G20 Nedir Açılımı Ne Zaman Kuruldu Ve Üye Ülkeler

Globelleşen dünyada ekonomik, siyasi ve askeri örgütlenme ve birlik yapılarını Bilginler ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise G20 Nedir Açılımı Ne Zaman Kuruldu Ve Üye Ülkeler makalemizi inceleyelim.

G20 Nedir

G20, Açılımı Group of 20 olarak bilinen ve büyük ekonomilere sahip 19 ülke ile Avrupa Birliği Komisyonunun oluşturduğu organizasyondur.İlk olarak 1975 yılında bir toplantı ile Fransa’nın Rambouillet kentinde faaliyetine başlamıştır. Bu ilk toplantıya katılım sağlayan ülkeler; Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Fransa, İtalya, Almanya, Japonya hükümetleridir. 1976 yılında bu ülkelere Kanada‘da katılmış ve organizasyonun adı G7 olarak belirlenmiştir.

G7 ve G8 Nedir

Zirve Sonrası Diyalog toplantısı 1991 yılında Rusya Federasyonu ve G7’ye üye ülkeler arasında gerçekleşmiştir.Bu toplantıdan sonra 19994 yılında Napoli Zirvesi adıyla bir toplantı daha yapılmış ve Rusya Federasyonu ile ilişkiler G8 olma yoluna girmeye başlamıştır. 1998 yılında Rusya Federasyon’unun G8‘e katılımı netleşmiş ve bu süreçte ilk Denver Zirvesi daha sonra ise Birmingham Zirvesi yapılmıştır.

Bu organizasyonda konuşulan konular ve organizasyonun toplanma amacı ilk zamanlarda ülkeler arası işbirlikleri, ticaret, ekonomi gibi alanla üzerinden olmuştur. Devamında ise Doğu/Batı arasında ekonomik hareketleri, terör olayları, enerji durumları üzerine konuşulmuştur. İlerleyen son zamanlarda ise siyasal ve güvenlik içerikli konular üzerinden daha kapsamlı alt başlıklar oluşturularak ilerleme kaydedilmiştir.

Organizasyonda 1993 yılından 1998 yılına kadar olan bazı toplantılar Destek Forumları kapsamında değerlendirilmiştir. Bu toplantılar; 1993’te Rusya’ya Yardım, 1994’te Ukrayna, 1995 yılında Küresel Bilgi Toplumu, 1997 yılında Suç, 1998 yılında ise Enerji konularında yapılan toplantılardır.

G20 Kuruluşu

1999 yılına gelindiğinde organizasyonun işleyiş sisteminde değişiklikler yapılmıştır. Bretton Woods ‘un görüşü kapsamında yapılan bu değişim Köln Zirvesin’de ülkeler arasında yeni bir danışma kurulu oluşması kararıdır. Yine aynı yılda Washington Toplantısında küresel sistemi odak noktası alarak yeni bir ülkeler topluluğu oluşturularak G20 ortaya çıkarılmıştır. İlk aşamada bakanlıkların alanları doğrultusunda görüştüğü bu organizasyonda daha sonra belli tarihlerde Devlet büyüklerinin toplantısı olarak düzen değiştirilmiştir.

G20 Zirvesi

Dünya üzerinde bulunan nüfusun üçte ikisini kapsayan G20 ülkeleri nüfusu aynı zamanda dünya ekonomisinin %85’ini oluşturmaktadır. Ticaretin de %80’inin elinde bulunduran organizasyon uluslararası finansal durumlar hakkında bilgi alışverişi yapmaktadır. G20 ülkelerin maliye bakanları ve merkez bankası başkanlarının katılımı ile gerçekleşmektedir. G20 yedi kez devlet büyükleri ile toplantı düzenlemiş ve sekizci toplantısı ise Türkiye’de Antalya ‘da gerçekleşmiştir. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlığında yapılan ülkemizdeki bu toplantı Regnum Otel adlı mekanda gerçekleşmiştir. Bu toplantıda ‘Kalkınma ve İklim Değişikliği’ başlığı altında çalışmalar yürütülerek “yatırımlar uygulama ve kapsayıcılık” kavramları üzerinde durulmuştur. Bunun üzerinden G20 de bulunan ülkeler dışındaki ekonomisi zayıf gelişmekte olan ülkeler ile etkileşim haline girerek kalkınmalarına yardımcı olma ve yatırımlarda bulunma gibi işbirliği faaliyetleri istişare edilmiştir.

İlginizi Çekebilir :  İpotek Nedir Çeşitleri Nelerdir Nasıl Kaldırılır Ve Kaldırma Maliyeti

İspanya, İsviçre, Norveç, İran, Tayvan ve Venezuella gibi ülkelerin ekonomik olarak bazı ülkelerden daha üstün seviyede olmalarına karşın G20 organizasyonuna katılım gerçekleştirmedikleri gözlenmektedir.

G20 Ülkeleri

G20 Üye Ülkeleri

Organizasyona üye ülkeler;

Arjantin, Avustralya, Brezilya, Kanada, Çin, Avrupa birliği, Fransa, Almanya, Endonezya, Hindistan, Japonya, İtalya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, Birleşik Krallık, ABD ‘dir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ