Google Docs Nedir Google Docs Temel Bilgiler

Google Docs Nedir?

Bilgisayarda yazı ile haşır neşir olanlar için Google Docs önemli bir uygulama. İnternet üzerindeki ofis uygulaması olarak tanımlanabilecek bu uygulama ile basit bir kelime işlemciye sahip olacaksınız. Google Docs’u kullanmanız için bir Google hesabınızın ve internet bağlantınızın olması yeterli. Google Docs size basit ama yararlı özellikleri olan bir ofis uygulaması sunmakta.

Google Docs Nedir

Google Docs yani Türkçe karşılığı ile Google Dokümanlara ulaşmak oldukça basit. Google ana sayfasında sağ üst köşede bulunan karelere tıkladığınız Google Docs simgesini görebilirsiniz. Bu simge mavi bir kâğıt şeklindedir. Bu simgeye tıkladıktan sonra kayıtlı belgelerinizin genelini gördüğünüz bir ekrana geleceksiniz. Eğer kayıtlı olan herhangi bir belgeniz yoksa bu ekran boş olarak karşınıza çıkar. Yeni bir belge yaratmak için sağ alt köşede bulunan kırmızı yuvarlağın içindeki “+” simgesine tıklayabilirsiniz.

Bu simgeye tıkladığınızda tıpkı bir ofis uygulamasında olduğu gibi boş beyaz bir kâğıt ekranda belirecektir. Google Docs’da belge kaydetmek için herhangi bir düğme mevcut değildir. Yazdığınız bilgiler sıklıkla otomatik olarak kaydedilir. Google Docs ile bilgisayarınızda herhangi bir belge taşımanıza da gerek kalmıyor. Tüm belgeleriniz bir yerde bulunuyor. Dilerseniz bu belgeleri klasörler yaratıp da tasnifleyebiliyorsunuz.

Sesli Yazdırma Özelliği

Google Docs’un online bir kelime işlemci olmasına rağmen çok yararlı özellikleri mevcut. Bunlardan bir tanesi de sesli yazdırma özelliği. Bir mikrofon yardımıyla söyledikleriniz anında ekrana yazı olarak yazdırılmakta. Bu özellik Türkçe olması bir tarafa dursun Türkçeyi oldukça iyi bir şekilde anlayıp ekrana kusursuz bir şekilde yansıtıyor. Bu sayede yazı yazarken çok daha fazla zaman kazanmış oluyorsunuz. Bu özelliğin tek kötü tarafı ise mikrofonla bir metin yazdırırken nokta ve virgül gibi işaretleri sesle yazdıramamanız. Bu noktada kullanılabilecek yöntem ise ya bir taraftan klavyeden nokta ve virgüle basmak ya da tüm metni bitirdikten sonra bu işaretleri eklemek. Ancak her ne olursa olsun oldukça önemli bir zaman kazandırdığı aşikâr.

İlginizi Çekebilir :  ALS Nedir Neden Olur Belirtileri Ve Tedavisi

Google Docs’un kendine ait bir de Türkçe sözlüğü mevcut. Bu sözlük aynı diğer ofis yazılımlarında olduğu gibi belgenizi tarayarak yanlış yazılan sözcükleri bulup düzeltmenize olanak sağlıyor. Bu sayede belgenizi baştan tekrar tekrar okumanıza da gerek kalmıyor. Kendinize ait bir sözlük de yaratıp o sözlüğü belgelerinizde kullanabiliyorsunuz. Bununla birlikte yazdığınız belgeyi istediğiniz dile de çevirebiliyorsunuz. Ancak bunu Google’ın mevcut dil çeviricisi üzerinden yaptığınız için ortaya çıkan çevirinin birebir doğru olduğunu söylemek zor olacaktır. Aynı çevirici Translate üzerinde kullanılan çevirici. Yine hemen hemen tüm ofis uygulamalarında bulunan kelime sayısı bilgisi de Google Docs’da mevcut.

Google Dökümanlar

Google Docs’un en önemli ve en çok işe yarar özelliği ise yazmış olduğunuz dokümanı istediğiniz formatta bilgisayarınıza indirebilmenize olanak sağlaması. Bu formatlar arasına Microsoft Word (docx), Open Office (odt), Zengin Metin Biçimi (rtf), PDF Dokümanı (pdf), Metin Belgesi (txt) ve Web Sayfası (html) bulunmakta.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ