Devalüasyon Ne Demek Hangi Hallerde Devalüasyon Olur

Devalüasyon Nedir

Bir ulusal paranın dış değeri, diğer bir güçlü paraya göre düşürülüyorsa eğer, bu kavrama devaülasyon denilmektedir. Bu durumda hedef alınan durum, ithalatı pahalılandırıp, ihracatı göreceli olarak ucuzlatarak, döviz girişine hız kazandırmaktır. Enflasyonun tamamen yüksek seviyelerde gezen ülkelerde para arzı ülkedeki toplam kıymetlerden oldukça düşük seviyelerdedir. Normalde ülkenin toplam kıymetleri kadar paranın piyasa üzerinde seyir alması gerekmektedir. Merkez Bankası karşılığı olmayacak şekilde paralar basar. Karşılıksız basılan para yüzdesi kadar, paranın değeri düşmeye başlar. Devalüasyon yapılarak para arzı ve kıymet bedeli iki eş seviyeye getirilir. Bu durumda yerli para değer kaybederken yabancı paraların değeri artmaya başlar.

Devalüasyon Nedir

Devalüasyonun Neden Olur

İhracatı tam anlamıyla arttırmak, özendirmek ve avantajlı hale getirebilmek için devaülasyona gidilir.
Yurt içinde üretilen mal ve hizmetlerin fiyatları yüksek seviyelere gelirse, yabancı paraların satın alma gücününde aynı oranda arttırılması için, devaülasyona gidilir.
Enflasyonun kontrol altında tutulamadığı süreçlerde, Uluslararası Para Fonunun (İMF) kararı ile, devaülasyona gidilir.

Devalüasyonun Ne Gibi Etkiler Vardır

İhracat artarken, ithalat ters orantılı olarak azalır.
Dış ticaret açığı düşüşe geçer.
Artan ihracat ile ülkenin milli geliri de eş zamanlı olarak artmış olur.

Yapılan devalüasyonun ekonomiye dengeli konuma getirebilmesi için aşağıdaki ekonomik koşulların aktif olması gerekmektedir.
Diğer ülkelerin, karşı devalüasyon yapmamış olunması gerekir.
Enflasyonun düşürülmüş olması gerekir.
İhraç malları, talebi artıran ürün ve hizmetler olmalıdır.

Devalüasyon Neden Yapılır

Devalüasyon yapılmasının temel nedeni olarak, ülkenin ekonomideki dış ticaret açığının olmasından kaynaklanmaktadır. Ülkenin para birimi diğer ülkelerin para biriminden daha yüksek seviyeler olması ile, bu ülke üretmek yerine fazlasıyla satın alma işlemi yapacak ve en sonunda bir çıkmaza daha sürüklenme eşiğinde olacaktır. Dengenin sağlanması ve ekonomik krizi önlemek, ortadan kaldırmak amacıyla devaülasyon yapılır.

İlginizi Çekebilir :  Kredi Notu Neden Aynı Kalmaz Ve Kredi Notları Arasındaki Farklar

Yapılan bu işlemin ardından, satın alma durur ve üretim artarak dış ticaret yapılmaya ve bununla beraber açıklar da kapanmaya başlar. Bir ülkenin sorunsuz ve sağlıklı bir ekonomiye sahip olması için dış ticaret verilerinin dengeli konumda olması gerekmektedir.. Yapılan devalüasyon ile bu denge tekrardan eski konumuna gelmektedir.

Türkiyedeki Devalüasyonlar

Türkiye’deki Devalüasyonlar

Türkiye’de 1946, 1958, 1970, 1994 ve 2001 yıllarında istikrar programları adı altında birçok devaülasyon yapıldığını söyleyebiliriz. 1977-1980 arası belirli aralıklarla süreçler halinde aktif edilen devalüasyonlar o tarihten bu yana günlük ayarlamalar haline gelmiştir. Buna ek olarak, kambiyo denetimi hala geçerli bir durum olmasından dolayı, günlük ayarlamalar, para değerini piyasa şartlarına göre serbestçe belirlenmesi anlamına gelmez. Türkiye’de para birimi düşürülmesi işlemi, Türk Lirası’nın Amerikan Doları karşısındaki değerine bakılarak yapılmakta ve çapraz kurlar, doları hedef alarak yapılmaktadır ve devaülasyon bu şekilde sağlanmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ