Diz Ağrılarının Sebepleri Ve Dizde Meydana Gelen Yaralanmalar

Ani Diz Ağrısı ve Belirtileri

Günümüz koşullarına bakıldığında yoğun iş temposu insanların hayatını çevrelemiş bulunmaktadır. Bu yoğunluğun üzerine bir de stres eklenince kişilerde sağlık problemleri bir süre sonra ortaya çıkmaktadır. Bundan dolayı kişilerde ağrılar, yaralanmalar, yırtılmalar meydana gelmektedir. Ani hareket veya yoğun tempo hareketleri vücudumuzda bir deformasyona sebep olmaktadır. Ağrı ve yaralanmalara bakıldığında diz ağrısı, insanlarda en sık görülen kas-iskelet şikayetidir. Spor yapmak, doğa yürüyüşlerine çıkmak ve bunlar gibi aktivitelerde bulunmak elbette bizi formda tutar ve sağlıklı kalmamızı sağlar. Fakat bu gibi aktiviteler eklemlerde, özellikle de dizlerimizde zorlamaya neden olabilir. İlla ki spor yapmanıza da gerek yok, sadece ufak bir yürüyüşte bile ani diz ağrısı problemleriyle karşılaşabilirsiniz. Günlük aktivitelerimizde bile durmadan hareket halinde olduğumuz için ufacık bir hareket ile dizimize zarar vermemiz çok kolaydır. Peki, bunların sebepleri nelerdir? Bu yazımızda aniden meydana gelen diz ağrılarının sebeplerine değineceğiz.

Diz Ağrılarının Sebepleri Nelerdir

Ani Diz Ağrısının Yaygın Nedenleri

Ani diz ağrısı, bir ligandın yırtılmasından veya sadece dinlenmeye ihtiyaç duyan gergin bir tendondan kaynaklanabilir. İşte sık görülen diz yaralanmaları:

Burkulmuş Veya Yırtılmış Ön Çapraz Bağ

Bir “pop” sesi ardından gelen ani ağrılar ön çapraz bağlarınızda ki sorunların işaretçisi olabilir. Genellikle bu gibi sakatlıklarda, ayağınıza asla ağırlık veremezsiniz. Ön çapraz bağ problemi ağrılı ve zor olabilmektedir. Çok fazla istirahat ederek ayağı dinlendirmek gerekir. Ancak bu en yaygın bir spor yaralanmasıdır ve çoğu zaman ameliyat gerektirir.

Tendon Yırtığı

Bu durum genellikle 40 yaşında üstünde ki sporcularda görülür. Fakat sporcu olmasanız bile tendon yırtığı gibi bir sorunla karşılaşabilirsiniz. Eğer tendonunuzda tam bir kopma durumu varsa mutlaka ameliyat edilmesi gerekir. Ancak, kısmi yırtılmalar “splint” tedavisi ile onarılabilir. Eğer tam bir yırtılma yaşarsanız, asla dizinizi uzatamazsınız. Meydana gelen yırtılmanın kısmi mi, yoksa tam kopma mı olduğunu bu şekilde algılayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Meme Kanseri Nedir Kimler Risk Altında Ve Belirtileri Nelerdir

Menisküs Yaralanması

Menisküs yaralanmaları bir kaza veya darbe sonucu gerçekleşebilir. Ancak bunun yanı sıra aşırı zorlamadan dolayı da meydana gelebilir. Menisküs yaralanmalarında, o bölgede bir şişlik olacaktır. Menisküs yaralanması da çok fazla görülen rahatsızlıklardan biridir. Başlangıç olarak doktorlar tedavi yöntemi uyguladıktan sonra çözüme ulaşılamayan hastalar için genellikle cerrahi müdahale gerektirir.

Tendinit

Bu, genellikle basketbol veya voleybol gibi zıplamayı gerektiren sporlarda ortaya çıkan bir sorundur. Tendonun iltihaplanması durumudur. Buz ve anti-inflamatuar ilaçlar ile tedavi edilebilir.

Hastaneye Ne Zaman Gitmeli

İnsanlar yoğun tempolarından dolayı sağlık sorunlarını ertelerler. Hastaneye gitmeyi yük veya zaman kaybı olarak görmektedirler. Ancak burada söz konusu sağlık olduğunu unutulmamalıdır ve ertelenmemelidir. En genel anlamda Hastaneye gitmenizi gerektirebilecek durumlar şunlardır:

  • Bacağınızda ağrı hissediyorsanız
  • Bacağınızı hareket ettiğinizde sızlama veya kıt kıt şeklinde bir ses duyuyorsanız
  • Bacağınıza ağırlık veremiyor ve yürüyemiyorsanız
  • Yürüyorken sızlama hissediyorsanız
  • Diziniz kızarmış ve sıcaksa (enfeksiyon belirtisidir)
  • Dizinizde elinizi gezdirdiğinizde bir şişme gözlemlediyseniz
  • Ateşiniz varsa

Bu durumlarda asla erteleme yapmayınız ve derhal tıbbi yardım almalısınız.

Eğer şiddetli ağrınız bulunmuyorsa elbette doktora gitmenize gerek yok. Şiddetli olmayan durumlarda ağrınızı dindirmek için buz kompresi ve elevasyon tedavisi uygulayabilirsiniz. Bunun yanı sıra dinlenmekte çok önemlidir. Eğer bu tedavileri 1 hafta boyunca uygulayıp, yine de durumunuz düzelmezse muhakkak bir doktor ile görüşmelisiniz. Burada sizlere karşılaşabileceğiniz diz ağrısı hakkında bilginler.net olarak bilgi vermeye çalıştık. Sizler kendinize en yakın hastaneden en uygun hekimden randevu alınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ