Disleksi Nedir Belirtileri Tedavi Ve Eğitimi

Bilinçli toplum bilinçli bireyler ile mümkündür. Bilginler ekibi olarak Sağlık & Yaşam bölümümüzde toplumu ilgilendiren sağlık konularında bilgi haber ve yorumları yayınlayarak farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda İse Disleksi Nedir Belirtileri Tedavi Ve Eğitimi konusundaki makalemizi inceleyelim.

Disleksi

Disleksi Nedir

1896 yılında ilk tanımlaması yapılmış olan Disleksi ilk kez W.P.Morgen tarafından “Doğuştan kelime körlüğü” olarak açıklanmıştır. Avrupa Disleksi Derneğinin yaptığı tanıma göre ise Disleksi okuma,heceleme ve yazma yeteneklerini edinmede nörolojik kökenli bir farklılıktır.

Diğer bir ifade ile ise Disleksi zeka düzeyine göre normal veya normal üstü olma, okuma hızı ve kalitesi, okuduğunda okuduğunu anlama yeteneği, okumayı öğrenmedeki hız yaşıtlarına ve yaşıtlarının zekalarına göre daha alt seviyede olan okuma bozukluğudur.

Disleksi Belirtileri

Disleksi ile karşı karşıya olduğumuzu anlayabilmek için bazı belirtileri takip etmemiz gerekir. Disleksi durumunu anlamak için okumayı öğrenirken zorlanma, okuma hızının zayıf olması, yazı yazarken ve okurken harf atlama gibi temel belirtiler gözükebilir.

Kişi okurken kelimelerde değişiklik yaparak okur ve okumada zorlanır.

Çok belirgin bir özellik olarak birbirine benzer rakamları ve harfleri birbirine karıştırır.

Örneğin b harfini d,p yada tam tersi olarak, s harfini ters olarak yada 3,6,9 gibi rakamları ters yazabilir.

Ayların, haftanın günlerini gibi sıralı konuları ezberlemekte güçlük çeker.

Renkleri birbirine karıştırır.

Sağını solunu ayırt edemez.

Kendini bir konu üzerinde konuşurken ifade etmekte zorlanır.

Motor becerilerini gerçekleştirmede zorlanır.

İmla kuralları ile de baş etmekte zorlanmaktadır. Bunun yanında Disleksi tanısı olan birinin bu rahatsızlığa eşlik eden bazı durumlarla karşılaşma durumuda vardır. Disleksiye etki eden bazı bozukluklar; hiperaktivite, dikkat eksikliği, hipoaktivite durumları olarak sayabiliriz.

İlginizi Çekebilir :  Serebral Palsi Nedir Nedenleri Ve Tipleri Nelerdir

Disleksi İle Baş Etme Ve Üstesinden Gelme

Disleksi eğitim alarak üzerinden gelinen ya da baş etmesi kolaylaştırılan bir bozukluktur. Yardımcı olacak teknikler ve destek ile üzerinden gelinebilecek bir durumdur. Birebir eğitim veren uzaman bir öğreticiyle çocuğun disleksi bozukluğu aşılabilir. Yada fonik kelimelerin meydana getirdiği tanımlama ve işleme becerisini geliştiren bir öğretim tekniği kullanılarak da bu durumun üstesinden gelinebilinir. Sınıf ortamında disleksili çocuklar için özel yapılacak makul yöntemle ile bu çocuklar sınıfa kazandırmak mümkündür. Sınav yöntemleri ve uygun ders materyalleri bu çocuklara göre tekrar düzenlenerek uygulanabilir.  Bu çocuklarda önemli olan noktalar işitme dokunma gibi algıların geliştirilmesi, dikkat sürelerinin arttırılması, motor becerilerinin yerine getirilmesi ve belleğin kuvvetlenmesi etkinlikleridir. Okul ortamının yanında Disleksili bir çocuğun dışardan destek eğitim görmesi psikolojik olarak onu olumsuz etkileyebileceği için bir psikolog yardımı ile bu süreç ilerletilebilir. Disleksi tedavisi için belirlenen bir süre yoktur. Kişiden kişiye kullanılan teknikten tekniğe süre farklılık gösterebilir.

Disleksi Nedir

Dislekside Eğitim Ve Öğretimde Dikkat Edilecek Hususlar

Disleksi ile karşılaştığımız bir durumda çocukla çalışırken yapmamız gerekenler ilk olarak sayfa düzenine özen göstermeyi öğretmeliyiz. Yazı yazarken büyük font kullanılmalı ve çalışma kağıtları mutlaka görsel içeriklerle zenginleştirilmelidir. Yazımızı kalın yazarak çocuğun ilgisini çekmeli amaçlamalıyız. Yine ilgi çekmek amacıyla çalışmalarımızda renkli kalemleri tercih edebiliriz. Çocuklara konu anlatırken konuyu belli kodlar kullanarak çocuklara aktarırsak kalıcılığını sağlayabiliriz. Öğrettimiz konular üzerinden sık sık tekrar yapmamız çok fayda gösterecektir. En önemli noktalardan biri de bir konuyu çocuğa aktardıktan sonra iyice öğrendiğine emin olmadan yeni bir konu anlatmaya başlamamalıyız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ