Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Kimdir

Dünyada ve Türkiye’de tanınmış, ün yapmış, alanında uzman ve ilklerden olmuş kişileri Bilginler.net olarak Tanıyalım bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımız da ise Dünyanın İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen Kimdir konulu makalemizi inceleyeceğiz.

Sabiha Gökçen Kimdir

Sabiha Gökçen Kimdir

Türkiye’de ilk kadın pilot denildiğinde akıllara ilk gelen isim Sabiha Gökçen olmuştur. Lakin bu doğru bilinen bir yanlıştır. İsmi her ne kadar fazla bilinmese de Vecihi Hürkuş  Sivil Uçuş Okulunda yetişen ve ilk yalnız uçuşunu 1933 yılında gerçekleştiren Gökmen Bacı lakabıyla anılan Bedriye Tahir Gökmen Türkiye’nin ilk kadın pilotudur.

Sabiha Gökçen ise, Türkiye’nin ilk kadın savaş pilotudur. Aynı zamanda Gökçen’in, dünyada ilk kadın savaş pilotu olduğu bilinmektedir. Uçuş kariyerinde 8000 saat havada kalan Sabiha Gökçen, 32 savaş görevi üstlenmiştir. 22 Mart 1913’de Bursa’da dünyaya gelen Sabiha Gökçen, aynı günde, yani 22 Mart 2001’de vefat etmiştir. Atatürk’ün manevi evlatlarından bir tanesi olan Gökçen’in ismi, ölümünden sonra İstanbul Anadolu Yakasında bulunan havalimanına verilmiştir.

Havacılık Alanındaki Kariyeri

1935’de katıldığı bir havacılık gösterisinden çok etkilenen Sabiha Gökçen, bu tarihten sonra pilot olmaya karar verdi. Mustafa Kemal Atatürk’ün üstün destekleriyle birlikte Türk Hava Kurumu’nun yaptığı sınavları başarıyla geçen Sabiha Gökçen, planörlük belgelerini almayı başardı.

Sabiha Gökçen tüm testlerden başarıyla ayrıldıktan sonra Kırım’a giderek 6 aylık bir uçuş eğitimi daha aldı. Moskova’ya gidip orada öğrendiklerini pekiştirmek isterken ailesinde yaşadığı bir ölüm ile bu kararından vazgeçti. Havacılığı bırakma noktasına gelen Sabiha Gökçen, Atatürk’ün devreye girmesiyle birlikte bu düşüncesini ortadan kaldırdı ve çalışmalarına yeniden başladı.

Türk uçuş subaylarından bir müddet daha eğitim aldıktan sonra Gökçen, 25 Şubat 1936 tarihinde ilk defa motorlu bir uçak ile uçuş denemesini başarıyla gerçekleştirdi.

Atatürk’ün özel emri ve direktifleriyle o dönem orduya kadın alınmamasına rağmen Sabiha Gökçen, bir istisna olarak Hava Harp Okulu’na girdi. Eskişehir’deki havacılık okulunda yaklaşık 1 sene daha eğitim alan Sabiha Gökçen, Dersim Harekatı’na katılarak ilk kadın savaş pilotu olma şerefine erişti.

İlginizi Çekebilir :  Nazım Hikmet Ran Kimdir Hayatı Eğitimi ve Eserleri

Dönemin Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Türk kadınına verdiği değeri en iyi gösteren isimlerden birisi olan Sabiha Gökçen, sayısız madalya ve ödül ile dünyada bir ilke imza attı. Sabiha Gökçen’in dünyanın ilk kadın savaş pilotu olması birçok ülkeye ilham verirken, ülkemiz bu güzel olayda öncü oldu.

Madalya ve Onur Ödülleri

Türk Hava Kurumu Murassa (İftihar) Madalyası (1937)

Yugoslavya Tarafından “Beyaz Kartal Nişanı”

Romanya Ordusu Tarafından “Havacılıkta Üstün Hizmet Brövesi”

Türkiye Cumhuriyeti Tarafından Ege ve Trakya’da gösterdiği başarılar nedeniyle onur ödülleri

TBMM Tarafından Mesleğinde Öncü Kadın Plaketi

Selçuk Üniversitesi Fahri doktorluk payesi,

Türk Hava Kurumu Tarafından 1989’da Altın Madalya

Uluslararası Havacılık Federasyonu tarafından FAI altın madalyası (1991).

Ayrıca 1996’da Dünya Tarihine Adını Yazdırmış En Önemli 20 Havacı arasına girerek bu alanda da özel bir unvanın sahibi olmuştur.

İlk Kadın Savaş Pilotu Sabiha Gökçen

Hakkında Ortaya Atılmış İddialar

O dönem aldığı görevlerden ötürü bazı kesimlerin tepkisini çeken Sabiha Gökçen, ölümünden sonra birçok iftiraya maruz kalmıştır. Hakkında ortaya atılan Ermeni, Jön Türk ve Boşnak iddiaları başta Ülkü Adatepe olmak üzere birçok kişi tarafından çürütülmüştür. Hatta Türk Hava Kurumu, iddialar hakkında bir metin hazırlayarak bu tarz haberlerin kasıtlı yapıldığını ifade etmiştir.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Türkiye’nin İlk Kadın Pilotu Bedriye Tahir Gökmen Kimdir konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ