Buz Hokeyi Nedir Nasıl Oynanır Ve Tarihçesi

Spor branşları ve bu branşlar ile ilgili bilgi, haber ve yorumları Bilginler.net ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Buz Hokeyi Nedir Nasıl Oynanır Ve Tarihçesi konulu makalemizi inceleyelim.

Buz Hokeyi Nedir

Buz Hokeyi Nedir ve Nasıl Oynanır

Buzun üzerinde oynanan buz hokeyi iki takım ile gerçekleştirilir. Oyunun amacı oyuncuların hokey sopaları ile diski kontrol etmeleridir. Oyuncular diski kontrol ederek kaleye sokmaları ile sayı kazanırlar. Bu oyunun için hokey patenleri giyilmesi gerekmektedir. Bir takımda bir kaleci ve altı oyuncu bulunmaktadır. Bu oyuncular molasız olarak oyunu yürütürler. Oynayan bu altı oyuncudan biri kural ihlali yaptığında hakemin ceza vermesi ile takım oyun içerisinde bir süreliğine 5 kişi devam ederek oynarlar. Bir takımda oyunun içindeki altı oyuncunun dışında 20’den fazla oyuncu bulunur. Bu oyunun hokey alanı 26 x 56 metre genişliği ölçüsündedir. Oyun 15 veya 20 dakika süren üç devre şeklinde oynanmaktadır.

Buz Hokeyi Sporunda önde gelen ülkeler; Çek Cumhuriyeti, Amerika, Slovakya, İsveç, Finlandiya, Kanada, Rusya ülkeleridir. Buz Hokey’inde dünyada en iyi oyuncular NHL (Ulusal Hokey Ligi)’dendir. Ligde yılın sonunda Stanley Kupası için birbiriyle oynarlar. Kuzey Amerika’da Kadınlar Ulusal Hokey Ligi ve Batı Hokey Liginde kadınlar oynamaktadır. Avrupa ve Kuzey Amerika’da erkekler hokeyi kadınlara nazaran daha ön plandadır. Olimpiyatlar da ise hokey sporu hem kadınlar hem erkekler tarafından oynanmaktadır.

Buz Hokeyi Tarihçesi

Buz Hokeyi sporu 19. yy’da ortaya çıkmış bir spordur. Kanadalı güverteciler tarafından ortaya çıkarılan spor NHL’de 1917 yılında ilk kez oynanmıştır. 2007 yılından beri doğu ve batı konferansı isimleriyle 15’lik iki lig bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  İstihare Nedir Nasıl Yapılır İstihare Namazı Ve Duası

Buz Hokeyi ilk kez Kuzey  Avrupalılar tarafından oynanmıştır. İlk kez ortaçağda oynanan oyun 19. Yy ortalarında Kanada’da oynanmaya başlanan spor o zamanlarda ilkel olarak oynanmıştır. 1855 yılında Kingston Ontario’da ilk resmi hokeyin oynandığı söylenmektedir. 1865 yılında Robertson tarafından düzenlenen maç kayıtlara geçen ilk maç olma niteliğindedir. Daha sonrasında Robertson’un üzerine yaptığı çalışmalar ile buz hokeyi kuralları ilk kez konuldu. Bu kurallara göre iki takımda da 9’ar kişi bulunuyordu ve kare şeklinde bir disk kullanılıyodu. Sonrasında Montreal’de toplanan komitenin belirlemesi ile takımlardaki kişi sayısı 7’ye düşürülmüştür. En son olarak 1909 yılında Ulusal Hokey Kurulu tarafından yapılan son düzenlemede takımdaki kişi sayısı altı olmuştur.  1893 yılında Hokey Sporunda Stanley Kupası oyunları başladı. Bu Lord Stanley Ödülü Kanada’daki en iyi hokey takımına verilmekte olup günümüzde hala devam eden bir gelenektir.

Buz Hokeyi Sahası

Buz Hokeyi Saha Ölçüleri

61 m uzunluk ve 30 m en ölçüleri Hokey Sahasının en büyük boyutudur. En az ise 56 x 26m ölçüsünde olmalıdır. Hokey Sahasının köşeleri oval özelliktedir. Bu ovalliğin yarıçapı en fazla 7/8.5 metre olmalıdır. Buz sahasının buzu 1.20 metreden daha alçak veya 1.22 metreden yüksek olarak yanları bordlar adı verilen ağaç ve plastik karışımı duvarla çevrilidir. Diğer bir şart olarak yan duvarların altında 15/25 cm yüksekliğinde sarı renkli tekme bandı olması gerekmektedir. Hokey sahasında buz yüzeyini çevreleyen duvarlar beyaza boyanmış olma zorunluluğundadır.

İlginizi çekebileceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Biatlon Nedir Biatlon Kuralları ve Biatlon Nasıl Oynanır konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Kızıltug dedi ki:

    GÜZEL

BİR YORUM YAZ