Girişimcilik Belgesi Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar

Ekonomide ve kalkınmada ilerleme girişimcilik ile daha üst seviyelere çıkacaktır. Girişimciliğin ilk adımıda eğitim ile başlar. Bilginler.net ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde sektörel bilgi, haber ve yorumları siz değerli takipçilerimize aktarmaktayız. Bu yazımızda ise  Girişimcilik Belgesi Nedir Nereden Alınır Ve Ne İşe Yarar konulu makalemizi inceleyelim.

Girişimcilik Belgesi

Girişimcilik Belgesi Nedir

Bu belge iş alanlarında aktif bir şekilde yer alarak işyeri açmak isteyen ya da belirli başlı iş kollarında çalışan birçok farklı kişinin almaları talep edilebilen bir belgedir. Girişimci olarak değerlendirilebilmek için kişilerin gerçekleştirmek istedikleri ticari faaliyetlerin KOSGEB tarafından belirlenen kredi ve teşvik şartlarını sağlayan alanlarda olması talep edilmektedir. Girişimcilik belgesi özellikle birçok alanda yaygın şekilde verilen KOSGEB kredileri için gerekmektedir. Kişilere yine KOSGEB tarafından gerçekleştirilen girişimcilik kursu eğitiminde işletme sahibi olacak kişilerin hem hukuki hem ticari hem de pratiklik üzerine eğitim almaları sağlanmaktadır. Kurslara devam şartı bulunmaktadır ve kayıt yaptırıp devam etmeyen kişilere kurs bitiminde herhangi bir sertifika verilmemektedir. Bu sertifikaya sahip olmayan kişilerin kredi başvurusu yapması mümkün değildir.  Ayrıca aynı kişiler aynı eğitim programı üzerinden belirli bir periyot içerisinde 2 defa faydalanma hakkına sahip olmadığından devamsızlık durumu sertifika alınması sürecini oldukça zorlaştırabilmektedir.

Girişimcilik Belgesi Başvuruları Nereye Yapılır

Girişimcilik Belgesi Başvuruları KOSGEB’e gerçekleştirilmektedir. Kişilerin girişimcilik alanlarının kredi verilebilen alanlarla örtüşmesi durumunda 18 yaşını geçmiş olmaları yeter şart olarak kabul edilmektedir. Ayrıca kişiler kurs süreci esnasında herhangi bir kurumda çalışan durumunda ve İŞKUR’a önceden kayıt gerçekleştirmiş  olmalıdır. Bu şartları sağlayan bütün kişiler rahatlıkla KOSGEB Girişimcilik Kursu kaydı yaptırabilmektedir. Ayrıca KOSGEB tarafından akredite edilen yani bu eğitimi verme onayını almış bulunan çeşitli kurumlar da bu eğitim müfredatını uygulayabilmektedir.  Aynı zamanda kişiler bu eğitimi almayı İŞKUR üzerinden de talep edebilmektedir.

İlginizi Çekebilir :  Online Marketing Nedir Nasıl Yapılır Ne işe Yarar

Girişimcilik Belgesi Ne işe Yarar

Bu belgeye sahip kişiler iş projeleri bulunan alanda yapacakları ticari hareketler için gerekli yeterlilikleri sağlıyor kabul edilmektedir. Kişilerin KOSGEB kredisi ve birçok başka bakanlık tarafından verilen hibe niteliğindeki kredilere başvurabilmeleri için bu belgeye sahip olmaları gerekmektedir. Kişilerin yaşam süreleri boyunca bir kez elde ettikten sonra girişimci olduklarını belirttikleri ticari saha için başka bir yeterlilik belgesi göstermeden hibe başvurusu gerçekleştirebilmeleri bu belge sayesinde mümkündür. Kişilerden bu belgeyi periyodik olarak yenilemeleri talep edilmemekte sadece KOSGEB tarafından yapılan denetimlerde beyanları ile çelişmeyen bir iş sektöründe yer almaları gerekmektedir. Bu belgeye sahip olmalarına ve KOSGEB Hibesi almalarına karşın beyanlarına aykırı girişimcilik faaliyetlerinde bulunduğu ya da herhangi bir iş yapmadığı belirlenen kişilerin sertifikaları iptal edilmekte ve alınan hibenin iade edilmesini talep eden farklı yasal prosedürler uygulanmaktadır.

KOSGEB Girişimcilik Eğitimi

Girişimcilik Belgesi Almak İsteyen Kişilerin Bilmesi Gerekenler

İŞKUR’un resmi internet adresi olan iskur.gov.tr adresinde İş arayanlar sekmesinde yer alan Girişimcilik başlığı incelendiği zaman kişilere zaten almış oldukları eğitim modüllerinin tekrardan sağlanmadığı ve daha önce kuruma kaydın gerçekleştirilmiş olması gerektiği vurgulanmaktadır. Özürlü aylığı gibi sosyal yardım çerçevesinde maaşı bulunan kişilerin bu eğitimi almalarının ve sertifika talep etmelerinin önünde bir engel bulunmamaktadır. Ayrıca Tarım sektöründe yer alan kişiler de bu eğitimden faydalanabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 17 YORUM
 1. Aleyna Dinç dedi ki:

  Bursa da Girişimcilik Belgesi Nereden Alabiliriz? Alacağımız Girişimcilik Belgesinin bir Geçerlilik Süresi var mıdır?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Girişimcilik Belgesinin bir geçerlilik tarihi yoktur. Girişimcilik Kursu sonunda Alınan Girişimcilik Belgesi ömür boyu geçerlidir.

 2. W.T. dedi ki:

  Girişimcilik kursuna muhakkak katılmanızı öneririm. İş hayatınızda size bir çok konuda bilgi verecektir.

 3. İbrahim Yavuz dedi ki:

  KOSGEB in güzel destekleri var girişimcilik alanında. Genç fikirleri olanlar, ev hanımı olup projesi olanlar kaçırmasın bence

 4. Ömer TOMAK dedi ki:

  5 yıl önce Girişimcilik kursuna giderek Girişimcilik Belgesini aldım. Fakat işlerim kötü gitti dükkan açamadım. KOSGEB hibe desteğinden yararlanmak için belli bir tarih varmıdır ? Bilgi verir misiniz

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Girişimcilik Belgesinin belli bir süre ile sınırı yoktur. Gerekli Şartları Sağladığınız da Müracaat yapabilirsiniz.

 5. Ayşenaz Türkoğlu dedi ki:

  Girişimcilik belgesi almak için gidilen kursta ne anlatılıyor eğitimin içeriği nedir.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Kosgeb Girişimcilik Kursunda; girişimci tarafından yapılması düşünülen işin ve iş kolunun seçilmesi, iş planını yapılması, ve işletme için gerekli diğer hususlar üzerine eğitim verilmektedir.

 6. Gökhan Yurttaş dedi ki:

  Girişimcilik belgesi önemli bir belgedir ama bizim ülkemizde girişimcinin bir vizyonu ve biraz da parası olması şart diye düşünüyorum bende 28 yaşında bir mühendisim biraz para biriktirdim süs balığı yetiştirme işine girmek istiyorum acaba hibe almadan önce ortalama ne kadar bir paraya ihtiyacımız olacak.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Girişimcilik Kurslarının amacı girişimciye iş kolunu seçerek iş planı düzenlemesini öğretmektir Ve açacak olduğu işletmenin tahmini yatırım bütçesini ve tahmini gelir gider hesaplarını yapmasını sağlamaktır. Kosgeb bu sebeble girişimcilik kursları düzenlemektedir.

 7. hasan dedi ki:

  kosgeb akademi de geleneksel girişimcilik belgesi almak ile normal yapılan kurslar aynı statüdemi sayılıyor ? yani ileride iş kurmak istersembu belge yeterlimi ?

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Girişimcilik kursu kosgeb kontrolünde başka kurumlarca da verilmektedir. Girişimcilik Belgesi Kosgebden hibe ve destek almak için gerekli bir belgedir

 8. Hakan dedi ki:

  2016 yılında iskura giderek girişimcilik belgesi almak için başvuru yaptım 1 hafta derslere katıldım eğitim bitti ama hiç bir belge falan vermediler nasil alabilirim.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   İşkur ve Kosgeb yetkilileri ile iletişime geçiniz. Devamsızlığınız yoksa muhtemelen belgeniz vardır

 9. Şeref dedi ki:

  26 yaşında Makine mühendisiyim girişimcilik belgem olmadan kosgeb den hibe ve destek alabilirmiyim

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Merhabalar Kosgeb birçok destek ve hibe vermektedir. Hangi desteği alacağınıza göre şartları değişmektedir. Girişimcilik desteklerinden faydalanmak istiyorsanız girişimcilik belgesi almak zorundasınız.

 10. Cemal Gören dedi ki:

  2019 yılında bir işyeri açmaya karar vermiştim. KOSGEB desteği almam için girişimcilik belgesi gerekiyormuş. Bu sayede girişimcilik belgesinin ne olduğunu öğrenmiş oldum.

BİR YORUM YAZ