EKAT Belgesi Nedir Kimler Alabilir 2019 Güncel

Mesleki ve teknik alanda gelişimi ilke edinen bireylere yayınladığımız makaleler ile yol göstermeye çalıştığımız Bilginler ekibi olarak Bilim & Teknik bölümümüzde EKAT Belgesi Nedir Nereden Alınır Ve Kimler Alabilir konusunu inceleteceğiz.

EKAT Belgesi Nedir

EKAT Belgesi 2019

EKAT Belgesi Ne İşe Yarar ve Nedir

Ekat Belgesi ne işe yarar kısaca ve en anlaşılabilir şekilde sizlerle paylaşacak olursak; Elektrik Kuvvetli Akım Tesisleri Yönetmeliği’nin 60 ıncı maddesince gerek olan, yüksek gerilimde çalışacak elektrik ile ilgili fen adamlarının (elektrik teknisyeni, elektrik teknikeri…) alması zorunlu olan EKAT belgesidir. Eğitim Merkezlerimizde düzenlenmekte olan 120 saatlik eğitime katılan ve eğitim devamında yapılan yazılı ve teorik sınavlardan başarılı olan kursiyerler için düzenlenir ve belgenin 5 yıllık süresi mevcuttur.

EKAT Belgesi Veren Kurum ve Kuruluşlar

EKAT belgesi veren kurumların hangisi olduklarına baktığımızda; bu belgenin, 34/5KV ve 154 KV olarak Türkiye Elektrik İletim Anonim Şirketi. ( T.E.İ.A.Ş. ), Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi. ( T.E.D.A.Ş. ), Elektrik Üretim Anonim Şirketi ( EÜAŞ ) tarafından verilir ve aynı zamanda bu kuruluşların ilgili eğitim merkezlerinde işlemler gerçekleşir.

EKAT Belgesini Kimler Alabilir

EKAT Belgesini;

 • Çıraklık eğitim merkezinin elektrik ile ilgili bölümünden (Yeni adıyla mesleki eğitim merkezi) ustalık belgesi almış olan bireyler,
 • Meslek Lisesi Elektrik bölümü mezunları,
 • 2009 yılı sonrası lise mezunları için elektrik elektronik teknolojileri, endüstriyel bakım onarım, elektrik tesisatları ve pano montörlüğü bölümü mezunları,
 • Meslek Yüksek Okulu Elektrik/Elektrik-Elektronik bölümü ve Elektrik Enerjisi Üretim İletim ve Dağıtım mezunu bireyler,
 • Mühendislik fakültelerinin Elektrik/Elektrik Elektronik bölümlerinden mezun olanlar alabilmektedir.
  Fakülte mezunlarının bu belgeyi alma zorunluluğu gibi bir durum yoktur.
EKAT Belgesi Ücretleri

EKAT ücret

Ekat Belgesi Türleri

Kırmızı Baskılı (Elektrikçi)EKAT Çalışma Belgesi Alabilecek Bölümler

2009 yılı öncesi Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin;

 • Elektrik bölümü mezunları,

2009 yılı sonrası Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanının;

 • Yüksek Gerilim Sistemleri,
 • Elektrik Tesisatları ve Pano Montörlüğü,
 • Endüstriyel Bakım Onarım, bölümlerinin birinden mezun olanlar.

Meslek Yüksek Okullarının;

 • Elektrik,
 • Elektrik Enerjisi Üretim, İletim ve Dağıtımı programlarının birinden mezun olanlar,

Mavi Baskılı (Sadece Kendi Alanı) EKAT Çalışma Belgesi Alabilecek Bölümler

2009 yılı öncesi Teknik ve Endüstri Meslek Liselerinin;

 • Elektronik Bölümü,

2009 sonrası Elektrik-Elektronik Teknolojileri alanının:

 • Bobinajcılık,
 • Otomasyon Sistemleri,
 • Elektromekanik Taşıyıcılar Bakım ve Onarım
 • Endüstriyel Elektronik bölümlerinin birinden mezun olanlar,

Meslek Yüksek Okullarının;

 • Elektronik,
 • Elektronik Teknolojisi,
 • Elektromekanik Taşıyıcılar,
 • Endüstriyel Elektronik,
 • Kontrol ve Otomasyon Teknolojisi Programlarının birinden mezun olanlar,

Önemli Hatırlatma: Mavi baskılı EKAT belge sahipleri sadece mezun oldukları bölümle ilgili

işlerde çalışabilirler.

EKAT Belgesi Ücreti 2019

EKAT Belgesi alabilmek için ne kadar ücret ödenmesi gerektiği konusunda da değinecek olursak; genel itibariyle Ekat Belgesi ücreti 2019 yılında kamu kuruluşları, özel sektör ve bireysel başvurulara göre değişkenlik gösterdiğini söylememiz gerekiyor. Yine de ortalama bir rakamı sizlerle paylaşalım. Kamu kuruluşlarından yapılan başvurularda konaklama+yemek+ders ücreti toplamda 3500 tl civarında olurken özel sektör ve bireysel başvurularda konaklama+yemek+ders ücreti toplamda 5000 tl yi bulmaktadır.

E.K.A.T Belgesini Alabilmek İçin Bireysel Başvuru Yapılır Mı

Evet, bireysel bazda başvurular yapılabilir fakat açılan kurslar dönemlik olduğu için öncelik işletmelere aittir. Kontenjan boşluğu durumu olursa, bireysel de gidebilirsiniz.

EKAT Belgesi Alınırken Sınavlar Nasıl Ve Şartları Nasıldır

EKAT belgesi alınırken, yazılı ve sözlü sınav olmak üzere, 2 adet sınavın olduğunu söylemek isteriz. Bu sınavların yazılı olan sınavından 100 üzerinden 70 puan almalı ve sözlü sınavda yeterlilik derecesi de kesinleşmiş olmalıdır. Aksi halde eğitimden başarısız olup, tekrar sınav hakkı gibi bir durum olmayacaktır.

E.K.A.T Belgesinin Avantajları Nelerdir

E.K.A.T belgesi sahibi olmayan bir teknik personel, Elektrik kuvvetli akım tesislerinde çalışamayacağı gibi,  bu belge sahibi teknik personel bu çalışma sahalarında istihdama hak kazanmakta ve alınan ciddi manada uygulamalı ve teorik eğitim doğrultusunda bilinçli ve bilgili olarak çalışmalara başlanmaktadır.

EKAT Belgesi Almanın Avantajları

EKAT Avantajları

EKAT Belgesi Alındığı Tarihten İtibaren Kaç Yılda Bir Yenilenir

EKAT belgesi özel kurumlarda çalışmakta olan teknik elemanlar için, bir kereye mahsus olmak üzere 5 yıl bitiminden sonra, tekrar sınav olmadan aşağıdaki belgeler ile kayıp/yenileme müracaatı yapılarak yenilenmektedir.

EKAT Belgesi Kaybolduğu Zaman Ne Yapılması Gerekir

 • EKAT Belgesi alınan kuruma hitaben yazılan dilekçe örneği  (Ad- Soyadı, Tarih ve Açık Adres ile irtibat kurulacak telefon ve faks numarası olacak )
 • Yerel yazılı medya veya Ulusal yazılı medyaya verilen gazete ilan küpürü ( Dilekçe ekinde orijinal gazete sayfası gönderilecek, gazetenin tarihi ve adı tam olarak okunacak) ya da belgenin kaybolduğuna dair polis karakolundan alınacak tutanak.
 • Nüfus Cüzdanı noterden onaylı fotokopisi
 • 2 adet fotoğraf
 • Kayıp/Yenileme ücretinin yatırıldığına dair banka dekontunun aslı

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makale olan  EKAT Belgesi Veren Kuruluşlar konulu makalemize https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/ linkine tıklayarak ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 27 YORUM
 1. Hikmet dedi ki:

  Ekat belgesi almak keşke biraz daha uygun fiyatlara olsa. Herkes nereden bulacak bu kadar parayı. Bilgiler için teşekkürler elinize sağlık

 2. Bilginler Net dedi ki:

  Maalesef Ekat Belgesi Maliyetleri bireysel olarak bu belgeyi almak isteyen teknik elemanları zorlamaktadır.

 3. Samet dedi ki:

  Herseyin bir bedeli var bu belge icinde bedel bu miktardan önemli olan 2. Bir sansinizin olmamasi. Biraz esnetilmesi lazim yani. 5 bin tl vercez sinavi gecemeyince para yancakmi

 4. Bilginler Net dedi ki:

  Maalesef Ekat Belgesi şartları böyle. Bireysel almak isteyenler için maliyetleri zorlayıcı bir durum. Bu sebeple en mantıklısı çalışılan şirket üzerinden almak.

  1. Ömer dedi ki:

   Ozel sirket tarafindan ekat belgesi aldim ama suan isime son verdiler belgeyi istedim ama alamiyorum 2016 yilinda almistim ne yapmam gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim

 5. Harun korkur dedi ki:

  Şirketlerde belge olmadan almıyor işe

 6. Bilginler Net dedi ki:

  Ekat Belgesi Ücreti günümüz şartlarında gerçekten de fazladır. 5000 TL yi bulan maliyeti özellikle işsiz durumda olan teknik elemanları oldukça zorlamaktadır. Yetkililer bir ücret ayarlaması yapar mı bilinmez ama mevcut durumda şartlar bunlardır.

 7. Faruk dedi ki:

  İyigünler arkadaşlar ben suan bi sirkette calismaktayim sirket beni ekat belgesine gönderecek fakat ben 2004 elektronık mezunuyum ben ekat belgesi alabilirmiyim yorum yaparsanız tsk ederim …

 8. Bilginler Net dedi ki:

  Ekat belgesi veren kuruluşlar konulu makalemizdeki iletişim numaralarından ilgililere ulaşarak sorunuzun kesin cevabını alabilirsiniz.
  https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/

 9. Ertuğrul dedi ki:

  Merhaba
  Ekat belgesi almak istiyorum, şuan çalışmıyorum bireysel olarak başvuru yapabilmem için son 3 ay sigortalı olmam gerekiyor mu?
  Ayrıca şirketten başvuru yapabilmek (şirketten kastım AG-OG işi yapan elektrikçi dükkanı) için 3 ay sigortalı çalışmış olmak şart mı ve şirket sahibi diploma derecesi lise veya yüksekokul olması şartı aranır mı
  Teşekkürler.

 10. Bilginler Net dedi ki:

  Ekat Belgesi almak için bireysel başvurularda eğitim için başvurunuzun kabul olma şansı düşüktür. Öncelikli olarak şirketlere kontenjan verilmektedir. Kesin bilgi için yetkililer ile temasa geçmelisiniz.
  https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/

 11. rasim dedi ki:

  2012 endüstriyelelektronik mevzunu olanlar bu eğitimi alabilirmi

 12. Bilginler Net dedi ki:

  Endüstriyel Elektronik bölümleri EKAT Belgesini (Kırmızı Baskılı Elektrikçi) malesef alamıyorlar. Başka bir yol olarak Çıraklık Okulu diye bildiğimiz Mesleki Eğitim Merkezlerinden Elektrik Ustalık Belgesi alabilirseniz başvuru yapma şansınız vardır. Daha Detaylı bilgi için linke tıklayarak ilgili numaralardan yetkililer ile iletişime geçiniz.

  https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/

 13. Rasim dedi ki:

  Verdiğiniz bilgi için teşekkür ederim.

 14. Yusuf dedi ki:

  2000 yılında 9. Sınıftan terk ettim suan çıraklık ustalik usta öğretici belgelerim var lise diplomam olmadan ekat belgesi alabiliyormuyum cevapllarsaniz sevinirim

 15. Bilginler Net dedi ki:

  Ustalık Belgeniz Elektrik Bölümü ise Ekat Belgesi almak için başvuru yapabilirsiniz.

 16. Ahmet dedi ki:

  Elektrik ve Enerji Bölümü Alternatif Enerji Kaynakları Teknolojileri Alanından Önlisans seviyesinde mezun oldum. Daha sonrasında Yüksekokul diplomamı göstererek Mesleki Eğitim Merkezinden Denklik sınavlarına girip Elektrik Elektronik Bölümü Yüksek Gerilim Sistemleri Dalından ustalık belgesi aldım. Lisede meslek lisesi bilgisayar bölümü mezunuyum. Bu şekilde ustalık belgesi ile Ekat belgesi alabiliyormuyum yardımcı olursanız sevinirim.

 17. Ahmet batur dedi ki:

  Bende elektrik ve elektronik usta ve usta ögretici var ama bölüm kısmında görüntülü ses sistemleri yazıyor ben ekat belgesi ala bilirmiyim şuan şirkette elektrikçiyim

 18. Bilginler Net dedi ki:

  Ekat belgesi veren kuruluşlar konulu makalemizdeki iletişim numaralarından ilgililere ulaşarak kendi durumunuzu ve şartlarınızı belirterek sorunuzun kesin cevabını alabilirsiniz. https://bilginler.net/ekat-belgesi-veren-kuruluslar/

 19. Alpertunga Eryiğit dedi ki:

  EKAT BELGESİ ÜCRETLERİ ÇOK PAHALI. Eğitim merkezleri sayısı da yetersiz. Yetkililerin konuya biraz özen göstermesi gerekiyor. Herkes mesleki açıdan Gerekli eğitimi alarak yetkinliğe ulaşmalıdır.

 20. emre dedi ki:

  Bireysel olarak kaç kv’lık Ekat belgesi alabiliyoruz.

 21. Bilginler Net dedi ki:

  EKAT BELGESİ Eğitimleri katılan kişiler bakımından bir farklılık göstermez. Burada eğitimlerde kontenjan öncelik olarak işletmelere aittir. Kontenjanlarda boşluk olması durumunda bireysel olarak müracaat edenler eğitime alınır.

 22. Enver dedi ki:

  Merhabalar ben 2014 Anadolu meslek lisesi elektrik elektronik güvenlik sistemleri mezunuyum ekat belgesi alabilirmiyim.

  1. Bilginler Net dedi ki:

   Mavi Baskılı (Sadece Kendi Alanı) EKAT Çalışma Belgesi alabilirsiniz.

 23. hami kılıç dedi ki:

  2013 yılında ekat aldım süresi bitti 31,5 kv idi şimdi 154 kv belgesini nasıl alırım bunun için ne yapmam gerekiyor? simdiden teşekkür ederim

 24. Necati Candan dedi ki:

  Çalıştığım firman ayrıldım. Firmadan Ekat Belgemi istedim vermediler. Yeni gireceğim işte ekat belgesi gerekecek. Ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz ?

 25. Bilginler Net dedi ki:

  Ekat Belgesi Kayıp gibi işlem yapabilirsiniz. Gerekli bilgiler EKAT Belgesi Kaybolduğu Zaman Ne Yapılması Gerekir başlığında inceleyebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ