Gusül Abdesti Nedir Nasıl Alınır Ve Gusül Abdesti Farzları

İslam dini ilk ayetinde ‘İkra’ yani ‘oku‘ ayetiyle başlar. Oysa ki bizler ne kadar az okuyor ve araştırıyoruz. Bilginler ekibi olarak Dini Bilgiler bölümümüzde siz değerli takipçilerimize İslam dininin farzlarını, sünnetlerini ve ahlaki yapısını tanıtmaya çalışacağız. Bu yazımızda Gusül Abdesti Nedir Nasıl Alınır Ve Gusül Abdesti Farzları makalemizi inceleyeceğiz.

Gusül Abdesti

Gusül Abdesti Nedir

Gusül kelime anlamı olarak yıkanmak manasına gelmektedir. Terim anlamın da ise; İslam dininde abdest gerektiren bazı durumlarda tepeden tırnağa vücudun her tarafını tırnak ucu kadar bile kuruluk kalmayacak şekilde yıkanması durumuna gusül abdesti denir. Kur’anı Kerim de geçen “Eğer cünüb iseniz yıkanıp temizlenin” (el-Mâide, 5/6) ayetinden de anlayacağımız üzere Rabbimiz özel durumlarımız için gusül abdestini bizlere emretmiştir.

Gusül Abdesti  bir diğer tabirle Boy Abdesti almaya başlarken niyet etmek her mezhebe göre farklı hükümlendirilmiştir. Şafii Mezhebine göre niyet edilmesi farz, Hanefi Mezhebine göre ise sünnettir. Niyet etmek; içimizden geçirerek veya sesli olarak ‘niyet ettim Allah rızası için gusül abdesti almaya’ şeklinde yapılır.

Boy Abdesti

Gusül Abdestinin Farzları

Ağzımıza su alıp iyice çalkalamak, avucumuz ile burnumuza su alıp içine kadar çekmek ve yıkamak. Vücudumuzun bütününü hiç ıslak yer kalmayacak şekilde yıkamak olarak sayabiliriz. Burada önemli bir husus ise normal namaz abdestinde burnumuza su çekmenin ötesinde gusül abdesti alırken burnumuzun köküne kadar su çekmektir. Aynı zamanda bütün vücudumuzu yıkarken özellikle kulak içleri ve göbek deliğine su gitmesine önem vermeliyiz.

Gusül Abdestinin Sünnetleri

Besleme çekerek abdest almaya başlamak, farzında saydığımız ağız ve burun yıkama şartlarını ve elleri kollarla birlikte üç’er kez yıkamak, dişleri temizlerken iyice ovalamak, saç sakal vb. kısımları iyice ıslatmak, el ve ayak parmaklarının arasını temizlemek, başı mesh etmek ve enseyi mesh etmektir. Bu sünnetlere uygun gusül abdesti aldığımızda namaz abdesti de almış olmaktayız. Halk arasında namaz abdesti küçük abdest; gusül abdesti ‘büyük abdest’ yada daha yaygın kullanımıyla ‘boy abdesti’ olarak adlandırılmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Tefsir Nedir Meal Nedir Arasındaki Farklar

Gusül Abdesti kişinin alması gerektiren durumlar sonucu üstüne farz olur. Bu farz olan durumları kadınlar için ve erkekler için olarak ikiye ayırarak açıklayabiliriz.

Kadınlar İçin Gusül Abdesti Gerektiren Durumlar

Cünüplük durumu, cinsel birleşme sonrası, her ay kadınların yaşadığı regl durumu bitişi, doğum yapan kadının kırk gün süren lohusalık durumu sonrası gusül abdesti almak, temizlenmek farzdır.

Erkekler İçin Gusül Abdesti Gerektiren Durumlar

Cinsel birleşme sonrası, cünüplük durumunda, şehvetli rüya gören kişi uyandığında meniyle karşılaşma durumunda gusül alması gerekir. Kişiden şehvet halinde veya cinsel birleşme sonrası gelen sıvıya meni; ağır kaldırması, üşütmesi veya karşı cinsi düşünmesi durumunda gelen sıvıya mezi denmektedir. Meni gelmesi durumunda gusül abdesti almak zorunludur, mezi durumu ise sadece temizlenmeyi gerektirir.

Gusul Abdesti Almak İçin Su Yoksa

Gusül Abdesti almamız gereken bir zamanda temizlenmemiz için gerekli su yok ise teyemmüm yoluyla gusül abdesti alınmalıdır. Fakat bu yolla gusül abdesti alan kişi su kaynağına kavuştuğunda gusül abdestini tekrar almak zorundadır.

Teyemmüm

Peygamber Efendimiz (sav) gusül abdesti alırken avret yerlerini kapalı şekilde yıkayarak, gusül esnasında konuşmadan ve sonrasında çabucak giyinerek almamızı tavsiye etmiştir. Gusül abdesti esnasında su birikintisi oluşursa çıkarken ayaklarımızı tekrar yıkamamız yine Efendimizin tavsiye ettiği davranışlardandır. Kainatın Efendisi gusül almak ile ilgili hadis-i şeriflerinde Cuma namazları ve Bayram namazları öncesinde gusül almanın faziletinden bahsetmiştir.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ