Egzama Hastalığı Nedir Nedenleri Belirtileri Ve Korunma Yolları

Egzama Hastalığı Nedir

Egzama halk arasında yaygın karşılaşılan önemli deri hastalıklarından birisidir. Cilt üzerinde kızarıklık ve kaşıntı ile kendini belli eder. Farklı nedenlerden kaynaklanabilen egzamanın tür olarak da farklı çeşitleri olduğu biliniyor. Daha çok cildin kuruması ile ortaya çıkan ve kaşıntı ile artan rahatsızlık insanlarda yaygın olarak karşılaşılabilen deri hastalıklarından biridir. En çok görüldüğü kişiler hassas ve kuru bir cilde sahip olan ve zayıf bünyesi olan insanlardır. Çocuklarda da çok sık görülen rahatsızlığın en önemli nedeni genetik bir diğer önemli nedeni de alerjik reaksiyonlardır. Bunların dışında bilinen ve bilinmeyen birçok neden daha sayılabilir.

Egzama Nedir

Egzama rahatsızlığı insanların ciltlerinde bulunan yağın çekilmesine ve cildin tamamen kuru bir hale gelmesine neden olur. Cildin su ve yağ kaybetmesi de insanlarda kaşıntı sorununun daha çok artmasını sağlar. Kaşıntı ile birlikte kızarıklık, kuruma, su kabarcıkları ve kabarıklıklar da oluşmaya başlar. Egzama hastalığı olan insanların cildi aşırı derecede kurudur ve sabun gibi temizleyici maddeler de bu kuruluğun artmasına daha çok neden olur. Ayrıca narin bir cilt yapısının da bulunması neticesinde giyilen kıyafetler dahi cildin daha çok tahriş edebiliyor.

Egzamanın Nedenleri

Egzama birçok farklı nedenden kaynaklanabiliyor. Bazen bu nedenler açık bir şekilde kendini belli ederken bazen sebebi tam olarak bilinemeyebilir. En çok karşılaşılan nedenlerden birisi genetik yapılardır. Annesinde ya da babasında egzama rahatsızlığı olan çocukların en az %60’ında egzama rahatsızlığına rastlanabiliyor. Çevresel faktörlerinde etkisi ile birlikte bu rahatsızlık kısa sürede kendini göstererek kaşıntıların ortaya çıkmasına neden oluyor. Bir diğer önemli neden de strestir. Stres her hastalığın başı olduğu gibi egzamanın da ortaya çıkmasını tetikleyebiliyor. Stres egzaması adı verilen türü insanların endişe duydukları ya da kendilerini baskı altında hissettikleri zamanlarda kendini gösteriyor. Cildin tahriş olması da nedenlerinden biri olarak sayılabilir. İnsanların cildini kurutan sabun, şampuan ya da farklı türden deterjanlar egzamanın ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Alerjenler genelde çocuklarda egzamaya neden olabilen faktörlerdir. Süt ve yumurta gibi hayvansal gıdalar bu rahatsızlığa etki edebiliyor. Aynı zamanda kozmetik ürünler, parfüm çeşitleri ve şampuanlarda yine alerjen nedenler arasında sayılabilir. Hava koşulları da egzamanın nedenleri arasında bulunuyor. Özellikle en çok kış aylarında egzamadan şikayet eden insan sayısının arttığı gözlenebilir.

İlginizi Çekebilir :  Diz Ağrılarının Sebepleri Ve Dizde Meydana Gelen Yaralanmalar

Egzamanın Belirtileri

Egzama rahatsızlığı farklı belirtiler gösteren bir rahatsızlık türüdür. İnsanlarda en çok kendini belli etme şekli kaşıntı olarak görünmesidir. Kuruyan cildin sürekli kaşınması sonucunda vücutta çeşitli kızarıklıklar ortaya çıkar. Aynı zamanda su kabarcıklarının görünmesi ve deride çatlamalar da görülebilir. Cilt üzerinde yanma, derinin kuruması, renk değiştirmesi ve daha pürüzlü hale gelmesi de egzama belirtisi olarak sayılabilir. Bazen belli yerlerde şişliklerin görülmesi de egzama belirtisi kabul edilebiliyor.

Egzamadan Korunma Yolları

Egzamadan Korunma Yolları

Deri hastalığı olan egzamanın ortaya çıkmaması için ya da çıkmış ise gelişme göstermemesi için bazı korunma yollarına başvurulabilir. Egzama rahatsızlığının bulunduğu alanlar için çok fazla su ve sabun kullanmamaya özen gösterin. Aynı zamanda bu alanlarda iyi bir nemlendirici kullanmak kurumasını önleyecektir. Sigara içilen ortamlardan uzak durarak evinizin içerisinde nem dengesi oluşturmaya çalışın. En önemlisi de stresten uzak durun. Egzama Yaraları Nasıl Çabuk Geçer En İyi Çözüm İçin linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ