EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar

Bilginler.net ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde bilimsel ve teknolojik alandaki yenilikleri, teknik konulardaki gelişmeleri, sizlere aktarmaktayız. Bu yazımızda ise EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar konulu yazımızı inceleyelim.

EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar

EKAT Belgesi

EKAT Belgesi Nedir ve Hangi Kurumlardan Alınabilir

EKAT Belgesi, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilmek için kişilerde aranan yeterlilik belgesi anlamına gelmektedir. Mühendis, işçi, ya da teknisyen olarak çalışacak bütün kişilerde bu belge bulunmalıdır. Belge bulundurma zorunluluğunun yer aldığı alanlar 1000 Volt yani 1kV’un üzerindeki gerilimler ile çalışılmasını gerektiren iş şantiyeleri ve benzeri alanlardır.  Bu belgeyi alabilmek için belirli bir eğitim almak gerekmektedir. Eğitimin süresi yaklaşık 1 ay olarak belirlenmiştir.  Bu eğitimin ardından gerçekleştirilecek ölçme ve değerlendirme sınavında 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan almayı başaran kişilere EKAT belgesi verilmektedir. Kurslar dönemlik olarak gerçekleştirilmekte ve bu sebepten ötürü kişilerin kendi başvuruları yerine kurumlarının başvuruları kabul edilmektedir. EKAT Başvuruları genellikle özel işletmeler ya da kamu kuruluşlarında çalışan personellerce kurumları tarafından TEİAŞ, EÜAŞ ve de TEDAŞ’a yapılmaktadır. 154Kv ve 380kV Ekat Belgesi sadece TEİAŞ Manisa Soma eğitim merkezinde verilmektedir. Ekat Belgesi veren kuruluşlar ve telefon numaraları aşağıda verilmiştir.

Ekat Belgesi Veren Kuruluşlar

TEDAŞ Ankara/Gölbaşı Eğitim Merkezi: 0312 484 20 03 – 0312 484 26 65

TEDAŞ Erzincan Eğitim Merkezi: 0 446 226 63 22 – 0 446 226 04 72

TEDAŞ İzmir/Işıkkent-Işıklar Eğitim Merkezi: 0232 437 02 34 – 0232 437 02 35

TEDAŞ İstanbul/Tuzla Eğitim Merkezi: 0216 447 33 10 – 0216 447 33 13

EÜAŞ İstanbul/Kumburgaz Eğitim Merkezi: 0212 885 60 41 – 0212 885 60 42

TEİAŞ Manisa/Soma Eğitim Merkezi: 0236 613 20 00

EKAT Belgesi Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir

Birçok farklı meslek grubundan kişinin alması zorunluluğu bulunan EKAT belgesi için farklı meslek gruplarına özgü şartlar bulunmaktadır. Ancak elektrik-elektronik mühendisliği fakültesinden mezun olan kişiler EKAT belgesi şartından muaf tutulmaktadır. Bu kişilerin işletme sorumluluk belgesi olarak da bilinen farklı bir belge almaları gerekmektedir.  Teknikerler, teknisyenler, işçiler ve iş alanında görevli diğer bütün personel ise meslek lisesi mezunu olmaları durumunda elektrik ya da elektronik ustalık belgesine sahip olmalıdır. EKAT belgesi alacak kişiler diplomalarının noter onaylı sureti, nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 vesikalık fotoğraf, kan grubu testi ve sağlık raporu, eğitim bedelinin ödendiğine dair dekont belgelerini bulundurmalıdır.  Daha önceden EKAT belgesi sahibi olan ve yenilemek isteyen kişiler ise eski belgelerinin asıllarını kurumlarına ibraz etmelidir.

EKAT Belgesi Eğitim Ücretleri

Personelin iş alanında görev ve sorumluluklarını yerine getirirken kanuni anlamda da işi yapmaya uygun olması genel olarak işletmeler tarafından denetlenmesi gereken bir konudur. Kişisel başvuru yapmanın çok zor olduğu EKAT belgesi ücreti kamu kurumları için yol yemek ve kurs ücreti dahil 3500 TL, özel sektör ve bireysel başvurular için 5000 TL yi bulmaktadır. Kişiler toplamda 120 saat eğitim görmekte ve eğitim ücreti genel olarak kurumları tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanında özel sektör kuruluşları kimi zaman kişilerin EKAT belgesi yenileme ve alma işlemleri için gereken bütün masraf ve diğer gereksinimleri çalışanların yapmasını talep edebilmektedir. Eğitim ücretleri ve eğitime bağlı farklı konularda resmi bilgi almak isteyen kişiler ilgili iletişim numaralarını kullanabilmektedir.

EKAT Belgesi Eğitim Ücretleri

EKAT Belgesi Muafiyeti Kimlere Uygulanıyor

EKAT Belgesi almalarına gerek bulunmadan 1000 Volt üzerinde elektrik geriliminin yer aldığı iş alanlarında çalışabilecek kişilerin Elektrik-elektronik mühendisliği fakültesinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Bu kişiler dışında kalan EKAT belgesi almalı ve her 5 yılda bir bu belgeyi yenilemelidir. Yenileme eğitimleri 3 ile 5 hafta arası değişebilen bir süreç içerisinde değişmektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz Ustalık Belgesi Nedir Nereden Alınır ve Kimler Alabilir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ