CVV Kodu Nedir Nerede Yazar Ve Ne İşe Yarar

Gelişen Teknoloji ile birlikte kullandığımız kredi kartları hemen hemen artık nakit parayı aratmıyor. İnternet üzerinden yaptığımız alışverişlerden market alışverişlerine kadar birçok yerde kredi kartıyla birlikte işlem yapmaktayız. Kredi kartı ile birlikte yaptığımız harcamaların ödemelerini yapmak hem çok kolay hem de çok hızlı. Ve buna ilave olarak uzmanların yaptığı araştırmalara göre kredi kartı kullanımı harcamaları kayıt altına aldığı için dolaylı yoldan enflasyonun azalmasına yardımcı olmaktadır. Birçok insanın cebinde nakit taşımaması ve elindeki nakdi, kredi kartına yatırarak oradan kullanması sonucunda kredi kartlarının insan hayatındaki önemli yeri herkes tarafından bilinmekte. Fakat tüm bunların yanında kredi kartlarının kullanımları da güvenlik bakımından önem arz etmekte.

CVV Kodu Nedir

Kısaca Cvv Kodu Nedir Ve Nerede Yazar?

Kredi kartlarının yada bankamatik kartlarının arka yüzünde bulunan güvenliği arttırma maksadı ile konulmuş numaralardır. Bu numaralardan genellikle son 3 hanesi kullanılır. Güvenlik amaçlı konulan bu kod CVV Kodu yada CID kodu olarak anılır. CVV kodu (Card Validation Value) yani Kart Doğrulama Değeri olarak Türkçeye çevirebiliriz. Bunun yanı sıra CID (Card IDentification Number) yani kart kimlik numarası olarak Amerikan Express Cardlarda bulunmaktadır.

Cvv Kodunun Önemi Nedir?

Tüm bu kolaylıkların yanında kredi kartlarının güvenliğinin sağlanması da bir o kadar kolay olmakta. Kartın şifresinin yanı sıra bankamatiklerde ya da pos cihazlarında kullanmadan internet üzerinden alışveriş yapılacağı sırada kullanıcıya sorulan bir kod mevcut. Her kullanıcının kartının arkasında bulunan ve kişiye özel olan bu kod internet alışverişleri gibi alışverişlerde kullanıcının güvenliğini artırmaktadır. Bazı bankaların müşterisine verdiği hem banka hem kredi kartı olarak kullanılan kartlarda iki tane Cvv kodu bulunur. Bunlardan birincisi banka kartının Cvv kodu ikincisi ise kredi kartının Cvv kodudur.

CVV CID Kodu

Cvv Kodu Ne İçin Kullanılır?

Cvv kodu Kredi kartınızın ya da banka kartınızın alışverişlerde güvenliğini artırmak için kullanılmaktadır. Kartınızla birlikte internet üzerinden alışveriş yapmak istediğinizde size sorulan ve sadece size özel olan bu kod sizin güvenliğinizi sağlamak açısından oluşturulmuş bir koddur. Size özel bir kod olması ve kartınızın güvenliğinin bağlı olduğu etmenlerden birisi olması sebebiyle bu kodu herhangi birisi ile paylaşmamanız gerekmektedir. Kartınızın ön yüzünde bulunan bilgiler ile birlikte Cvv kodunuzu da eline geçiren bir kişi sizin kredi kartınızla alışveriş yapma şansına sahip olabilir.

İlginizi Çekebilir :  TÜBİTAK Nedir Ve Kurumsal Yapısı Hakkında Bilgiler

İlginizi çekebilecek olan diğer makalemiz İBAN Numarası Nedir Ve İban Numarası Nasıl Öğrenilir okumak için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ