Cahit Arf Kimdir Eğitim Hayatı Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Bilginler.net olarak Tanıyalım bölümümüzde siz değerli okurlarımıza  bir çok dünyaca ve ülkemizde ünlü kişileri tanıtmaya ve biyografilerini paylaşmaya çalıştığımız üzere; bu yazımızda da Cahit Arf Kimdir Eğitim Hayatı Ve Diğer Bilinmesi Gerekenleri paylaşmaya çalışacağız.

Cahit Arf Kimdir Eğitim Hayatı Ve Diğer Bilinmesi Gerekenler

Cahit Arf Kimdir

Cahit Arf, ülkemiz için önemli şeylere imza atmış bir kişidir. Kendisi matematikçidir ve bu alanda birçok başarı göstermiştir. Bazı terimler bularak isminin bu terimlere verilmesini sağlamıştır. Hem matematik hem de geometri çalışmalarıyla bilinmektedir. Matematiği ve geometriyi öğrenmenin anlamak üzerine olduğunu vurgulamış bu alanlarda ezberden uzak durulması gerektiğini tavsiye etmiştir.

Cahit Arf Eğitim Hayatı

Hayatı göz önünde bulundurulduğunda, Cahit Arf 1910 yılında Selanik’te dünyaya gelmiştir. İlkokul hayatı dönemin sultani olarak adlandırdığı okullarda geçmiştir. Matematiğe karşı ilgisi de bu yıllarda bir öğretmeni tarafından kazandırılmıştır. Matematik alanında ilgisi ilkokul yıllarına dayanmasının ardından lise yıllarında artık birçok problemi çözebilir seviyeye gelmiş ve arkadaşlarının çözemediği soruları bile çözebilmiştir.

Lise Eğitimi Fransada

Bu dönemde ailesi ve öğretmenlerinin bu ilgiyi fark etmeleriyle birlikte lise eğitimi için Fransa’ya gönderilmiştir. Buradaki 3 yıl sürmesi gereken eğitimi 2 yıl içerisinde tamamlayarak ülkesine geri dönmüştür. Bu yıllarda matematik alanında başarısını kanıtlamasının üzerine Türk Hükümeti tarafından yüksek öğrenim görmesi için yurtdışına gönderilen öğrenciler arasına aday olmuştur. Böylece Fransa’ya yeniden gitmiş ve yüksek öğrenimi birçok bilim adamlarının yetiştiği okul olan Ecole Normale Superieure’de tamamlamıştır.

cahit arf hayatı kısaca

Cahit Arf İş Hayatı:

Cahit Arf, yurt dışında gerekli eğitimleri aldıktan sonra Türkiye’ye geri dönüş yapmıştır. Artık kendi ülkesinde olmayı ve ülkesine hizmet etmeyi tercih etmiştir. İlk olarak Galatasaray Lisesi’nde hocalıkla başlamıştır iş hayatına. Sonraki dönemlerde de doktora çalışmalarına başlamıştır. Doktorasını yapmak için gittiği Göttingen Üniversitesi’nde de dünya çapında tanınmasını sağlayacak başarılara imza atmıştır. Cahit Arf’in iş hayatı elbette aşama aşama yükselerek devam etmiştir. 1938 yılında yeniden Türkiye’ye dönmüş ve İstanbul Üniversitesi’nde 1943 yılında profesör, 1955 yılında da ordinaryüs profesör olmuştur. Sonraki yıllarda çalışmış olduğu üniversitesinden ayrılarak Robert Koleji’nde ders vermeye başlamıştır. Aynı zamanda Tubitak’ın kuruluşunda ve gelişiminde de büyük katkıları olmuştur. Sosyal kişiliği ve başarılı bir kişi olması yönüyle tanınan Cahit Arf, bir dönem tubitak’ın Bilim Kurulu başkanlığını üstlenmiştir. Aynı zamanda 1983- 1989 yıllarında Türk Matematik Derneği için de başkanlık yapmıştır. Hayatı matematik alanına yaptığı yenilikler ve kendini geliştirmek üzerindeki çalışmalarıyla geçmiştir. Sürekli öğrenme peşinde bir bilim adamı olma özelliği her daim yenilik ve başarı getirmiştir.

İlginizi Çekebilir :  Prof. Dr. Tevfik Güngör Uras Kimdir Nerelerde Çalıştı Ve Eserleri

Cahit Arf’in Matematik Alanında Yenilikleri:

Öncelikle Cahit Arf matematiği yaşamı boyunca yaptığı bir iş olarak görmemiş bir yaşam biçimi olarak kabul etmiştir. Öğrencilerine de bu nedenle her zaman tavsiyesi matematiği ezberlememeleri yönünde olmuş ve kendiniz yapın ve anlayın tavsiyelerinde bulunmuştur. Kendisi de hiçbir zaman ezber olarak yapmamıştır matematiği. Aynı zamanda matematik alanında Arf Halkaları, Arf Değişmezleri, Arf Kapanışı gibi özel kavramlar geliştirmeyi de başarmıştır. Bunların yanı sıra Hasse Arf Teoremi üzerinde de büyük oranda çalışmalar yapmıştır. Hasse Arf Kuramı’nda çalışmalarını Alman matematikçi Helmut Hasse ile birlikte gerçekleştirmiştir. Bu çalışmalarını tüm iş hayatı boyunca sürdürmüş ve dünya genelinde çok büyük başarılara imza atmıştır.

cahit arf eserleri

Cahit Arf Ödülleri

Cahit Arf Türkiye için önemli bir matematikçidir. Her ne kadar kendisi Türkiye’de yaşamak istemiş ve ülkesine hizmet etmek amacıyla genel anlamda Türkiye’de çalışmış olsa da dünyada birçok ülkede de konuk öğretim görevlisi olarak da çalışmıştır. Bu nedenle birçok başarıya imza atmış ve önemli ödüllere sahip olmuştur. 1948 yılında İnönü Ödülü ve 1974 yılında da kuruluşunda büyük etkisi olduğu ve Bilim Kurulu başkanlığını yaptığı TUBİTAK tarafından ödül almaya layık görülmüştür.1994 yılında Ordre des Palmes Academiques ödülüne layık görülmüştür.
Cahit Arf, yaşamına birçok başarı sığdırmış bir bilim adamıdır. Aynı zamanda Türkiye için de önemli bir karakterdir. Hayatı boyunca matematik alanında birçok yeniliklere katkı sağlamış ve günümüzdeki matematiğin şekillenmesinde büyük paydayı üstlenmiştir. Kendisi her zaman için ülkesinde yaşamayı ve burada eğitim vermeyi tercih etmiştir. Belli dönemlerde Avrupa’nın bilgisinden faydalanarak ve bunları geliştirerek ülkesine matematik alanında fayda sağlamıştır. Son görev yaptığı üniversite de Orta Doğu Teknik Üniversitesi’dir. Kendisinin bu üniversiteye atandığını ani bir kararla bildirerek oraya gitmesi sağlanmıştır. Burada da matematik alanında eğitim verdikten sonra 1980 yılında emekliğe ayrılmış ve TUBİTAK çalışmalarına katkıda bulunmuştur. 1997 yılının aralık ayında da hayata gözlerini yummuştur. Ölüm sebebi de ağır bir kalp rahatsızlığı olarak bilinmektedir.

İstanbul Bilgi Üniversitesi Ord. Prof. Dr. Cahit Arf adına Cahit Arf Matematik Günleri adı altında lise öğrencilerinin matematik alanına ilgilerini arttırmak için iki aşamalı bir sınav düzenlemektedir. Cahit Arf Matematik Günleri konulu makalemiz için linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
  1. Cahit Arf Hayranı dedi ki:

    Cahit Arf eğitim hayatı konusunda tüm bilgileri paylaşmışsınız. Gerçekten herkes Matematik denilince Cahit ARF isminin ne kadar önemli olduğunu bilseydi. Cahit ARF kitaplarını baş ucumdan ayırmıyorum… Büyük üstad, bizlere bıraktığın güzellikler için sana tekrar çok teşekkür ediyoruz.

  2. tolga dedi ki:

    Takip edilmeye değer bir websiteniz var

BİR YORUM YAZ