Büyük Veri Big Data Nedir Ve Özellikleri Nelerdir

Big Data Nedir?

Büyük veri” terimi nispeten yeni olsa da, nihai analiz için büyük miktarlarda bilgi toplama ve depolama eylemini ifade eder. Konsept, endüstri analisti Doug Laney’in üç ana veri olarak büyük verinin ana akım tanımını ifade ettiği 2000’li yılların başında önem kazandı.

Big Data Nedir

Organizasyon iş işlemi, sensör, makineden makineye ve sosyal medya üzerinden veriler dahil olmak üzere çeşitli kaynaklardan veri toplar. Geçmişte, bu verileri saklamak belki problem olurdu – ama yeni teknolojiler (Hadoop gibi) bu yükü ciddi anlamda hafifletti.

Veri, hiç eşi görülmemiş bir hızda akar. RFID etiketleri, sensörler ve akıllı ölçümler, gerçek zamanlı olarak veri ile büyük bir uğraş ister.

Büyük Verinin Özellikleri Nelerdir?

Veriler yapılandırılmış veya yapılandırılmamış olsun, video ses belge gibi her tür formatta sunulabilir.

SAS’ta, büyük veriler söz konusu olduğunda iki ek boyut daha düşünüyoruz:

Artan hızlara ve veri çeşitlerine ek olarak, değişkenlik işin içine giriyor. Veri akışları periyodik zirveler de oldukça tutarsız olabilir. Sosyal medyada trend olan bir şey olduğunda günlük, mevsimlik veri kaydı zorlaşır. Yapılandırılmamış veri ise iş bir kat daha zorlaşır.

Günümüzün verileri birden fazla kaynaktan geliyor ve bu durum karmaşıklık yaratıyor. Sistemler ile veri arasında bağlantı kurmayı, eşleştirmeyi, temizlemeyi ve dönüştürmeyi zorlaştırıyor. Bununla birlikte, ilişkilerin, hiyerarşilerin ve çoklu veri bağlantılarının bağlanması ve ilişkilendirilmesi gerekir veya aksi bir durum olarak verileriniz hızla kontrolün dışına çıkabilir.

Büyük Veri Neden Önemlidir?

Büyük verilerin önemi, ne kadar veriye sahip olduğunuz değil, onunla ne yaptığınızdır. Herhangi bir kaynaktan veri alabilir. Büyük verinin önemini sıralayacak olursak

İlginizi Çekebilir :  Modern Pentatlon Nedir Nasıl Oynanır Ve Dalları Nelerdir

1) maliyeti azaltır,

2) zaman harcamasını azaltır,

3) yeni ürün geliştirir ve optimize edilmiş teklifleri verir.

4) akıllı karar vermeyi sağlayan yanıtları bulmak için rahatlıkla analiz edebilirsiniz.

Büyük verileri yüksek güçlü analitiklerle birleştirdiğinizde, aşağıdakiler gibi işle ilgili görevleri gerçekleştirebilirsiniz.

Büyük Veri – Big Data

Big data neleri depoluyor?

Firmalar ile tedarikçileri arasında, sosyal medya kullanımında bir tüketicinin günlük internet hareketlerini, twitter üzerinden yapılanlar, sağlık kuruluşlarının hasta bilgileri, bankaların müşteri bilgilerini, ilaç depolama konusunda milyonlarca ilaç kaydını özetle big data hayal gücünüze sığdırdığınız her şeyi depoluyor.

 

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ