DigiByte Nedir Teknik Özellikleri Ve DigiByte Coin Alt Yapısı

Son yıllarda sayıları hızla artan Kripto Para birimleri işlem hacimleri ve kazançları dolayısı ile en çok gündemde olan borsalardandır. Bu yazımızda DigiByte Nedir Teknik Özellikleri Ve DigiByte Coin Alt Yapısı konulu makalemizi inceleyelim.

DigiByte Nedir

DigiByte Nedir?

DigiByte, güvenlik, adem-i merkeziyetli ve hız odaklı bir kripto para birimidir. 2014 yılından bu yana piyasada olan bu kripto para birimi, geliştirilmeye devam edilmektedir. Fakat çok eski yıllardır piyasada olsa da çoğu kimse tarafından bilinmemektedir.

DigiByte’nin destekcileri, DigiByte’yi kripto para biriminin görünmeyen en büyük teknolojisi olarak nitelendirmektedir. Diğer para birimlerine göre, daha hızlı, daha ölçeklenebilir ve daha güvenilir bir ağa sahiptir. Yatırımcılar, zaman içerisinde DigiByte’nin Bitcoin, Litecoin ve diğer üst düzey kripto paralardan daha çok kullanılacağını savunmaktadırlar.

DigiByte, son 4 yıl içerisinde benimsenmesi yavaş olmuştur. Rakipleriyle karşılaştırıldığı zaman hala ne olduğu bilinmeyen bir kripto para birimidir. Bu sistemin bu kadar yavaş gelişmesinin sebebi ise, ağın gerçekte nasıl çalıştığıyla ilgili çok az bilgi verilmesidir. Nasıl çalıştığı bilinmeyen bir ağa nasıl güvenilebilir ki…

DigiByte’nin Tarihi

Jared Tate, 2013 yılında DigiByte’yi geliştirdi ve Ocak 2014’te piyasaya çıkarttı. O zamanlarda DigiByte, bir avuç dolusu toplu blok projelerinden biriydi. İlk başlarda satışı olmadan ve az miktarda dağıtılarak piyasaya sürüldü.

Lansmanından sonra Tate, DigiByte’nin gelişimine tam zaman ayırdı. O zamandan beri, proje için finansman DigiByte vakfına bağış yoluyla geldi. Tate ve projede yer alan diğer kullanıcıların madencilik ve ilk yapılmış olan işlemler üzerinden DGB (DigiByte ) kazandığını varsaymaktadır.

DigiByte ekibinde çalışan diğer insanlara değinmişken, projeyi destekleyen personel hakkında bilgi bulunmuyor. Web sitesi takım hakkında bilgi içermiyor. LinkedIn’de biraz kazmak, Tate dahil DigiByte için çalıştığını iddia eden toplam beş geliştiriciyi gündeme getirdi.

Pazarlama, proje yönetimi ve toplum hizmetlerine adanmış ekip üyeleri olmadan, Digibyte’in benimsenmesinin zor olacakmış gibi görünüyor. Geçtiğimiz yıl boyunca Tate, DigiByte’nin büyüme aşaması için Vakıf ve halka yönelik pazarlamayı kurmaya çalıştıklarını söyledi.

İlginizi Çekebilir :  Sürücüsüz Otomobil Nedir Otonom Araçların Tarihi Ve Gelişmeler

DigiByte’nin Teknik Özellikleri

Bitcoin gibi, DigiByte bir UTXO tabanlı kripto para birimidir.  Bu, yeni işlemlerin bir cüzdan “bakiyesinden” gelmediği anlamına gelir. Bunun yerine, her bir kripto para bir tanımlayıcıya sahiptir. Bir kripto para cüzdanınıza girdiğinde, cüzdanınız tarafından “gereksiz” kabul edilir. Cüzdanızdaki kripto parayı birine yolladığınızda harcanan para olmaktadır.

DigiByte Blokları, Madenciliği ve Hashing Algos’u

DigiByte, genesis bloğunu 10 Ocak 2014’te başlattı. Lansmanında, tek bir iş algoritması kanıtı kullanıldı. Ancak, kısa bir süre sonra DigiByte, toplam beş iş algoritması kanıtı sunmak için sert bir sistem kullandı. Algoritmalar madenciliği bölmek, adem-i merkeziyetçiliği teşvik eder ve ağın güvenliğini arttırmaktadır.

Yeni bir DigiByte bloğu yaklaşık her 15-18 saniyede bir çıkarılır. Beş madencilik algoritmasının her biri, her 1,5 dakikada bir blok oluşturur. Her blokta yapılabilecek işlemler sınırlıdır. DigiByte aynı zamanda Segregated Witness teknolojisini uygulayan ve blok zincirini küçük ve ölçeklenebilir hale getiren ilk şirket oldu.

DigiByte Coin Alt Yapısı

DigiByte yazılım altyapısı, birbirinin üzerinde çalışan üç katmandan oluşur:

  • Çekirdek İletişim ve Küresel Ağ– Bu, ağdaki tüm işlemleri birbirine bağlar. İşlemler arasında çoklu veri transferini destekler ve diğer katmanların temelini oluşturur.
  • Public-Ledger & Digital Assets– Ağın verilerinin depolandığı yer burasıdır. Ayrıca, verilerin manipülasyonunu önlemek için güvenlik önlemleri de vardır. Platformu güvenilir bir seviyeye getiren madencileri teşvik eder ve yönetir.
  • Uygulamalar– Bu, blockchain’in kullanıcıya bakan kısmıdır. Arabirim, transferler, API ve DigiByte ağında yerleşik diğer günlük uygulamaları içerir.

DigiByte Coin

DigiByte Tedarik Ve Satın Alma

DigiByte, 2014 yılından bu yana piyasada ve 10 milyar DigiByte piyasada dolaşımda bulunuyor. Bu sayı 21 yılında sonunda ise 21milyar’a ulaşacaktır. Ayrıca DigiByte, ASIC ve GPU madenciliğini desteklemektedir.

DigiByte, birçok borsada bulunmasına rağmen Türk borsası olarak sadece Sistemkoin de işlem görmektedir.

İlginizi çekebilecek olan diğer Kripto Para Makaleleri için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ