Cahit Arf Matemetik Günleri Nedir Değerlendirme Ve Katılım Şartları

Eğitim ve öğretim hakkındaki bilgi, belge ve önemli gelişmeleri Bilginler Ekibi olarak Eğitim bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarıyoruz. Bu yazımızda ise Cahit Arf Matemetik Günleri Nedir Değerlendirme Ve Katılım Şartları konulu makalemizi inceleyelim.

Cahit Arf Matematik Günleri

İstanbul Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümünce düzenlenen, Cahit Arf Matematik Günleri lise ve dengi okul öğrencilerinin matematiğe olan ilgilerinin artış göstermesi ve yaratıcı gençleri bu konuya yönlendirme amacıyla, iki aşamayla sınavlar düzenlenmektedir.

Sınav tüm Türkiye’de lise ve lise dengi okullarda okumakta olan öğrencilere kapılarını açacaktır. Yarışmaya katılmak isteyen genç öğrencilerin ise, okudukları lisenin müdürü tarafından onay alınmış olan öğrenci belgesi ve başvuru formlarını Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü’ne ulaştırması gerekmektedir. Katılımcı sayısı İzmir ve Ankara’da kontenjanlar ile sınırlandırılmaktadır.

Dereceye giren öğrencilerin ödülleri ise şu şekildedir:

  1. İlk üç öğrenciye iPad + kitap ödülü verilmektedir.
  2. İlk on dereceye giren öğrenciye madalya + kitap ödülü, okullarına plaket verilmektedir.
  3. İlk otuz dereceye giren öğrenciye kitap ödülü + sertifika verilmektedir.

Cahit Arf Kimdir

Fransa’da yüksek öğrenimini tamamlamış olan Cahit Arf bir süre Galatasaray Lisesinde matematik dersi vermesinin ardından, İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesinde doçent olarak çalışma hayatına girmiştir. Doktorasını yapabilmek için eş zamanlı olarak Almanya’ya giden Arf 1938 yılında Göttingen Üniversitesinde doktorasını başarılı bir şekilde bitirmiştir. İstanbul Üniversitesinde Ordinaryus profesörlüğüne kadar yükselen Arf, Türkiye Bilimsel ve Teknik Araştırma Kurumunun kurulması için birçok çalışma yapmıştır ve TÜBİTAK’ın ilk bilim kurulu başkanı olarak görevine devam etmiştir.

Cahit Arf

Cahit Arf Batıdan Amerika ve Avrupa’dan çok sayıda ilgi çekici teklifler almasına rağmen, profesörlüğünü Ortadoğu Teknik Üniversitesinde devam etmiştir ve bu kurumdan da emekli olarak ayrılmıştır. ODTÜ Matematik Bölümünde her sene Arf adına ve anısına özel konferanslar düzenlenmektedir. Cahit Arf hakkında daha detaylı bilgi için Cahit Arf Kimdir konulu makalemizin linkine tıklayınız.

İlginizi Çekebilir :  Anestezi Uzmanı Nasıl Olunur Anestezi Uzmanları Ne Kadar Maaş Alırlar

Cahit Arf Matematik Günleri

Değerlendirme

  1. Yarışma iki yazılı aşamadan meydana gelir.
  2. İkinci aşama daha yaratıcılık ve araştırmaya yöneliktir.
  3. Her iki aşama için de öngörülenler en düşük seviyede tutulmaktadır. Ancak, bu öngörülenler için herhangi bir alt veya üst limit belirlenmesi yoktur.
  4. Çalışmalar, ağırlıklı olarak problemlere sunulan çözümlerin sonuçlanmasını ilke alarak değerlendirmeye tabi tutulacaktır. Ancak ilginç ve yaratıcı denemeler özel olarak değerlendirmeye alınacaktır.
  5. Jürinin tüm kararları kesin verilir.
  6. Tüm katılımcıların çalışmalarını değerlendirme ve eleme sistemine göre düzen veren Jüri, Bilgi Üniversitesi Matematik Bölümü öğretim üyelerinden oluşmaktadır.

İstanbul Bilgi Üniversitesi

Katılım Şartları:

Türkiye’de eğitim görmekte olan 1 Ocak 1995 ve sonrası doğumlu tüm lise ve dengi okul türünde eğitim alan öğrenciler, bu günlere katılabilir. Öğrenci tarafından doldurulan ve lise müdürünün adı soyadı ve imzasının bulunduğu başvuru formunun ve öğrencinin okumakta olduğu okula ait onaylanmış öğrenci belgesinin Bilgi Üniversitesi Matematik bölümüne iletmesi gerekmektedir. Bu belgeler postayla ulaştırılabilir veya taranmış olan kopya örnekleri info@arf.math.bilgi.edu.tr adresine gönderilebilir. Yarışma her yıl düzenlenir ve birincilere törenler ile beraber ödülleri verilir. Her yıl düzenlenmekte olan bu günler ile beraber, Türkiyenin tüm liseleri katılabilir. Yalnız yapılan harcamalar ve giderler, yarışmaya katılan okul tarafından ödenir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ