Doğu Perinçek Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgiler

Vatan Partisinin genel başkanı Doğu Perinçek 17 haziran 1942 yılında Gaziantep’te dünyaya gelmiştir. Bu yazımızda Doğu Perinçek Kimdir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı Hakkında Bilgiler konulu makalemizi inceleyelim.

Doğu Perinçek Kimdir

Doğu Perinçek Kimdir

İlk ve Orta öğrenimini Ankara’daki Sarar İlkokulunda bitirmiştir. Lise hayatını Atatürk Lisesinde okuyarak tamamlamıştır. Üniversite’de Ankara Üniversitesini kazanmış ve üniversite yıllarında bir süre Almanya’da kalmıştır. Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesinden 1964 yılında mezun olmuştur. Üniversite eğitiminden sonra yine Hukuk Fakültesinde kalarak Kamu Hukuku alanında asistanlık yapmaya başlamıştır. Bu dönemde “Bilimsel Sosyalizm” anlayışını benimsemiştir. “Türkiye’de Siyasi Partilerin İç Düzeni ve Yasaklanması Rejimi” isimli doktora çalışması ile 1968 yılında hukuk alanında doktorasını tamamlamıştır. 1968 yılı Kasım ayında “Aydınlık” adlı derginin kurucusu olmuştur.

Siyasi Hayatı

1969 yılında Türkiye İhtilalci İşçi Köyü Partisi’ni (TİİKP) illegal örgüt olarak kurmuştur. Bu parti onun 12 Mart 1971 Muhtırası ve Türkiye İhtilalci İşçi Köyü Partisi sebebiyle 20 sene hapis cezasına çarptırılmıştır. İki buçuk sene hapishane hayatından sonra af çıkmasıyla serbest bırakılmıştır.

Doğu Perinçek 1978 yılında Türkiye İşçi Köylü Partisinin kurucusu olmuştur. Aynı yıl içerisinde Aydınlık adlı gazeteyi çıkartmaya başlamışlardır. 12 Eylül 1980 yılında yaşanan darbede tekrar tutuklama emri çıkarıldı. 8 yıl hapis hayatı yaşadıktan sonra 1985 yılında serbest bırakılmıştır.

PKK Lideri Apo İle Görüşmesi

Doğu Perinçek 2000’e Doğru dergisinin genel yayın yönetmenliği ve başyazarlığı görevlerini üstlenmiştir. 1991 yılında Lübnan’da PKK terör örgütü Abdullah Öcalan ile görüşme yapmıştır. Bu görüşme önce dergide yayınlanmıştır. Daha sonra kitap haline getirilmiştir ve ülkede gündem yaratmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Mehmet Akif Ersoy Kimdir Detaylı Anlatım Biyografisi

Önceden elinden alınan siyasi haklarına kavuşması ile 1991 senesinde siyaset hayatına dönüş yapmıştır. Sosyalist Parti’nin Genel Başkanı olmuştur.

Doğu Perinçek Ve Apo

Ermeni Soykırımı İnkar Etti

2005 yılında İsviçre’de iken  Ermeni Soykırımının olmadığını söylemleri ile tekrar tutuklanmıştır. 90 gün hapis cezası ve para cezasına çarptırılmıştır.21 mart 2008 tarihinde Doğu Perinçek Ergenekon Davası kapsamında gözaltına alınmıştır. Sorgulamasının ardından tutuklanmıştır. Silahlı Terör Örgütü kurma, Silahlı Terör Örgütü Yürütme, Hükümete isyana tahrik ve yasak belgelerin temin edilmesi gibi suçlardan yargılanmıştır. Bu soruşturma kapsamında 117 yıl hapis cezası almıştır. 2014 yılında bu cezasından tahliye edilmiştir.

Cumhurbaşkanı Adayı

İşçi Partisinin ismi 2015 yılında Vatan Partisi olarak değiştirilmiştir. Doğu Perinçek şuan da Vatan Partisi Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir. 2018 Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Vatan Partisi genel başkanı olarak 100 Bin imza toplaması sonucu Cumhurbaşkanı adayı olmuştur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ