı gözlemlenmiştir.

Hacamat (Wet Cupping) Uygulamasının Yan Etkilerini İnceleyen Çalışmalar

Wet Cupping uygulaması sistemik derlemelere bakıldığında 571 çalışma incelenmiş ve bunların başında en sık görülen yan etkiler

 • Demir Eksikliği Anemisi
 • Baş Dönmesi
 • Mide Bulantısı
 • Deride Kızarıklık / Şişlik
 • Deri Altı Apnesi
 • Kalp Bölgesinde Aşırı Büyüme olarak gözlemlenmiştir.

Bu etkiler erken dönemde gözlenebileceği gibi geç dönemde de gözlenebilmektedir.

Hacamat (Wet Cupping) uygulamasında deride kesikler olduğu için sterilizasyonun eksik olması ile birlikte HEPATİT B ve HEPATİT C, HİV gibi hastalıklar gözlemlenebilir.

Özet Olarak Hacamat (Wet Cupping) Uygulaması

Konuyu kısaca özetleyecek olursak Modern Tıp uygulamalarının yetmediği durumlarda  Hacamat gibi iyileştirici etkileri olan geleneksel tıp yöntemleri Dünya Sağlık Örgütü tarafından da desteklenmektedir. Yani önerilmektedir.

Hacamat

Çok fazla çalışma olası olumlu etkilerini sıraladığı için bu uygulamalar doktorlar tarafından yada sertifikalı sağlıkçılar tarafından yapılması önerilir. Eğitimini almamış ve uzman olmayan kişilerce yapılması durumunda Sterilizasyona dikkat edilmemesi halinde geri dönülmesi imkansız olumsuz sonuçlar doğurabilir.

İlginizi Çekebilecek olan diğer yazımız Osteopati Nedir Nasıl Uygulanır Ve Hangi Hastalıklarda Kullanılır konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Hasan dedi ki:

  Hacamat yaptırmayan herkese mutlaka yaptırmasını öneririm. Allaha şükür hacamat yaptırdım baş dönmelerim ve boyun ağrım geçti. Binlerce yıllık geleneksel tedavi yöntemi olan hacamat şifa kaynağıdır.

 2. Bilginler Net dedi ki:

  Hacamat Toplumda Bilinenin Aksine Sadece Alternatif Ve Geleneksel Olarak Yapılan Bir Tedavi Yöntemi Değildir. Faydaları Bizzat Tıp Doktorları Tarafından Araştırılmış Ve Kanıtlanmış Bir Tedavi Yöntemidir.

 3. Esat dedi ki:

  Hacamat Tedavisi Yaptırırken Sterilizasyona dikkat edilmediğinde geri dönülmesi imkansız olumsuz sonuçlar doğurabilir demişsiniz. Bu olumsuz sonuçlar nedir ?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Hacamat deriye küçük kesikler atılarak kupalarda oluşan vakum yoluyla deriden kanın çekilmesi şeklinde olur. Bu kesikler neşter yada jilet kullanılarak yapılır. Hacamat işleminde ortaya çıkan kan kupalara ve kesik atmada kullandığımız alete bulaşır. Hacamatta kullanılan kupalar, neşter veya jilet tek kullanımlık olmalıdır ve kullanıldıktan sonra imha edilmelidir. Daha önce kullanılmış malzemeler ile yapılırsa kan yoluyla bulaşan başta HİV Virüsü ve dolayısı ile AİDS Hastalığı ve Hepatit gibi tedavisi mümkün olmayan hastalıklar bulaşabilir. Bu sebeple Hacamatta hijyene son derece önem gösterilmelidir.

 4. Zehra Çiçek dedi ki:

  Vücudun Her yerinden Hacamat Yapılıyor mu? Yoksa Özel Hacamat Noktaları Varmıdır?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Ense çukurundan ve bıngıldak diye tabir edilen kafa tepesi çukurundan hacamat yapılmaz. Ayrıca kulak arkası bölgelerinden de sık hacamat yapılmaz. Bunların dışında birçok hacamat noktası vardır. Her bir noktanın faydalı olduğu bölgeler ve organlar vardır. Hacamat yaptırırken işinin ehli sağlıkçılara ve doktarlara yaptırınız.

 5. Felakettellalci dedi ki:

  Hacamat Yaptırmak İçin Özel Günler Varmıdır ? Yoksa Hergün Hacamat Yaptırabilirmiyiz ?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Hacamat yapılacak günleri iki başlık olarak ayırmamız gerekiyor.
   1 – Tedavi Amaçlı Yapılan Hacamat: Hastalık söz konusu ise ve tedavi amaçlı hacamat yapılıyor ise günü ve saati olmaz. Burada Sorumluluk hacamatı yapan doktor ve sağlıkçılarındır. Onların kararı ile her zaman yapılabilir.
   2 – Sünnet Olarak Yapılan Hacamat: Sünnet amaçlı ve sünnete uygun yapılacak hacamatlar Pazartesi, Salı Perşembe ve Pazar günleri yapılabilir.

 6. Ayşegül dedi ki:

  Herkes hacamat yaptırabilir mi? bunun bir ön koşulu filan varmıdır bilgi verirseniz sevinirim.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Öncelikler herkes hacamat yaptıramaz bunu belirtmemizde fayda vardır. Örneğin çok yaşlı ve zayıf kişilere, kanında pıhtılaşma problemi olanlara, Hiv gibi bulaşıcı hastalıkları olanlara, ciddi sağlık problemi olanlara hacamat yapılmaz. Tedavi amaçlı yapılacak hacamatlar da mutlaka doktor kontrolünde yapılmalıdır. Hacamat uygulamasını sağlığınız için doktor ve eğitimini almış sağlıkçılara yaptırmanızı tavsiye ederiz

 7. Alpertunga Eryiğit dedi ki:

  HACAMAT bağışıklık sitemini güçlendiriyor. Benim parmağımda siğil vardı geçirmek için yapmadığım şey kalmadı. Asit sürdüm, kestim, yaktım, dağladım, doktora gittim hiçbir sonuç alamadım. Doktor bu bir virüs dedi. Bağışıklık sistemi ne zaman yenerse ozaman geçecektir dedi. Bende Hacamat yaptırdım sonradan fark ettim parmağımdaki siğil geçmiş. Hacamatın bağışıklık sistemini geliştirdiğini yaşayarak öğrendim. Sünnet olan hacamatı herkese tavsiye ederim.

 8. Zeynep dedi ki:

  Hamilelikte hacemat yaptırılıyor mu ? Yaptırılıyorsa zararı var mıdır ?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Hamilelik Dönemi çok dikkatli geçirilmesi gereken bir süreçtir. Annede meydana gelebilecek olumsuzluklar bebeği de etkilemektedir. Bu sebeple hacamat yaptırmadan önce mutlaka Kadın Doğum uzmanınıza danışınız. Doktorunuzdan onay almadan hacamat yaptırmayınız. Aksi halde dönüşü mümkün olmayan istenmeyen durumlar ortaya çıkabilir.

 9. Eren dedi ki:

  Her zaman hacamat terapisini denemek istedim ama bir türlü fırsatını bulamamıştım. Çok güzel faydaları varmış. En kısa zamanda hacamat terapisini deneyeceğim. Birde hacamat terapisinin herhangi bir riski var mı?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Hacamat uygulamasında deride kesikler olduğu için sterilizasyonun eksik olması ile birlikte HEPATİT B ve HEPATİT C, HİV gibi hastalıklar gözlemlenebilir. Bu sebeple eğitimi almış sağlıkçı ve doktorlar tarafından yapılmalıdır. Aksi durumlarda geri dönüşü mümkün olmayan hastalıklar kapabilirsiniz.

 10. Ayşenaz Türkoğlu dedi ki:

  Yeni doğan çocuğa hacamat yaptırmak gerekiyor mu? Böyle bişey duymuştum.

 11. Bilginler Net dedi ki:

  Yeni doğan çoçukta bir problem yoksa ve anne sütü alıyorsa hacamat tavsiye edilmez. Konuyla alakalı daha doğru ve kesin bir bilgi almak için mutlaka hekiminize danışınız.

BİR YORUM YAZ