Galileo Galilei Kimdir Hayatı Buluşları Ve Eserleri

Dünyada ve ülkemizde alanında önder olmuş mihenk taşı niteliğindeki bilim insanlarını Bilginler.net ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise  Galileo Galilei Kimdir Hayatı Buluşları Ve Eserleri konulu makalemizi inceleyelim.

Galileo Galilei Kimdir

Galileo Galilei Kimdir

Galileo birçok farklı bilim dalı ile başarılı bir şekilde uğraşmış ve bu alanların hemen hemen hepsinde arkasında kayda değer yenilikler bırakmayı başarmıştır.  Sıklıkla modern bilimin babası sıfatıyla anılan Galileo, Matematik, deney, teori ve önerme gibi kavramlar üzerinde de çalışmalar yaparak bugün kullanılan bilimsel metodun temellerini atmıştır.  Bunun yanında Modern Astronomi ve Uzay fiziği olan Astrofizik alanlarının da kurucusu kabul edilen Galileo, İtalya Pisa’da 1564 yılında doğdu. Eğitim hayatına bir manastırda başlayan ve Pisa Üniversitesi’nden Tıp doktoru ünvanını alarak devam eden büyük bilim adamı ismini ilk olarak Sarkaç Yasası’nı geliştirmesi ile duyurdu.

Galileo ve Bilimsel Metod

Bu keşfini bir tiyatro salonunda ileri geri sallanan avizelere baktığında yaptığı rivayetleri bulunan Galileo bu olaydan sonra Sarkaç Hareketi diye bilinen kavramın daha derinliklerine indi. Sabit ivmelenme kuramını Pisa kulesinden aşağı bıraktığı, aynı malzemeden yapılan iki farklı kütledeki metal kürenin aynı anda yere varması ile doğruladı. Bu durum Aristoteles’in varsayımlarına taban tabana zıt olan bir bilimsel çıkarıma gitse de kendisi keşfini kabul etmeyen insanları çok umursamadan devam bilime olan tutkusunu takip etmeye devam etti. Oluşturduğu hipotezi test etmeyi bilimsel veri üretmenin ayrılmaz bir parçası olarak kabul etmiştir.

Galileo’nun Adıyla Anılan İcatları

İlerleyen yıllarda ise gerçekleştireceği başka bir keşifle adını bir kere daha duyuracak olan Galileo Hollandalı bir mercek ustası’nın teleskopu icat ettiğini öğrendi. Yapımına dair talimatları talep ederek kısa bir süre içinde belirli geliştirmeler de uygulayarak kendi teleskobunu geliştirdi. Galileo tarafından yapılan bu teleskop prototipin 2 katı kadar daha fazla büyütme oranına sahipti. Optik biliminde de oldukça başarılı olabileceğini gözler önüne sermekle kalmayarak bu teleskopla Jüpiter’i gözlemlediğinde gezegenin etrafında onu çevreler nitelikte 4 farklı ışık gördüğünü kayetti. Galileo’nun gördüğü bu 4 küçük nokta aslında Jüpiter’in bugün bile Galile Ayları olarak kabul edilen uydulardı. Bu bulgusunun Kopernik’in geçmişte ortaya attığı gezegenlerin birbiri etrafında rotasyon yani dönme hareketi uyguladığı teorisini doğruladığını farketmesinin ardından Venüs’ü de gözlemledi. Bununla da kendi keşfini bir kere daha tasdikleyen Galileo o güne kadar tam aksine inanılan bir gerçeği Dünya ile paylaşmak üzereydi. Dünya evrenin merkezinde yer almıyordu ve bu durum her ne kadar dönemin Katolik kilisesinden çok tepki toplasa da Galileo bunu iki farklı deneyle doğrulamayı başarmıştı.

Galileo Buluşları

Ölümü ve Katolik Kilisesi

Bu keşfi yüzünden ömrünün son yıllarını ev hapsinde geçirmek zorunda kalacağını öğrenen Galileo bu duruma itiraz etmeyecek kadar ağırbaşlı bir karaktere sahip olması ile de anılmaktadır. Hayatı boyunca gerçekleştirdiği hemen hemen bütün bilimsel çalışmaları kendi tarafından kaleme alınmış birçok farklı kitaba kaydetmiştir. 8 Ocak 1642’de Dünya’dan giderken arkasında kendi gibi tutkulu bilim insanlarına sonlarında ne kadar büyük bilimsel gelişmelerin yer aldığının yıllar sonra anlaşıldığı yollar bırakmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Prof. Dr. Vecdet Öz Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ