E Spor Nedir Nasıl Oynanır Ve Kimler E Sporcu Olabilir

e-Spor Nedir?

e-Spor (Elektronik Spor) 1970 ve 1980 seneleri itibariyle başlayıp son yıllarda popülaritesini duyurarak gelişimine devam eden, bilgisayar oyunlarını içerisinde bulunduran bir internet sektörü olarak gösterilmektir.

e-Spor, bir dönemin en yaygın olan oyunları olan Counter-Strike ve Dota gibi oyunlar ile ismini duyurmuş sonrasında gelişen günümüz şartları ile farklı farklı oyunları içinde barındırarak gelişimine devam eden bir sektör haline gelmiştir.

E-spor Nedir nasıl oynanır kimler katılabilir

E-spor Nedir

Genellikle genç nüfusun içerisinde olduğu ve bu insanların bilgisayar oyunlarında rekabet ederek belirli seviyeye geldikten sonra düzenli bir gelir elde etmesi açısından e-Spor takımı bulmasını sağlayan bir spor türüdür. E-Spor oyuncusu bünyesinde bulunduğu takımla antrenmanlar yaparak, turnuvalara katılım sağlayarak maaş kazanabilmektedir. E-spor oyuncularının kazanmış oldukları para sadece maaş ile kalmayıp katılım sağladıkları turnuvalardan derece elde ettikleri zaman turnuvayı düzenleyen organizasyon şirketinden de belirli bir oranda ücret kazanmaktadırlar. Bu turnuvaların toplam ödül havuzu 1.000.000$ seviyelerini geçmektedir.

Nasıl e-Spor Oyuncusu Olunur?

E-Spor oyuncusu olmak için herhangi bir eğitime ihtiyaç duyulmamaktadır. E-Spor oyuncusu sıfatı kazanmış kişiler genellikle ailesinden destek almış, sosyal hayatından ve okul hayatından feragat etmiş kişilerdir.

Bu sektöre odaklanmanız açısından en önemli faktörlerden ilki bilgisayar sisteminizin yeterli olması ve diğeri kullanmış olduğunuz internetin performans açısından iç açıcı olmasıdır. Oyun esnasında oluşan bilgisayardan kaynaklı bir yavaşlama durumu veya internetinizden kaynaklı ping değerlerinin yüksek olması sizin oyun kalitenizi ve performansınızı kötü etkileyecektir.

İnsanları en çok yanıltan durum ise ülkemizde son zamanlarda resmiyete dökülerek kurulmuş olan Türkiye e-Spor Federasyonu aracılığıyla alınan e-Sporcu Belgesiyle bireylerin kendisine ‘’e-Spor Oyuncusuyum’’ demesidir.

E-Spor oyuncusu olabilmeniz için kesinlikle odak noktanızın tek bir oyun olması gerekmektedir. Gelişme göstermek istediğiniz oyun ve bu oyunu bir iş haline dönüştürmek istiyor olmanız için farklı oyunları belirli bir süre için hayatınızdan çıkarmanız gerekecektir. Belirlemiş olduğunuz oyunda dikkat edeceğiniz en önemli husus antrenmanlarınız olacaktır. Öncelikle bireysel antrenmanlarınızı aksatmamanız sonrasında arkadaşlarınız ve çevrenizde bulunan kişiler ile kuracak olduğunuz ekibin yapması gereken antrenmanları aksatmamanız sizlerin yararına olacaktır unutmayın ki en büyük referansınız çevrenizde bulunan kişiler ile elde etmiş olduğunuz başarılardır.

Bu kazanmış olduğunuz başarılar ile sektöre adınızı duyurup sonrasında takım tekliflerini beklemeniz ve gelen tekliflerin çoğalması sizlere pozitif bir motivasyon katacaktır. Gelen teklifleri değerlendirerek her durumu enine boyuna düşünmelisiniz ve en uygun teklifi kabul etmelisiniz.

Örnek olarak CS:GO oyununu ele alacak olursak izleyecek olduğunuz aşamalar şunlardır;

  • Oyuna alışma süreci atlatıldıktan sonra oyun modlarından Ölüm Maçı moduna ve atölye haritalarına girerek (aimbotz) kendinizi geliştirmelisiniz.
  • Bir diğer oyun modu olan rekabetçi modunda en üst düzey olan rütbeye yani Dünyaca Seçkin (Global Elite) rütbesine erişmeniz gerekmektedir.
  • Dünyaca Seçkin rütbesine eriştikten sonra yaygın olan oyuncu platformlarından (Faceit, ESEA) birine kayıt olarak burada da en üst seviyeye ulaşmanız tekliflerin önünü inanılmaz bir şekilde açacaktır. Faceit platformunda amatör olarak en üst düzey 10. seviye, ESEA platformunda ise A+ seviyesidir. Bu belirtmiş olduğumuz seviyelere ulaştıktan sonra en üst düzeye ulaşmak için Faceit platformunda FPL-C ve FPL, (Profesyonel oyuncuların mücadele ettiği lig) ESEA için ise Rank G ve Rank S (Profesyonel oyuncuların mücadele ettiği lig) seviyelerine ulaşmanız gerekecektir. Bu seviyelerin hepsi kademelidir ve üst düzey için belirttiğimiz seviyelere yükselmeniz için zorlu bir süreçten geçmeniz sizi kesinlikle yıldırmamalıdır. Unutmayın ki her profesyonel oyuncu FPL ve Rank S gibi seviyelere ulaşmamıştır.
İlginizi Çekebilir :  Modern Pentatlon Nedir Nasıl Oynanır Ve Dalları Nelerdir
Nasıl E-spor Oyuncusu Olunur aşamalı anlatım

Nasıl E-spor Oyuncusu Olunur

E-Spor Kategorisindeki Bilgisayar Oyunları Hangileridir?

Herhangi bir oyunun e-Spor kategorisine girebilmesi için 2 tane kriter bulunmaktadır. Bunlar;

  1. Her oyuncu eşit şartlarda başlamalıdır.

PUBG oyununda ısınma bölümünden sonra herkes bir uçağa yerleştirilir ve herkes kendi belirmiş olduğu konuma atlayarak diğer oyuncuları saf dışı bırakabilmesi için yerlerden silahları ve gerekli ekipmanları toplamalıdır. Başlangıç aşamasında herhangi bir şekilde oyuncularda silah veya farklı bir ekipman bulunmamaktadır.

League of Legends oyununda ise herkes eşit para ile oyuna başlar ve her karakter başlangıç eşyalarını satın alarak rakiplerinin bulunduğu kısma doğru ilerler. Oyuncular oyun içerisinde bulunan minyonları keserek para seviyelerini geliştirir ve farklı seviyelerde eşyalar satın alarak rakibine üstünlük kurmaya çalışır.

Wolfteam oyununda yapımcı şirketin belirlemiş olduğu oyun parası ile oyuncular oyun marketinden aldığı silahlar ile rakibine üstünlük kurmaya çalışır. Bu sebepten dolayı bir oyuncu en iyi seviye silah ile oyuna başlarken diğer bir oyuncu ortalama bir silah ile oyuna başlayabilir. Bu sebepten dolayı Wolfteam e-Spor kategorisine girmemektedir.

  1. Oyuncular herhangi bir şekilde daha güçlü özelliklere sahip olmamalıdır.

CS:GO oyunun da ilk tur herkes 800$ ile oyuna başlar ve bu parayla isterse zırh isterse bomba satın alabilir. Oyuncular isterlerse her bir silahın görünümünü gerçek para ile değiştirebilir, oyunda kişinin elinde bulunan silahların görünümünün tasarımsal olarak değişik olması o silahın hasar gücünü kesinlikle etkilememektedir.

Türk yapımı olan Zula’da ise bu durum böyle değildir. Birçok farklı türden silahın bulunduğu Zula oyununda farklı kategorilerdeki silahların vuruş gücü aynı değildir. Oyuncular para ödeyerek hasar gücü daha güçlü silahlar satın alabilmektedir. Bu durumdan dolayı Zula oyunu da e-Spor kategorisine girmemektedir.

Türkiye’de E-Spor Gelişiyor mu?

Türkiye’de e-Spor sektöründe gelişme tam olarak League of Legends oyununun yapımcısı olan Riot Games şirketinin Türkiye’de ofis açmasıyla birlikte oldu. Riot Games’in ofis açmasıyla birlikte iş adamları yatırım yaparak e-Spor takımları oluşturmaya başladı. Yatırım sonucu oluşturulan takımlara koç ve oyuncu alınarak tam anlamıyla ilk adım atılmış oldu.

Türkiye üzerinde büyük çaplı turnuvalar düzenleyen Riot Games şirketi Kış Mevsimi Finali (KMF) ve Türkiye Büyük Finali (TBF) gibi turnuva kategorileri oluşturdu. Kış Mevsimi Finali ve Türkiye Büyük Finali turnuvaları stadyumlarda düzenleyen oyun şirketi TBF’yi kazanan takımın uluslararası arenada mücadele edeceğini de belirtti. Yatırımlarına devam eden Riot Games, İstanbul’da bulunan Watergarden alışveriş merkezinde Riot Games E-Spor Sahnesi adında bir turnuva alanını oyuncuların hizmetine açtı.

CS:GO oyununda gelişmeler ise CS:GO severlerin beklentisinin çok altında kaldı. Uzun süredir hem ülke hem de yapımcı şirketin desteğini alamayan ülkemiz ESL şirketinin Türkiye ayağının işe koyulmasıyla birlikte yaklaşık 3-4 senedir Türkiye takımlarının bulunduğu bir turnuva düzenlemektedir. Birçok profesyonel oyuncu Türkiye sınırları içerisinde CS:GO oyununun gelişiminden memnun değil ve bu kişiler gelecekteki planı e-Spor oyunculuğu olan kişilere yurt dışına yönelmesi hakkında tavsiyelerde bulunuyor.

E-spor oyuncuları ne kadar kazanıyor

E-spor

e-Spor Oyuncuları Ne Kadar Kazanıyor?

Türkiye’de e-Spor konusunda en gelişmiş olan oyun olan League of Legends oyununu ele alacak olursak bir televizyon programında geçen söyleşide bu oyuncuların aylık gelirinin yaklaşık 15 bin Türk Lirası gibi bir rakama ulaşabildiği söylenmiştir. Bu miktar oyuncuların yeteneklerine, başarılarına, sosyal medyadaki takipçi sayısına ve aktifliğine göre değişebilmektedir.

Ülkemizde League of Legends oyunu dışında olan oyunlar için ne yazık ki bu ücretler bir hayal seviyesindedir. Türkiye’de e-Spor kategorisine giren diğer oyun takımlarında bulunan oyuncular ise genellikle 800-4.000 TL arasında kazanç sağlamaktadır.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ