EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar (Tam Liste)

EKAT Belgesi Nedir ve Hangi Kurumlardan Alınabilir

EKAT Belgesi, Elektrik Kuvvetli Akım Tesislerinde çalışabilmek için kişilerde aranan yeterlilik belgesi anlamına gelmektedir. Mühendis, işçi, ya da teknisyen olarak çalışacak bütün kişilerde bu belge bulunmalıdır. Belge bulundurma zorunluluğunun yer aldığı alanlar 1000 Volt yani 1kV’un üzerindeki gerilimler ile çalışılmasını gerektiren iş şantiyeleri ve benzeri alanlardır. Ekat Belgesi Hakkında daha detaylı bilgiler ve sorularınız için https://bilginler.net/ekat-belgesi linke tıklayınız

EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar Tam Liste

EKAT Belgesi

Bu belgeyi alabilmek için belirli bir eğitim almak gerekmektedir. Eğitimin süresi yaklaşık 1 ay olarak belirlenmiştir.  Bu eğitimin ardından gerçekleştirilecek ölçme ve değerlendirme sınavında 100 puan üzerinden 70 ve üzeri puan almayı başaran kişilere EKAT belgesi verilmektedir. Kurslar dönemlik olarak gerçekleştirilmekte ve bu sebepten ötürü kişilerin kendi başvuruları yerine kurumlarının başvuruları kabul edilmektedir. EKAT Başvuruları genellikle özel işletmeler ya da kamu kuruluşlarında çalışan personellerce kurumları tarafından TEİAŞ, EÜAŞ ve de TEDAŞ’a yapılmaktadır. 154Kv ve 380kV Ekat Belgesi sadece TEİAŞ Manisa Soma eğitim merkezinde verilmektedir. Ekat Belgesi veren kuruluşlar ve telefon numaraları aşağıda verilmiştir.

Ekat Belgesi Veren Kuruluşlar

TEDAŞ Ankara/Gölbaşı Eğitim Merkezi: 0312 484 20 030312 484 26 65

TEDAŞ Erzincan Eğitim Merkezi: 0 446 226 63 220 446 226 04 72

TEDAŞ İzmir/Işıkkent-Işıklar Eğitim Merkezi: 0232 437 02 340232 437 02 35

TEDAŞ İstanbul/Tuzla Eğitim Merkezi: 0216 447 33 100216 447 33 13

EÜAŞ İstanbul/Kumburgaz Eğitim Merkezi: 0212 885 60 410212 885 60 42

TEİAŞ Manisa/Soma Eğitim Merkezi: 0236 613 20 00

EKAT Belgesi Başvurusu İçin Gereken Belgeler Nelerdir

Birçok farklı meslek grubundan kişinin alması zorunluluğu bulunan EKAT belgesi için farklı meslek gruplarına özgü şartlar bulunmaktadır. Ancak elektrik-elektronik mühendisliği fakültesinden mezun olan kişiler EKAT belgesi şartından muaf tutulmaktadır. Bu kişilerin işletme sorumluluk belgesi olarak da bilinen farklı bir belge almaları gerekmektedir.  Teknikerler, teknisyenler, işçiler ve iş alanında görevli diğer bütün personel ise meslek lisesi mezunu olmaları durumunda elektrik ya da elektronik ustalık belgesine sahip olmalıdır. EKAT belgesi alacak kişiler diplomalarının noter onaylı sureti, nüfus cüzdanı fotokopisi, 2 vesikalık fotoğraf, kan grubu testi ve sağlık raporu, eğitim bedelinin ödendiğine dair dekont belgelerini bulundurmalıdır.  Daha önceden EKAT belgesi sahibi olan ve yenilemek isteyen kişiler ise eski belgelerinin asıllarını kurumlarına ibraz etmelidir.

İlginizi Çekebilir :  İran Kendi Ulusal Kripto Parasını Çıkarıyor

EKAT Belgesi Eğitim Ücretleri

Personelin iş alanında görev ve sorumluluklarını yerine getirirken kanuni anlamda da işi yapmaya uygun olması genel olarak işletmeler tarafından denetlenmesi gereken bir konudur. Kişisel başvuru yapmanın çok zor olduğu EKAT belgesi ücreti kamu kurumları için yol yemek ve kurs ücreti dahil 3500 TL, özel sektör ve bireysel başvurular için 5000 TL yi bulmaktadır. Kişiler toplamda 120 saat eğitim görmekte ve eğitim ücreti genel olarak kurumları tarafından karşılanmaktadır. Bunun yanında özel sektör kuruluşları kimi zaman kişilerin EKAT belgesi yenileme ve alma işlemleri için gereken bütün masraf ve diğer gereksinimleri çalışanların yapmasını talep edebilmektedir. Eğitim ücretleri ve eğitime bağlı farklı konularda resmi bilgi almak isteyen kişiler ilgili iletişim numaralarını kullanabilmektedir.

EKAT Belgesi Eğitim Ücretleri

EKAT Belgesi Muafiyeti Kimlere Uygulanıyor

EKAT Belgesi almalarına gerek bulunmadan 1000 Volt üzerinde elektrik geriliminin yer aldığı iş alanlarında çalışabilecek kişilerin Elektrik-elektronik mühendisliği fakültesinden mezun olmuş olmaları gerekmektedir. Bu kişiler dışında kalan EKAT belgesi almalı ve her 5 yılda bir bu belgeyi yenilemelidir. Yenileme eğitimleri 3 ile 5 hafta arası değişebilen bir süreç içerisinde değişmektedir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz Ustalık Belgesi Nedir Nereden Alınır ve Kimler Alabilir konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 13 YORUM
 1. Yasin dedi ki:

  380kv EKAT BELGESİ neden sadece Manisa Soma da veriliyor. Diğer Kurumlar Neden Vermiyor illa Manisa Soma ya mı gideceğiz.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Şuan Sadece Manisa Somada verimektedir

 2. Ersin dedi ki:

  Ben meslek yuksek okulu endustriyel elektronik bölumü 2013 mezunuyum ben 380kv ekad alabiliyormuyum fiyat nedir

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Endüstriyel Elektronik bölümü mezunları 380 Kv Ekat Belgesi alamazlar,

   1. MEHMET KERİM BÖKE dedi ki:

    Neden ki

    1. Bilginler Net dedi ki:

     Mevzuata göre öyle. Daha detaylı bilgi için kurum ile irtibata geçiniz.

 3. Can dedi ki:

  Ekat belgesi almak istiyorum ama staj yapıcak yer veya şirket üzerinden de alabilrm bana şirket önerebilecek arkadaşlar varmıdır ?

 4. Erdinç Öztürk dedi ki:

  Anadolu Üniversitesi Açıköğretim Fakültesi Elektrik Üretimi İletimi Ve Dağıtımı mezunuyum. Ekat belgesi alabilir miyim?

 5. Ali ARASLI dedi ki:

  Merhaba Endüstri meslek lisesi Elektrik bölümü ve meslek yüksek okulu elektrik bölümü mezunuyum bireysel olarak tüm masrafları kendim karşılamayı kabul etsem bu eğitime başvurum kabul edilebilir mi?
  Uygulama stajı yapabilecek herhangi bir işyeri bulamadım yardımcı olursanız çok memnun olurum.

 6. Mehmet Çelebi dedi ki:

  Teknik Lise Otomotiv Elektromekanik mezunuyum. Ayrıca Meslek Yüksek Okulu Elektronik Teknolojisi mezunuyum. Ekat belgesi alabilir miyim? Teşekkür ederim.

 7. hasan dedi ki:

  Çıraklık eğitim merkezinden alınmıs elektrik tesısat ve pano monutorlugunden ustalık belgemle yuksek gelirim ustalık belgem var 154 kv ekat belgesi alabilirmiyim

 8. Ali Osman KAVUŞDU dedi ki:

  Mesleki yeterlilik belgesi EKAT almaya için olur mu ?

 9. emre58 dedi ki:

  34.5 kv ekatim var bunu yukseltmek icin tamamlayici egitim varmi yoksa sifirdanmi almamiz lazim 154u 380i

BİR YORUM YAZ