Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir Nasıl Olunur Ve Ne İşe Yarar

Ekonomi sektöründeki uzman kişileri ve uzmanlık alanları hakkında bilgileri sizlerle paylaşmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir Nasıl Olunur Ve Ne İşe Yarar konulu makalemizi inceleyelim.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Nedir?

Gayrimenkul değerleme uzmanı son yıllarda sıkça duyduğumuz ve oldukça yaygınlaşan bir meslektir. Bu meslek gayrimenkul Değerleme şirketleri tarafından istihdamı sağladığı kişiler tarafından gerçekleştirilir. Gayrimenkul değerleme uzmanları bir taşınmazın yani konut, arsa, bina gibi varlıkların hak ve kazançlarını, maddi değerini sorgulayan değerlendiren kişidir. Bu kişiler Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı almak için belli özellikle sahip olmalı ve belli sınavlara girerek bu mesleğe adım atmış olmalıdır. Gayrimenkul değerleme uzmanlığı yapmak isteyen kişilerin BDDK’nın sunmuş olduğu şartları yerine getirmiş olması gerekmektedir. Öncelikle bu mesleği yapabilmek için SPK Lisanslama sınavlarından olan gayrimenkul değerleme lisansı sınavına girerek uzmanlık unvanını hak etmiş olmanız gerekir.

Gayrimenkul Değerleme Uzmanlığı Ne İşe Yarar?

Gayrimenkul değerleme uzmanları bu işi yapan değerleme şirketlerinde çalışabildikleri gibi lisansları olduğu için birey olarak çalışma imkanına sahip olabilirler. Lisansı olmayan kişilerin SPK gereğince bu görevi uzman olarak yapmaları imkansızdır. Gayrimenkul değerleme uzmanları örneğin bir ev satın alacağınız zaman alacağınız evin ederini ne kadar olduğunu raporlayan ve karar veren kişidir. Bu meslek sadece evler için geçerli değildir gayrimenkul adı altına giren arsa, bina, konut gibi geniş bir alanı kapsamaktadır. Diğer bir deyişle gayrimenkul değerleme uzmanı eksperlik yapmaktadır. Ama bu işi tüm profesyonelliğiyle ve tüm yönetmeliklere uygun olarak tüm ayrıntıları araştırılarak yapmaktadır. Bu mesleğin günümüzde oldukça rağbet gördüğünü söylemeliyiz. Öyle ki günümüzde oldukça gelişen gayrimenkul sektörü için bu alanda açık ve ihtiyaç oldukça fazladır.

İlginizi Çekebilir :  İktisat Nedir Ve İktisat İçin Gerekli Unsurlar Nelerdir

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Nasıl Olunur?

Gayrimenkul değerleme uzmanı olmak isteyen kişiler öncelikle üniversitelerin 4 yıllık eğitim veren bölümlerinden mezun olarak diplomalarını almış olmaları gerekmektedir. Uzmanlık unvanını almak için aynı zamanda gayrimenkul değerleme konusunda en az bu pozisyonda 3 yıl tecrübe edinmiş olması gerekmektedir. Son olarak da kesinlikle SPK’nın düzenlemiş olduğu lisanslama sınavlarından olan gayrimenkul değerleme lisansı sınavına girmiş ve başarı göstermiş olması gerekmektedir.

 Gayrimenkul değerleme lisansı sınavına girmek için öncelikle sınav başvurusunda bulunulması gerekiyor. Sınava başvuru için www.spl.com.tr adresine girerek sınava kağıt üzerinde yada elektronik seçeneklerine karar vererek başvuru gerçekleştirilmesi gerekir. Sınav giriş şeklini seçtikten sonra Lisanslama sınavları arasından gayrimenkul değerleme lisansını seçerek alt konuları tercih etmeniz gerekiyor. Daha sonra ödemenizi gerçekleştirerek sınav merkezi seçmeli ve başvurunuzu onaylamalısınız.

Gayrimenkul Değerleme Lisansı Alt Konuları Şöyledir:

  • Dar kapsamlı sermaye piyasası mevzuatı ve meslek kuralları
  • Gayrimenkul değerleme esasları
  • İnşaat ve gayrimenkul muhasebesi
  • Gayrimenkul mevzuatı

Lisanslama sınavında bu konular bulunmaktadır. Bu konulardan sorulan her yüz sorudan 50 tanesini doğru cevaplamış olmanız beklenir. Sınava başvuru sırasında ödeyeceğiniz tutar kağıt üstüne olan için 195 TL olup, elektronik sınav için her konu başına 70 TL’dir.

İlginizi çekebilecek olan diğer bir yazımız Brokerlik Nedir Nasıl Olunur Ve Diğer Hususlar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ