Eskrim Nedir Eskrim Kuralları Nedir Kullanılan Silahlar Nelerdir

Spor bölümümüzde spor branşlarını tanıtmaya ve bu branşlar hakkında bilgi yorum ve haberleri Bilginler ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere ulaştırmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Eskrim Nedir Eskrim Kuralları Nedir Kullanılan Silahlar Nelerdir inceleyeceğiz.

Eskrim Nedir

Eskrim nedir

Kılıçla yapılan bir spor dalı olan eskrim, aynı zamanda eski bir dövüş sporudur. Başlangıcı Ortaçağ’da kılıçla yapılan düollar ile gelmiştir. Eskrim temelde 3 farklı olmak üzere silahla yapılmaktadır. Bu silahlar flöre, epe ve kılıçtır.

Eskrim Kuralları Ve Kullanılan Silahlar

 Flöre1,1 metre uzunluğunda olan, ucunda küçük bir düğme ve çan bulunan ince bir silahtır diyebiliriz. En fazla 500 gram  ağırlığında olabiliyor. İlk öğrenme aşamasında da genel olarak bu silah tercih edilmektedir ve kazanılma işlemi kılıcın rakibin vücuduna saplanması ile beraber olmaktadır.

Her iki oyuncunun da bu işlemi yapması durumunda, ilk hamleyi yapan oyunu kazanır. Vuruşlar kural gereği yalnızca gövde üzerine yapılabilmektedir. Kol, bacak veya başa yapılan vuruşlar ise genel olarak geçersiz sayılır. Her spor dalında olduğu gibi eskrimde de yarışmacılar karşı rakibi aldatmaya yönelik hamlelerde bulunarak sayı kazanmaya çalışabilir.

EpeFlöreden daha keskin ve ağır bir silah olarak bilinen epe de vuruşlar, yalnızca silahın ucuyla olmakta ve giyside herhangi bir şekilde iz bırakmamaktadır. Flöre de vuruş sadece gövdeye yapılabilir. Buna karşın epe de öyle bir kısıtlama söz konusu değildir ve baş, bacak ve kol da hamleler yapılabilmekte ve sayılar kazanılmaktadır. Aynı anda vuruş yapılması anında her iki oyuncu da atak farkına bakılmaksızın puan almaktadır.

Kılıç: Sabr olarak da adlandırılan düz ve yassı bir silah olarak bilinir. Sayı, ancak rakibin belden yukarısına kılıcın ucu veya yanıyla vurulması durumuyla kazanabilmektedir. Eskrimin her spor dalında olmuş olduğu gibi özel giysileri de vardır. Kılıçla yapılması sebebiyle başı koruyacak tel kafesten bir koruyucu maske, vücudu koruyacak bir yelek, sağlam ketenden ya da branda bezinden yapılmış olan bir ceket ve kılıcı kavramaya yardımcı olabilecek yumuşak eldivenler tercih edilir. Spor müsabakalarının yapıldığı pist ölçülerinin genişliği 1,5 metre uzunluğu ise 14 metre olarak belirlenmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Bursa Orhan Cami Tarihi Ve Kısaca Önemli Bilgileri

Eskrim Sporunun Faydaları

Eskrim, sporcu da fiziksel ve zihinsel hareketliliği sürekli sağlayan, sinir sistemi üzerinde etkili olan, kasların hareketliliğini hızlandıran ve önemli ölçüde zekâ geliştiren bir spor dalı olarak bilinir. Eskrim branşının yarışmaları Uluslararası Eskrim Federasyonunca (FIE) yapılmaktadır. 1896 yılından sonrada olimpik branşlar arasında da yerini almıştır. Her hamle hareketinde oldukça ağır olan vücudu üstün süratle, çeviklik ve kolaylıkla ileri götürmek ve geri getirmek için çok fazla çaba gerektirmektedir.

Bu çalışma sayesinde solunum hareketlenmesi ve kan dolaşımı artışı, vücut ısısının yükselmesi alınan gıdaların kolayca yakımı ve kana geçmesini sağlamaktadır. Bunlardan başka besin yakımı üzerinde büyük bir etkisi olan Eskrim sporu ayrıca sinir sistemini de düzenleyici etkisine sahiptir.  Özellikle görme ve elle dokunma hislerine güç verir. Eskrim; sağlık, sürat, güç, zamanlama yeteneği, dayanıklılık, çeviklik, esneklik, denge, çabuk düşünme ve karar verme yetilerini de gelişir.

Eskrim Kılıcı

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
  1. giz dedi ki:

    Eskrim de Avrupa Sampiyonu olan Deniz Selin Üstündag ile ülke olarak gurur duyduk.

  2. Güliçko dedi ki:

    Eksrim de gururumuz Deniz Selin Üstündağ? . Başarılarının devamını dileriz.

  3. Sahin dedi ki:

    Eskrimde Avrupa Şampiyonu olan Deniz Selin Üstündağ tebrik ederiz. Türkiyede malesef bireysel sporlar gereken ilgiyi görmüyor.

BİR YORUM YAZ