Evvabin Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ne Okunur Ve Fazileti

Tüm insanlığa Allah (c.c.) tarafından kurtuluş kapısı olarak gönderilen islam dini hakkında bilinmesi gereken hususları Bilginler.net ekibi olarak Dini Bilgiler bölümümüzde nacizane siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Evvabin Namazı Nedir Nasıl Kılınır Ne Okunur Ve Fazileti konulu makalemizi inceleyelim.

Evvabin Namazı Nedir

Evvabin Namazı Nedir

Evvab kelimesi tövbe istiğfar anlamlarını karşılamaktadır. Evvvabin kelimesi ise evvab kelimesinin çoğulu olarak çokça tövbe ederek Rabbine yönelen kimse demektir. Evvabin namazı akşam namazının ardından kılınan altı rekat olarak kılınan sünnet-müstehap olan namazdır. Altı rekatlık nafile namazı olan bu namaz birçok hadiste çok sevap olduğu ve kılınmasına teşvik edinildiği görülmektedir. Peygamberimiz (sav) Evvabin namazı hakkındaki hadislerinde “Kim akşam namazından sonra aralarında kötü bir şey konuşmadan altı rekat namaz kılarsa, onun için (bu namaz) on iki senelik ibadete denk kılınır.” “Her kim akşam namazından sonra altı rekat nafile namaz kılarsa, denizlerin köpükleri kadar bile olsa günahları affedilir.” buyurmaktadır.Bu hadisten anladığımız üzere evvabin namazı çok faziletli bir namazdır.

Evvabin Namazı Kaç Rekatta Selam Verilir

Bazı kaynaklarda bu namazın Efendimiz tarafından akşam namazından sonra dört rekat olarak kılındığı da söylenmektedir. Hanefilerden bazılarına göre bu namaz akşam namazının sünnetiyle birlikte altı rekat olarak kılınmalıdır. Yani bahsi geçen altı rekatın içinde her gün kıldığımız akşam namazının iki rekatlık sünnetinin olduğunu söylerler. Bazılarına göre ise bu namaz akşam namazının sünneti haricinde altı rekat olarak kılınmalıdır. İhtilafa düşülen diğer bir konu ise altı rekatın hiç selam vermeden kılınması konusudur. Bazı Hanefi alimleri namazın altı rekatının tek bir selamla kılınmasını söylerken, bazısı iki selam ile bazısı ise üç selam ile kılınmasının daha makbul olduğunu söylemişlerdir.

İlginizi Çekebilir :  Tahiyyetül Mescid Namazı Nedir Ve Nasıl Kılınır

Evvabin Namazı Nasıl Kılınır Ne Okunur

Evvabin namazını kılmak için öncelikle niyet ederek “Niyet ettim niyet eyledim Allah rızası için evvabin namazını kılmaya” denilmelidir. Niyet ettikten sonra  İftitah Tekbiri alarak Allahuekber ile namaza başlanır. Sübhaneke duasını okuduktan sonra Euzubesmele çekerek fatiha suresini okunur. Sonrasında Kur’an-ı Kerim’den bir sure okuyarak ruku sonrasında iki kez secdeye gidilerek tekrar kıyama durulur. İkinci rekatta Besmele çekilerek Fatiha suresi ardından Kur’an dan bir sure okunur. Tekrar ruku ve iki kez secde edildikten sonra oturarak Ettehiyyatü duası okunur. 3. rekat için tekrar kıyama durulur. Besmele çekilerek Fatiha okunur ardından Kur’an dan sure okunarak ruku ve iki kere secde yapıldıktan sonra tekrar kıyama durulur. 4. rekatta besmele ile Fatiha suresi ve ardından sure okunduktan sonra tekrar ruku ve iki secde yapılır. Sonrasında oturularak Ettehiyyatü duası okunur. 5. rekat için tekrar kıyama durulur. 5. rekatta Besmele ile Fatiha okunur ardından sure okunarak ruku ve iki kez secde yapılır ve tekrar 6. rekat için kıyama durulur. 6. rekatta Besmele ile Fatiha okunur ardından Kur’an dan bir sure okunarak ruku yapılır. Sonrasında iki kez secde yapıldıktan sonra oturulur. Bu son oturuşta Ettahiyyatu duası okunur. Bu duanın ardından Allâhumme salli, Allâhumme Bârik ve Rabbenâ duaları sırasıyla okunduktan sonra sağa ve sola selam verirken “Es selâmu aleyküm ve rahmet’ullah” denilir. Böylece namaz tamamlanmış olur.

Evvabin Namazı Fazileti

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Teheccüd Namazı Nedir Nasıl Kılınır ve Fazileti Nedir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ