Elon MUSK Kimdir Hayatı Ve İmzası Bulunan Projeler

Dünyada ve ülkemizde alanında uzman olmuş değerli insanları Bilginler.net ekibi olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda tüm insanlığın gelişmesi ve ilerlemesi için caba sarf eden Elon MUSK Kimdir Hayatı Ve İmzası Bulunan Projeler konulu makalemizi inceleyelim.

Elon Musk Kimdir

Elon Musk Kimdir

Elon Musk, 28 Haziran 1971 tarihinde dünyaya gelmiştir. Güney Afrika asıllı Amerikalı olan Musk, mucit, yatırımcı, mühendis ve girişimcidir. Elon Musk SpaceX’in kurucusu, Paypal ve Tesla Motors’un ise kurucu ortakları içerisindedir. Tesla Motors’da başkanlık, SpaceX’te CEO ve baş tasarımcı görevlerindedir. Aynı zamanda SolarCity’nin de başkanlık görevindedir.

Elon Musk, Kanadalı bir anne ile Güney Afrikalı bir babanın oğludur. Henüz çok küçük yaşlardayken kendi imkanları ile yazılım dilleri öğrenmeye başladı. 12 yaşında yazdığı Blastar isimli bir uzay oyununu ise yaklaşık olarak 500 Dolar’a satarak yazılım alanındaki ilk ticaretini yaptı. Musk, Bryanston High Scholl’da 8’nci ve 9’ncu sınıfını okudu ve Pretoria Boys High School’dan mezun oldu. Henüz 17 yaşındayken 1988 yılında ise Güney Afrika ordusunda askerlik yapmamak için evinden ayrıldı.

Elon Musk’ın Eğitim Hayatı

Musk, 1992 yılında Queen’s University’de iki yıl geçirdi. Sonrasında ise University of Pennsylvania’da fizik ve işletme eğitimleri almaya başladı. The Wharton School of The University of Pennsylvania’da ana dalını seçtikten sonra ekonomi dalında lisans diplomasını aldı. Ek olarak Fizik alanında da yan dal diploması almıştır. Sonrasında ise malzeme bilimi ve uygulamalı fizik alanında doktora yapabilmek için Kaliforniya’da yer alan Silikon Vadisi bölgesine taşınmıştır. Fakat doktorasını tamamlayamadı.

1995 yılında Stanford’da uygulamalı fizik ve malzeme bilimi alanında doktoraya başlayan Musk, doktorasına başlamasından sadece iki gün sonra kardeşi olan Kimbal Musk ile beraber Zip2 projesine başlayabilmek için okulunu bıraktı. 1999 yılında AltaVista birimi Zip2’yu satın almak için 307 milyon Dolar nakit para ve 34 milyon Dolar hisse senedi verdi.

Elon Musk İmzası Bulunan Projeler

Elon Musk’ın İmzası Bulunan İşler

PayPal: 1999 yılında X.com’u devreye sokarak başlattığı şirketine Confinity’yi kattı ve PayPal’ı ortaya koydu. 2002 yılında ise dünyanın en büyük alışveriş platformu olan Ebay’e 1.5 milyar dolar gibi bir meblağa satıldı.

İlginizi Çekebilir :  Doğu Perinçek Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgiler

SpaceX: Elon Musk, her zaman simülasyon teorisini savunmasıyla bilinmektedir. En büyük hedeflerinden birisi ise; Mars’ı kolonileştirmektir. Bu yüzden roket teknolojilerini geliştirmek isteyen Elon Musk, 2002 yılının Haziran ayında SpaceX’i kurmuştur. SpaceX, odaklanış fırlatma araçları geliştirmektedir. Bu evrede ilk olarak Falcon 1 ve Falcon 9 roketlerini üretmiştir. Sonrasında ise Dragon adı verilen ilk uzay aracını üretmiştir.

Tesla: Birçok insan elektrikli araba pazarında iş yok dediği zaman Elon Musk, Tesla’yı kurmuştur. Temiz enerji sektörüne de ilk adımını bu şekilde attı. Musk, hem kurucu ortaktır hem de ürün tasarım başkanıdır.

SolarCity: Şirketin amacı iş yerlerine, evlere ve devletlere güneş enerjisi sistemi kurarak ihtiyaçlarını gidermeyi sağlamaktır. SolarCity, 2006 yılında kurulmuş ve 15 bin çalışana sahiptir.

OpenAI: Musk, bütün dünyayı inatla yapay zekaya karşı da uyarmaya devam ediyor. Kendisi yapay zekanın dünyanın sonunu getireceğine ve bütün insanlığı yok edeceğine inanıyor. Bu yüzden herhangi bir kar amacı olmayan OpenAI şirketini kurmuştur. Şirket insanlığa yardımı olan ve dost yapay zeka araştırmaları yapmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ