Çocuk Parası Nedir Kimler Alabilir Doğum Yardımı Nedir Nasıl Alınır

Çocuk Parası Nedir?

Hükümet, çocukların eğitimi ve bakımına yardımcı olmak adına çeşitli yardımlar yapmaya karar vermiştir. İlk olarak her yeni doğan çocuk için aileye doğum yardımı yapılmaktadır. Daha sonrasında doğumundan 18 yaşına kadar geçen süreçte çocukların eğitim ve bakımına yardımcı olmak adına çocuk yardımı yapılır. Bu yapılan yardımın diğer adı Çocuk Parası’dır. Bu yardım ile ilgili genel kapsamlar yasalar ile belirlenmiştir.

Çocuk Parası

Kimler Çocuk Parası Alabilir?

İlk olarak aranan şartımız ailenin sigortalı olmasıdır. Sigortalı çalışansanız, çocuklarınızın yetiştirilmesi ve bakımı için bu yardımı almaya hakkına sahipsiniz. Bunun dışında:

 • Evlat edindiğiniz çocuklar,
 • Mahkeme kararı ile bakımı size verilen çocuklar,
 • Üvey çocuklar ya da öz çocuğunuz gibi yetiştirmiş olduğunuz çocuklar için çocuk parası alma hakkına sahipsiniz.

Çocuğunuz 18 yaşını doldurmuş ise bakım parası alamazsınız. Çocuğunuz 18 yaşını yeni doldurduğunda da bakım parasını alma hakkınızı kaybedeceksiniz.

2018 Yılı Çocuk Parası Ne Kadar?

Çocuk parası her yaş grubu için farklılık göstermektedir.0-6 yaş ve 6-18 yaş arası olmak üzere 2 grup vardır. Bunlar ile ilgili verilen güncel yardım fiyatları:

 • 0-6 yaş aralığındaki için çocuk yardım parası 51,35 TL’dir.
 • 6 yaş ve üstü çocuk yardım parası ise 25,68 TL’dir.

Çocuk Parası Ne Kadar

Çocuk Parası Ne Zaman Ödenir?

Çocuk parası yardımı her üç ayda bir ödenmektedir. Çocuğun için alacağınız ilk çocuk parasını, çocuğunuzun doğduğu dönemi takip eden ilk dönemde alacaksınız. 2018 yılı çocuk parası ödeme takvimi şu şekildedir:

 • 2 Ocak 2018
 • 3 Nisan 2018
 • 3 Temmuz 2018
 • 2 Ekim 2018

Çocuk Parası Başvurusu Nereye Yapılır?

Çocuk parası yardımı almak için Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) başvuru yapmanız gerekiyor. Başvurusu esnasında istenen bütün belgeleri orada elde edebilir ve başvurunuzu tamamlayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  KADEM Nedir Amaçları Faaliyet Alanları Ve Projeleri

Doğum Yardımı Nedir?

Genç nüfusu arttırmak ve ailelere maddi destek vermek için çıkartılan bir yardım ile doğum yardımı 2015 yılından itibaren verilmeye başlandı. Doğum yardımı, devlet tarafından doğum yapan her anneye sağlanan maddi yardım türüdür. Fakat anne adaylarının doğum yardımı alabilmesi için öncelikle başvuru yapması ve bazı şartları yerine getirmesi gerekmektedir.

Kimler Doğum Yardımı Alabilir?

Doğum yardımı her anneye tanınmış bir haktır. Fakat bu yardımdan yararlanmak için belirli şartları yerine getirmeniz gerekmektedir. Doğum yardımı yasasından faydalanmak için anne ve bebeğin sağ olması gerekmektedir. Ayrıca sadece Türk vatandaşı olan kişiler bu yardımdan faydalanabilir.

Doğum Yardımı Ne Kadardır?

Doğum yardımı her çocuk başına farklılık göstermektedir. Doğum yardımı aşağıdaki gibidir:

 • Çocuk için 300 TL
 • Çocuk için 400 TL
 • Çocuk ve sonrasında doğan çocuklar için 600 TL’dir.

Tabi bu durum bazı durumlarda verilen yardımlar artmaktadır. Bir anne ikiz çocuk doğurduysa 700 TL, üçüz çocuk doğurduysa 1300 TL, dördüz ve sonrasındaki çocuklar için ise her çocuk başına 600 TL eklenerek yardım alacaklar.

Doğum Yardımı Nasıl Alınır?

Doğum yardımı için Aile ve Sosyal Politikalar Müdürlüğü Doğum Yardımı Dilekçesi’ni doldurmalı ve bilgileri eksizlik dolduran anneler, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlükleri veya Sosyal Hizmet Merkezleri ne götürüp başvurularını tamamlamalılar. Eğer yurt dışında yaşıyorsa anne adayı başvurularını Konsolosluk veya Büyükelçilik aracılığıyla yapabilirler. Başvuru istenirse şahsen istenirse e-posta yoluyla da yapılabilir.

Memur Olan Anne Doğum Yardımı İçin Nereye Başvurmalı?

Herhangi bir kamu kurumunda çalışan anne adayı başvurusunu çalışmakta olduğu kurum veya kuruluştan yapabilirler.

Doğum Yardımı

Doğum Yardımı Ne Zaman Yatar?

Doğum yardımı başvurusunu yapılmasından kısa bir süre sonra genellikle ay sonunda alabilmektedirler. Bazı durumlardan dolayı bu süre uzayabilir.

Eğer memur olan biri doğum yardımı alacaksa, bu yardım bir sonraki maaşına ek olarak verilmektedir.

Başvurusunu eksik yapmış anne adayları, nüfus cüzdanı ile beraber en yakın Ptt şubesine giderek müracaat ederek alabilirler.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ