Cihan Pehlivanı Koca Yusuf Kimdir Hikayesi Ve Ölümü

Spor alanındaki gelişmeleri, spor branşlarını ve ünlü sporcuları Bilginler.net ekibi olarak Spor bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Cihan Pehlivanı Koca Yusuf Kimdir Hikayesi Ve Ölümü  konulu makalemizi inceleyelim.

Koca Yusuf Kimdir

Koca Yusuf Kimdir

Koca Yusuf, tam olarak kesin tarihi bilinmese de 1857 yılında Bulgaristan’ın Şumnu şehrinde dünyaya geldiği bilinmektedir. Grekoromen stilde güreş yapan ve aynı zamanda minder güreşin yapan ilk Türk pehlivan güreşçisi unvanına sahip olmuştur. 1885 tarihinde Kırkpınar başpehlivanı olarak tarihe altın harfler ile kazınmıştır. 1894 yılından beri Avrupa ve Amerika’da döneminin en ünlü güreşçileri ile güreş tutmuş olan bir sporcudur. Koca Yusuf İsminden de anlaşıldığı üzere adeta bir dev gibiydi. 1.88 metre boyunda ve 144 kilo ağırlığında devasa büyüklükte bir sporcuydu. Amerika’da güreşler yaptıktan sonra dönüş yolunda atlantik okyanusu olarak adlandırılan deryada meydana gelen gemi kazasında 1898 yılında hayatını kaybetmiştir.

Koca Yusuf Pehlivanın Hayatı

Güreş denildi zaman akıllara gelen ilk isim olan Koca Yusuf, koca lakabını iri gövdesi, gücü, güreşteki karakteri ve bilgisinden almıştır. Dünya çapında Terrible Turk Korkunç Türk güreşçi unvanlarını da alıyordu. İlk güreş hocaları ise babası ve dedesi olan Yusuf’un çocukluğu, milliyetçiliğin tavan yaptığı dönemlerde Bulgarların Türk köylerini bastığı bir dönemde olmuştur. Yusuf, ayrıca dönemin en bilinen pehlivanlarından olan Şumnulu Dursun Pehlivan, Nasuhçulu Kel İsmail Pehlivan ve Pomak Osman tarafından özel ders verilerek, özel bir şekilde yetiştirilmiştir. Osmanlı Padişahı Sultan Abdulaziz’in başpehlivanı olan, Kırkpınar’da 26 yıl sürekli başpehlivan olan Kel Aliço ile güreşmiş ve müsabaka sonucu berabere bitmiştir. Bu karşılaşmadan sonra ise Başpehlivan unvanını tamamen almış oldu. O dönemin ayrıca çok önemli bir pehlivanı olan Adalı Halil’i de iki defa üst üste mağlup etmeyi başarmıştır. Birçok pehlivan da onun gerçekten iyi bir güreşçi olduğunu kabul etmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Meral Akşener Kimdir Nerelidir Eğitimi Ve Siyasi Hayatı

Korkunç Türk Cihana Nam Saldı

Kısa bir süre sonra ünlenen Koca Yusuf Fransa’nın ünlü güreşçisi Joseph Doublier ile tanıştı ve Fransa’da görüşmek için çağırıldı. Edmond Desbonnet adlı yazarın Güreşin Kralları adını taşıyan 1910 tarihli kitabında aktardığı bilgilere göre, Joseph Doublier 1894 yılında yapılan güreş sonucunda rakibi olan Sabes’e kaybedince, onun sırtını yere getirebilecek güçlü bir güreşçi bulmak için Türkiye topraklarına gelmiş. Onun yanında Filibeli Osman, Filiz Nurullah ve Yusuf İsmail’i Fransa’ya bu spor için yanında götürmüştür. Yusuf, Fransa’da minder güreşi kurallarını iyi bir şekilde öğrenmiştir ve ilk maçını Doublier’i yenen Sabes’le yaparak onu devirmeyi başarmıştır. Yusuf, Fransa’da yaklaşık 3 yıl kadar kalmıştır. Bu dönemde Koca Yusuf Avrupa’nın önemli güreşçilerinden bir tanesini daha yendi ve Koca Yusuf’u herkes tanıdı. Fransa’nın başkenti Paris’te Hergeleci lakabıyla anılan Mahmut Pehlivan ile kurulan bir sirkte güreş yaparlarken, ancak polisin olaya el koyması ile durdurulabilen güreş, bu zamana kadar bilinen en sert güreş olarak bilinir.

Avrupa’daki başarısı nedeniyle Yusuf Amerika’ya çağrıldı. Amerika’da toplam 33 güreş müsabakası yaptı ve hepsinde galip gelen taraf oldu ve sonunda Şikago’da dünya şampiyonu ünvanını aldı.

Terrible Turk Koca Yusuf

Koca Yusuf’un Hazin Sonu

Dünyada korkunç türk lakabını alan koca Yusuf bu başarıların ardından Türkiye’ye dönmek için karar verdi. Türkiye’ye dönmek için 21 Mayıs 1898’de Fransa bandıralı La Bourgogne gemisine bindi. 1898 Yılının 4 temmuz sabahı gemi New York’un kuzeybatısında yeralan Sable adasının 60 mil açığıklarında İngiltere bandıralı bir gemi ile çarpıştı. Koca Yusuf da hayatını kaybeden yolcular arasında yer alıyordu. Cihanın sırtını yere getiremediği bu koca çınarı bir gemi kazası neticesinde sonsuzluğa uğurlamış bulunmaktayız. Ruhu şad olsun…

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer yazımız olan Ata Sporu Yağlı Güreş Nedir Tarihi ve Altın Kemerli Başpehlivanlar konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ