Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir Ne Yaparlar Ve Nasıl Olunur

Çocuk gelişimi bölümü nedir?

Çocuk gelişimi bölümü; çeşitli sağlık sorunları bulunan ve özel eğitim alması gereken çocuklara destek olmak adına alanında uzman kişilerin yetiştirilmesi amacı ile kurularak hizmet veren bölümdür. Türkiye’de yer alan özel ve devlet üniversitelerinde 4 yıllık akademik program olarak verilen eğitimleri başarılı bir şekilde tamamlayan kişiler, çocuk gelişimi uzmanı ya da çocuk gelişimci olarak bilinse de asıl “Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi” unvanı ile kendi alanında görev almaya hak kazanmaktadır.

Çocuk Gelişimi Bölümü Nedir Nasıl Çocuk Gelişimci Olunur

Çocuk Gelişimi

Nasıl çocuk gelişimi uzmanı olunur?

Çocuk gelişimci olmak ve Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak görev almak isteyen kişilerin 4 yıllık programları kazanarak eğitim alması ve başarılı bir şekilde mezun olması gerekmektedir. Diplomasını alan kişiler, bu unvana sahip olduğu gibi bu unvanın yeterli olduğu tüm eğitim & öğretim kurumlarında ve özel sektörde çalışabilmektedir.

Eğitiminde biyoloji, fizik, kimya, psikoloji, matematik, sosyoloji, gibi ana derslerle birlikte çocuk sağlığı ve hastalıkları, özel eğitim, aile ilişkileri, eğitim felsefesi ve çocuk ruh sağlığı gibi özel dersler verilerek öğrencilerin bu alanda bilgi alması hedeflemektedir. Çoğu üniversite programında zorunlu stajlar ile öğrencilerin eğitim dönemi içerisinde deneyim kazanması ve çalışma alanlarında öğrendiklerini pekiştirmesi gerekmektedir. Dersler kadar stajlardan da yeterli olan notun alınması zorunludur. Anadolu Üniversitesi tarafından başlatılan Açık öğretim programları dahilinde, 2 yıllık eğitim ile bu unvan alınabilmektedir. 4 yıllık öğrenim istemeyen kişiler için uzaktan eğitim imkanı sayesinde bu alanda çalışma imkanı sağlanmaktadır. Bu seçenek dahilinde dikey geçiş ile 2+2 şeklinde eğitimi tamamlanması da şartlar dahilinde gerçekleştirilebilir.

Çocuk gelişimci neler yapar? Görevleri arasında neler vardır?

Çocuk gelişimcinin temel görevi, destek alması gereken çocukların gelişimlerini sağlamak, onları hayata hazırlamaktır. Bu doğrultuda da bebeklik döneminden gençlik dönemine kadar ihtiyaç duyulan her alanda uzman desteği alınarak çocukların daha iyi ve rahat bir yaşam sürmesi hedeflenmektedir. Çocuklar için uygulanacak program dahilinde çocukların derslerinde ve yaşamında başarılı olması, başta ailesi olmak üzere çevresi ile sağlıklı bir şekilde iletişim kurması hedeflenmektedir. Çocuk, aile ve okul üçgeninde çoğu zaman sorumluluk alarak köprü görevi gören uzmanlar, tüm bu alanlarda ve konularda çocuklara yardım sağlamaya çalışmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Biyosistem Mühendisliği Nedir İçeriği Taban Puanları Ve Çalışma Alanları

Çocuk gelişimi bölümü iş imkanları nelerdir?

Çocuk Gelişimi ve Eğitimcisi olarak diploma sahibi olan kişilerin çalışma ve iş alanları oldukça geniştir. 0-18 yaş (yasalarca çocuk olarak tanımlanan yaş grubu) çocukların yer aldığı alanlarda iş imkanı bulunabilmektedir. Bu doğrultuda da eğitim, rehberlik, özel kurs, özel eğitim, özel ana okulları, kreşler ve devlete bağlı çeşitli kurum ve kuruluşlarda bu hedef doğrultusunda kadro alınabilir.

Çoğu kişi için bu alandaki iş imkanlarının kısıtlı olduğu yönünde genel bir kanı olsa da Türkiye’de son yıllarda artan talepler, uzman açığını da ortaya çıkarmış durumdadır.  Özellikle 4 yıllık lisans olsa da 2 yıllık ön lisans alternatifleri de bulunan bu alanda, 4 yıllık lisans eğitimi alan kişiler, sektörde daha avantajlıdır. 2 yıllık ön lisans çocuk gelişimi bölümü nedir ya da 4 yıllık çocuk gelişimi bölümü avantajları nelerdir şeklinde pek çok soru ile kişiler bu alan ile ilgili detaylı bilgi almaya çalışmaktadır. Bu konuda sektör ile ilgili deneyimlerin neler olduğu, hangi avantajların olduğu ve özellikle iş imkanlarına yönelik bir kısıtlamanın olup olmadığı çocuk gelişimi bölümü okuyanlar tarafından yapılan değerlendirmelerde net olarak görülebilmektedir. Özellikle bu alanı tercih etmek isteyen kişilerin çocuk gelişimi bölümü dersleri, çocuk gelişimi bölümü yorum ve değerlendirmeleri, çocuk gelişimi bölümü puanları 2019 şeklinde yapacağı araştırmalar, bölüme yönelik çok daha sağlıklı ve güncel verilere ulaşmasını sağlayacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ