Franz Kafka Kimdir Eğitim Hayatı Romanları Hikayeleri Ve Mektupları

Franz Kafka, Ölümünden sonra tüm dünyada adını duyurmuş Alman edebiyatının önemli kalemlerinden birisidir. Bu yazımızda Franz Kafka Kimdir Eğitim Hayatı Romanları Hikayeleri Ve Mektupları konulu makalemizi inceleyelim.

Franz Kafka Kimdir

Franz Kafka Kimdir

Franz Kafka, 3 Temmuz 1883 yılında Prag’da dünyaya gelmiş yahudi olan bir ailenin çocuğudur. Anadilleri Almanca olmasına rağmen, Çekce de konuşabilen ailenin en büyük çocuğu Kafka’dır. İki erkek kardeşi küçükken, üç kız kardeşi ise Nazi Almanyası zamanı Yahudi Soykırımında hayatlarını yitirmiştirler.

Franz Kafka, 20. yüzyıl Alman edebiyatının önde gelen isimlerindendir. Hayattayken adını pek duyurmayan yazar arkadaşı Max Brod’a verdiği vasiyetinde ondan tüm yazdıklarını ortadan kaldırmasını istemiştir. Ancak arkadaşı onun ölümünden sonra tüm eserlerini yayınlamaya başlamıştır. Bu yüzden Kafka ölümünden sonra adını dünyaya duyurmuş bir yazar haline gelmiştir. Eserlerinde gerçeklik ve fantastik unsurları bir araya getirmiştir.

Kafka Eğitim Hayatı

Kafka’nın çocukluğunda başlıca rol oynamış olan mürebbiyeler Bailly ve kahya Marie Werner Onun Fleischmark’ta Deutsche Knabenschule ‘ye ilkokula gitmesi ile hayatına dahil olmuşlardır. Liseyi devlet lisesi olan Altstädter Deutsches Gymnasium’da tamamlamıştır. 1901yılında Prag’ta Deutshe Karl- Ferdinands Üniversitesinde kimya dersleri almaya başlamıştır. Fakat iki hafta sonra aynı üniversitede hukuk bölümüne geçiş yapmıştır.

Küçük yaşında Bauner ile tanışan Kafka, 1920 yılının başlarında da Milena Jesenska ile tanışmıştır. 1944 yılında Almanya Toplama kampında hayata veda eden Milena onun üzerinde güçlü bir etki yaratmıştır. 1923 yılından ailesinden uzaklaşmak ve kendini yazmaya odaklamak için Berlin’e taşınmıştır. Berlin’de Dora Dymant adında sevgilisi olmuştur. Dora Nazi Almanya’sında direnmiş ve 1952 yılında vefat etmiştir. 1917 yılında Kafka verem hastalığına yakalanmıştır. 1919 yılında hastaneye kaldırılmış ve sağlık durumu git gide kötüleşmiştir. Maddi durumu da çok kötü olan Kafka ömrünün son 6 haftasını sanatoryum da geçirmiştir. 3 Haziran 1924 yılında Londra’da hayata gözlerini yummuştur.

İlginizi Çekebilir :  Türkiye’nin İlk Kadın Bakanı Prof. Dr. Türkan Akyol Kimdir Ve Hayatı

Franz Kafka Eserleri

Eserlerinde 20. Yüzyıl sanayi sonrası Batı toplumu çıkmazlarını ve içine düştüğü yalnızlık- yabancılaşma sürecini gözlemleyerek işlemiştir. Bunun en önemli örneği dilimize de çevrilen Dönüşüm eseridir.

Franz Kafka hayatı baştan kaybedilmiş bir savaş olarak görmüştür. Fakat eserlerine baktığımızda hayatı yenilgiye uğratmayı başarmış bir şahsiyettir. Eserlerinde insanın içinde barındırdığı korkularını, sosyete yaşamın sahte aile ilişkilerini, bürokrasinin çıldırtıcı düzenini ön plana çıkarmaktadır. Hayatında yaşadıklarından dolayı büründüğü karamsar mizacı eserlerindeki karakterlere de yansıtmış, çaresizliği eserlerinde hissetmiştir. Dava adlı eserindeki karakter Josef K. Neyle suçlandığını bilemeden yavaş yavaş karanlığa yürümüştür. Aynı şekilde Şato adlı eserindeki karakter Bay K’da da karamsar havaya rastlanmaktadır. Diğer eserlerinden farklı olarak Kayır adlı eserinde iyimser bir tutum sergilemiştir.

Kafkanın Romanları

Kafka’nın Dava, Şato ve Kayıp olarak üç tane romanı vardır.

Kafkanın Hikayeleri

Franz Kafka’nın Hikâye türünde verdiği eserlerini;

 • Çin Seddi,
 • Değişim,
 • Ceza Sömürgesi,
 • Bir Savaşın Tasviri,
 • Bir Akademiye Rapor,
 • Taşrada Düğün Hazırlıkları,
 • Şarkıcı Josefine ya da Fare Ulusu olarak sayabiliriz.

Franz Kafka

Kafkanın Mektupları

 • Mektup türünde verdiği eserler;
 • Milena’ya Mektuplar
 • Babaya Mektuplar;
 • Günlük türünde ise
 • Günlük 1
 • Günlük 2
 • Aforizmalar eserlerini kaleme almıştır.
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ