Ekrem İmamoğlu Kimdir Nerelidir Kaç Yaşındadır Ve Eğitimi

Ekrem İmamoğlu Nereli ve Kaç Yaşında?

Son zamanlarda ülke gündeminde olan Ekrem İmamoğlu 4 Haziran 1970 yılında (49 yaşında) Trabzon’un Akçaabat ilçesi Cevizli köyünde dünyaya gelmiştir.

Ekrem İmamoğlu Kimdir Nerelidir Kaç Yaşındadır Eğitimi Ve Ailesi

Ekrem İmamoğlu

Ekrem İmamoğlu Eğitimi

Lise hayatını Trabzon Lisesi’nde geçirmiştir. Trabzon Lisesi’nde okurken lise takımının kaleciliğini yapmıştır. 18 yaşında KKTC’de üniversite hayatına başlamış orada da futbol hayatına devam etmiştir. 2 yıl Kıbrıs’ta üniversite okuyan İmamoğlu sosyal demokrasi ile orada tanışmış ve etkilenmiştir. Sonrasında 1990 yılında 21 yaşındayken İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünde öğrenim hayatına devam etmiş ve mezun olmuştur. Ardından İstanbul Üniversitesi’nde İnsan Kaynakları ve Yönetimi bilim dalında yüksek lisans eğitimi almıştır.

Ailesi, üniversite yıllarındayken Beylikdüzü’nde arsa almış ve o tarihten itibaren Beylikdüzü’nden ayrılmamıştır. 1992 yılında, inşaat ve taahhüt işleri yapan aile şirketinde iş hayatına başlamıştır. 1995 yılında Dilek İmamoğlu ile evlenmiştir.

Spor ile amatör olarak ilgilenmekte olan İmamoğlu Trabzonspor Futbol Kulübü, Trabzonspor Basketbol Kulübü ve Beylikdüzüspor Kulübü’nde yöneticilik yapmıştır.

Ekrem İmamoğlu Siyasi Hayatı

2008 yılında siyasete yönelen Ekrem İmamoğlu CHP’den aday oldu ve Beylikdüzü hayalini gerçekleştirmek için kolları sıvadı. Beylikdüzü için birçok hayali olduğunu söyleyen İmamoğlu, 2009 yılında ilçe başkanlığına seçildi ve görevine başladı.

Beylikdüzü Belediye Başkanı

30 Mart 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak seçildi. 2014’ten günümüze, 5 yıl içinde, kendisi ve eşi Beylikdüzü’nde birçok faaliyette bulunarak ilçenin gelişimi adına çalışmalar yürüttü.

İstanbul Belediye Başkanı (Kesin Olmayan Sonuçlara Göre)

18 Aralık 2018 tarihinde CHP’den İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 31 Mart 2019 yerel seçimlerinde kesin olmayan sonuçlara göre İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

Ekrem İmamoğlu Ailesi

Ekrem İmamoğlu eşi Dilek İmamoğlu ile 1995 yılında evlenmiştir ve bu evlilikten Selim, Semih ve Beren adında 3 çocuğu olmuştur.

İlginizi Çekebilir :  İsaac Newton Kimdir Hayatı Eğitimi Ve Bilime Katkıları

Eşi de Trabzonlu

Kendisi gibi Trabzon doğumlu olan Dilek İmamoğlu 1974 doğumludur ve üniversiteyi bitirdikten sonra ailesinin tekstil şirketinde finans işleriyle ilgilenmiştir. Sonrasında Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Dilek İmamoğlu şu anda hala doktora yapmaktadır. Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde Dilek İmamoğlu birçok sosyal sorumluluk projesinde yer almıştır.

Eşi Bir gün Boyunca Tekerlikli Sandalyede

Engelli bireyleri anlayabilmek adına bir gün boyunca tekerlekli sandalyeyle Beylikdüzü’nü dolaşan Dilek İmamoğlu sokakların ve caddelerin durumunu rapor etmiş, bu hareketiyle kendisinden söz ettirmiştir.

İstiklal Gazisi Torunu

Ekrem İmamoğlu’nun dedesi Mevlüt İmamoğlu İstiklal gazisidir. Kurtuluş Savaşı’nda Ankara’da bir topçu neferi olan Mevlüt İmamoğlu’nun 3 abisi Alican, Ahmet ve Osman savaştan geri dönememiş ve şehit düşmüşlerdir. Genelkurmay Başkanlığının kayıtlarına göre şehit oldukları kesindir fakat nerede oldukları tespit edilememiştir.

Babasının ANAP’lı ve eski MHP’li olduğunu belirten Ekrem İmamoğlu kendisini her insana yakın gördüğünü ve her kesimden insana hitap edeceğini söylemektedir.

Ekrem İmamoğlu’nun Beylikdüzü Belediye Başkanlığı Dönemi

2008 yılında Cumhuriyet Halk Partisi’ne üye olan Ekrem İmamoğlu 2014 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı seçilmiştir.

Beylikdüzü Atatürkçü Düşünce Derneği, Beylikdüzü Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, Kızılay ve Gürpınarspor Kulübü gibi sivil toplum örgütlerine üye olan İmamoğlu ilçenin sosyal ve kültürel anlamda gelişimine büyük katkılar sağlamıştır.

İmamoğlu, Beylikdüzü’nde tarım alanları yapılması faaliyetlerini sürdürmüş, gündüz çocuk bakımevleri, kütüphaneler ve öğrenci yurtları açmıştır. Özellikle 80,000 kitap kapasiteli İstanbul’un en büyük belediye kütüphanesi olan Yaşar Kemal Kütüphanesi görülmeye değer bir eserdir. Bu kütüphanenin kısa bir videosunu aşağıda sizlere sunmaktayız.

Engelli bireyler için: “İstanbul’da mental, down ve otizm sendromlu on binlerce çocuğumuz var” diyen Ekrem İmamoğlu bu bireyler için yeteneklerini geliştirebilecekleri merkezler açmıştır ve onları İstanbul’da da topluma kazandıracağını söylemiştir.

31 Mart 2019 yerel seçimlerinde Beylikdüzü Belediye Başkanı olarak seçilen CHP’li Mehmet Murat Çalık, Beylikdüzü Belediye Başkanlığı görevini Ekrem İmamoğlu’ndan teslim almıştır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ