Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş Kimdir

Bilginler.net olarak Eğitim bölümümüzde eğitim ve öğretim üzerine bilgi haber ve yorumları sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Giren Nurten Akkuş Kimdir  konulu makalemizi inceleyelim.

Nurten Akkuş

Nurten Akkuş Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni Arasına Girdi

Samsun’un Ayvacık ilçesinde bulunan Ayvacık Anaokulu’nda müdürlük yapan Nurten Akkuş 11 yıldır bu hizmeti veriyor. Sunny Varkey’in kurmuş olduğu Varkey’in Games Vakfı tarafından düzenlenen 2018 yılının en iyi 50 öğretmeni listesinde ülkemizi temsil eden ve ilk 10 arasına giren Nurten Akkuş millet olarak göğsümüzü kabartmıştır. Nurten Akkuş’un geliştirmiş olduğu ‘Baba Bana Bir Masal Anlat’ projesi sayesinde kazanmış olduğu bu başarıdan dolayı da kendisi de çok gururlu olduğunu açıklamıştı. Nurten Akkuş yine köy okullarındaki öğrencilerin oyuncak ihtiyaçlarını karşılamak için hazırlamış olduğu Oyuncak Kumbarası Projesi de hazırlamıştır. Bu proje ile hem köy okullarındaki öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamış hem de Türkiye kapsamında bir çok ödül kazanma şansı bulmuştur.

Nurten Akkuş Eğitim Hayatı

Dünyanın en iyi 10 öğretmeni arasına giren Nurten Akkuş Samsun’un Çarşamba ilçesinde dünyaya gelmiştir. İlköğretim ve lise eğitimini doğduğu ilçede Samsun’da tamamladı. Liseyi bitiren Nurten Akkuş ardından üç üniversite bitirdi. İlk olarak 19 Mayıs Üniversitesini ikincilik ile bitirdi. İkinci olarak Sosyal Hizmetler ve Danışmanlık bölümünü, son olarak da Sosyoloji bölümünü bitiren Akkuş daha sonra iş hayatına başladı. Samsunun Asarcık ilçesine bağlı bir köydeki anaokulunda okul öncesi öğretmenliği yaptı. Buradan sonra Samsun’un Ayvacık ilçesinde bulunan yeni açılacak olan bir anaokulunda kurucu müdürlüğünü yaptı. İş hayatına hala Ayvacık Anaokulu’nda müdürlük olarak devam eden Nurten Akkuş layık görüldüğü ödüle de bu okulda uyguladığı proje sayesinde kavuştu.

İlginizi Çekebilir :  Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur Anestezi Uzmanları Ne Kadar Maaş Alırlar

Dünyanın En İyi 10 Öğretmeni

Nurten Akkuş müdürlüğünü yaptığı anaokulu dışında talepte bulunan diğer okullar için de projeler geliştirerek bu projelerin koordinatörlüğünü sürdürüyor. Nurten Akkuş’un hazırlamış olduğu diğer projeler şöyledir.

 • Bana bir gül(ü) ver
 • (S)empati okulu
 • Okul öncesi spor şenliği
 • Sen dili’nde kadın
 • Çoklu zeka oyunu salonu
 • Mezunlar günü projesi
 • Adam olacak çocuk projesi
 • Geleceğin etkin yurttaşları projesi
 • Bize her yer okul
 • Benim adım çocuk benim de hakkım var
 • Sensiz 1 eksiğiz
 • Ayvacık Anaokulu çocuk festivali projesi
 • Küçük eller büyük yetenekler
 • Meyve saati uygulaması projesi

Bu projeleri geliştiren Nurten Akkuş bu projelerin koordinatörlüğünü yürütüyor. Kendi müdürlüğünü yaptığı Ayvacık Anaokulu dışında bir çok anaokulunda da bu projeler uygulanıyor.

Nurten Öğretmen

Baba Bana Bir Masal Anlat Projesi

Nurten Akkuş geliştirdiği Baba Bana Bir Masal Anlat projesi ile babalarından okul öncesi eğitimde çocuklar ile aktif olarak paylaşımda bulunmalarını hedeflemiştir. Bu şekilde baba ve çocuk ilişkisini de geliştirmek istenmiştir. Nurten Akkuş’un geliştirdiği bu proje bir çok üniversitede araştırmaya alınmıştır. Baba çocuk ilişkisini destekleyen en iyi proje olarak gösterilen bu proje sayesinde babaların çocukları ile olan ilişkilerine destekte bulunulmuştur. Bu proje ‘Fark Yaratanlar’ tarafından kısa filme alınmış ve farklı dillerde çevirisi yapılarak dağıtımı yapılmıştır. Bu proje ülkemizde 45 ilde anaokullarında uygulanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. İlker Aydın dedi ki:

  Nurten Akkuş Hocamız ile gurur duyduk. Allah başarılarının devamını getirsin.

 2. Samet dedi ki:

  İnşallah böyle değerli hocalarımızın sayısı artar. Tebrikler.

BİR YORUM YAZ