GPU Mining Nedir GPU Madenciliği Hakkında Genel Bilgiler

Kripto paraların özellikleri arasında madencilik ile elde edilmesi vardır. GPU mining de madencilik yöntemlerinden bir tanesidir ve insanlar bu yöntemi kullanarak kripto para kazmaktadır. Böylece kazılar sonucunda kripto para elde edilir.

GPU Mining Nedir

Madencilik Hakkında Genel Bilgiler

İnsanlar kripto paralar ile ilk defa 2008 yılında tanışmış olmasına karşın o dönem fazla önemsememiştir. Dijital para olarak tanıtılan Bitcoin’in internet ortamında kullanılan bir para birimi olduğu düşünülmüştür.

Geçen zaman ile birlikte kripto paraların hem sayısı artmış hem de bunlara verilen önem artmıştır. Dolayısıyla da insanların bu alana olan ilgisinde ciddi bir artış yaşanmıştır. Söz konusu durum, kripto paraları elde etmek için bir takım yollar olduğu bilgisinin de yayılmasına neden olmuştur. Bu yollara genel olarak madencilik ya da mining denilmektedir.

GPU mining sonradan geliştirilen bir yöntemdir. Kripto paraların elde edilmesi için önceleri bilgisayarların işlemcileri ile madencilik yapılıyordu. Fakat bu alana olan ilginin artmasıyla birlikte insanlar daha etkili madencilik yapma yolları aramaya başladılar. Bir takım çalışmalar sonucunda ise GPU ile yapılan madencilik yöntemi keşfedildi. Bu aşamadan sonra madencilik çok daha hızlı bir şekilde yapılmasına karşın yeni yollar aranmaya devam etti. Son olarak sadece madencilik yapan ve ASIC adı verilen cihazlar geliştirildi. Şuanda bu cihazlarla da madencilik yapılmaktadır.

GPU Mining Hakkında

İlk olarak işlemciler yani CPU ile madencilik yapılmaya başlandı. Fakat daha sonra GPU yani ekran kartlarının çok daha iyi sonuçlar verdiği anlaşıldı. Bunun üzerine de madencilik yapan kişiler bu yönteme ağırlık vermeye başladılar.

GPU mining yönteminin temelinde ekran kartlarının matematiksel işlemleri daha iyi yapabilmesi yatmaktadır. Bu açıklama insanlara normalde çok mantıklı gelmemektedir. Basit olarak düşünüldüğünde ekran kartları görüntü ile ilgilidir. Dolayısıyla da CPU yani işlemcilerin bu alanda daha başarılı olması gerekir şeklinde düşünceler bulunmaktadır. Bunu basit bir örnek ile açıklamak gerekirse işlemciler yetenek bakımından çok daha üstündür fakat ekran kartları yetenek bakımından zayıf olsa dahi hız bakımından istenilen sonucu daha efektif olarak sağlar. Bundan dolayı da GPU mining daha iyi sonuçlar verir.

İlginizi Çekebilir :  EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar (Tam Liste)

GPU Mining Avantajları

Ekran kartları ile madenciliğin mümkün olduğu ortaya çıkınca özel bilgisayarlar tasarlanmaya başladı. Bu bilgisayarlar GPU mining amaçlı olduğu için içerisinde birden fazla ekran kartı yer almaktadır. Ayrıca ekran kartlarının olabildiğince güçlü olması da son derece önemlidir. Çünkü ne kadar fazla güç olur ise elde edilecek olan sonuçlar o kadar iyi olacaktır.

GPU Mining

Burada bilinmesi gereken hususlardan bir tanesi maliyet hesabıdır. Ekran kartlarının olduğu güçlü bilgisayarlar, madencilik noktasında çok iyi sonuçlar vermektedir fakat söz konusu sonuçların bir de maliyeti vardır. Çok yüksek elektrik tüketimi söz konusu olduğu için insanların maliyet noktasında dikkatli olması gerekir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz diğer Kripto Para makaleleri ve açıklamalı tanıtımları için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ