Cari Açık Nedir Nasıl Kapatılır Nasıl Hesaplanır Ve Diğer Bilinmesi Gereken Noktalar

Ekonomi üzerine kavramları, bilgileri ve yorumları Bilginler ekibi olarak Ekosektör bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda Cari Açık Nedir Nasıl Kapatılır Nasıl Hesaplanır Ve Diğer Bilinmesi Gereken Noktalar makalesini inceleyeceğiz.

Cari Açık Nedir

Cari açık Nedir

Cari açık genel bir ifadeyle,yapılan harcamalarda elde ettiğimiz dövizler, harcadığımız dövizlerden daha fazla bir konumdaysa, cari açık olarak tanımlanır. Fakat harcanılan dövizler, elde edilen dövizlerden fazlaysa o zaman cari açık verilmiştir denilir veya başka bir tabirle cari dengeler, açık vermiş olur. Kısaca daha az döviz elde ediyor ve buna karşılıklı olarak da daha fazla döviz harcaması oluyorsa, cari açık oluşmuş olur.

Cari açık nasıl finanse edilir

Cari dengenin açık vermesi ibaresinden, şu kavram ortaya çıkıyor. Eğer ki cari denge açık veriyorsa bu dengenin mutlaka finanse edilmesi gerekmektedir. Örneğin az ihracat yapılıyor ve buna karşın daha fazla ithalat yapan konumdaysak, bu durumu düzeltmek için yabancı kaynaklı sermaye, borçlanma ve kredi gibi fonlarla beraber, cari açığın finanse edilmesi gerekmektedir.

Cari açık nasıl kapatılır

Ülkemizde cari açığın en başta gelen sorunların arasında olduğunu söyleyebilir. Hızlı büyümeye karşı bu açığın finanse edilmesinin daha güç bir konumda olduğunun bilgisi verilebilir. Diğer taraftan cari açık kapatma yöntemleri de oldukça zahmetli bir konudur. İthal mallara olan talebin düşük seviyelere gelmesi, talebin azalması cari açığı da eş zamanlı olarak azaltacaktır. Kimi ekonomistler cari açığın düşük seviyelere indirilmesi için, ithal ürünlerin ülke içerisinde daha pahalı fiyatlardan satılmasının bilgisini veriyor ve ithal ürünlerdeki fiyat yükselişi talebi düşürürse, ülke içi üretim artar, yerli malı tercih edilir ve doğal olarak cari açık azaltılarak kapanır.

İlginizi Çekebilir :  İpotek Nedir Çeşitleri Nelerdir Nasıl Kaldırılır Ve Kaldırma Maliyeti

Cari Açık Nasıl Kapatılır

 

Cari Açık Nasıl Hesaplanıyor

Bir ülkenin dış dünya ile ekonomik ilişkileri ödemeler adı altında detaylı olarak incelenir. Ödemeler dengesi ise 2 ana husustan meydana gelir. Genel olarak bu hususlar ise,

  • Cari Denge
  • Sermaye hesabı

Ödemeler dengesini oluşturan cari denge de, bazı unsurları içerisinde barındırmaktadır.

Mal Dengesi: Bir ülkenin yurt dışına sattığı malların döviz gelirleri ile beraber, aynı ülkenin yurt dışından aldığı malların döviz bedelleri arasında fark olarak geçer. Mal dengesinin hesaplanabilmesi için, genel olarak bu yöntem kullanılır. Cari açığı tetikleyen unsur da budur.

Hizmetler Dengesi: Bir ülkenin yurt dışına sağlamakta olduğu sigorta, turizm vb. hizmetler karşılığında aldığı döviz bedelleri ile beraber, yurt dışından turizm vb. hizmetler karşılığında ödediği döviz bedeli arasındaki fark olarak geçer. Bu genel olarak cari açığı etkileyen unsurlar arasındadır ve fazla önemsenmektedir.

Cari Açık Nasıl Hesaplanıyor

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ