Dünya’da Bitcoini Resmi Olarak Tanıyan Ülkeler

Bitcoin sanal para birimi olarak ortaya çıkan ve günümüzde değeri giderek artan kripto para birimidir. Sanal para birimi olmasının aslında şüphe ile yaklaşılmasına neden olduğu günümüzde bazı devletlerin artık resmi olarak Bitcoin ile işlem yaptıklarını görüyoruz. Yavaş yavaş piyasalarda yerini alan bu para birimi sayesinde ödemelerin artık sanal dünya üzerinde yapılacak olması birçok merak edilen sorunun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bitcoin’in 21 Milyon adet basılacağı çok önceden söylenmiş ve şu an için % 80’i tükenen bu para birimini resmen tanıyan ülkeler hakkında merak ettiğiniz bilgileri sizlere buradan açıklamak istiyoruz. (Bitcoin Nedir Temel Düzeyde Bilgilendirme konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.)

Dünyda Bitcoini Resmi Olarak Tanıyan Ülkeler

Estonya

Her geçen gün değeri artan ve artık para biriminin sonuna doğru gelinen Bitcoin sistemini ilk olarak tanıyan ülkenin Estonya olduğunu belirtmek istiyoruz. Bankalarda, sağlık alanlarında ve teknolojik işlemler yapan kurumlarda kullanılması yasal hale gelen Bitcoin Estonya hükümeti tarafından resmen tanınan bir para birimi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Amerika Birleşik Devletleri

Dünya’nın Bitcoin merkezi olarak görülen ve piyasalarda yer alan sanal paraların en çok talep edildiği ülkelerin başında gelen ABD’de resmi kurumların bazıları Bitcoin’i resmi para birimi olarak kabul etmektedir. Yakın zamanda daha somut adımlar atarak kurumlar arasında ödeme yapması kabul edilen bu para biriminin bakalım ABD’de nerelerde kullanılıp kullanılmayacağı merak konusu olmaya başladı.

Danimarka

Uzun yıllardır nakit para birimini ortadan kaldırmak için çalışmalarına hız kazandıran ülkelerin başında gelen Danimarka’da bu konuda somut adım atan ülkelerin başında gelmektedir. Nakit para basımının aslında maliyetli bir iş olduğunu düşünen Danimarka hükümetinin bu konuda uzun zamandır çalışma yaptığı ve yakın zamanda karşımıza yeni bir para birimi olan sanal para birimleri ile çıkması beklenmektedir. Ancak Bitcoin üzerinde birçok endişesi bulunan ülkenin bu konuda nasıl bir adım atacağı merak edilen bir diğer konu olarak dikkat çekiyor.

İlginizi Çekebilir :  OECD Nedir Hedefleri Üye Ülkeler Ve Türkiye

İsveç

Danimarka ile birlikte sanal para birimlerine geçiş konusunda ciddi adımlar atan ülkenin özellikle bu konuda ciddi anlamda çalışmalar yaptığı gelen haberler arasında. Ülkenin en önemli kurumları arasında sanal para birimi olarak Bitcoin üzerinde bölgeler belirleyen İsveç bu konuda denemelerine başlamıştır. Özellikle Pilot bölge olarak belirlediği kurumlar arasında para biriminin eksilerini ve diğer yönlerini araştıran İsveç bakalım bu konuda nasıl bir adım atacak.

Güney Kore

Dünya’nın en hızlı internetini kullanan Güney Kore’nin özellikle sanal para birimlerine olan ilgisi her geçen gün artmaktadır. Bu da Bitcoin ve benzeri para birimleri ile kurumlar arasında ödeme yapmasına izin verecek gibi duruyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ