Bursa Uludağ Üniversitesi Tarihi Tanıtımı ve Görükle Kampüsü

Gelişmenin, yükselmenin ve uygar toplumlar seviyesine çıkmanın anahtarı eğitimdir. Bilginler.net ekibi olarak Eğitim bölümümüzde eğitime, öğretime ve üniversitelere dair bilgi, haber ve yorumları aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ise Bursa Uludağ Üniversitesi Tarihi Tanıtımı ve Görükle Kampüsü konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Uludağ Üniversitesi

Uludağ Üniversitesi Tarihi Ve Tanıtımı

Bursa Uludağ Üniversitesi 1975 yılında kurulmuş Türkiye’nin devlet üniversitelerinden birisidir. 1982 yılında Bursa Üniversitesi ismini değiştirerek Uludağ Üniversitesi adını alan kurum, günümüzde aktif olarak öğrenci kabulü yapmaktadır. “Atatürkçü, Çağdaş, Ulustan Yana, Laik Eğitim” sloganıyla yola çıkan üniversitenin eğitim dilleri Türkçe ve İngilizcedir. 2018 itibariyle rektörü ise Prof. Dr. Yusuf Ulcay’dır.

Tarihçe ve Kuruluş Süreci

1970’lerde Bursa’da yaşanan nüfus patlaması, o dönemde Bursa’da ikamet eden birçok ünlü sanayiciyi ayağa kaldırdı. “Bursa Üniversitesi Kurma Derneği” adıyla 1969 yılında ortaya çıkan bir dernek, bu faaliyetlere ön ayak oldu. Yapılan girişimlerle birlikte İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin devamı olarak Bursa’da bir Tıp Fakültesi açıldı. Bu, aynı zamanda Bursa’daki ilk üniversite faaliyeti oldu.

Derneğin de katkılarıyla satın alınan arazide inşaat çalışmaları başladı ve 1974 yılında devletin aradığı şartlar yerine getirildi. Bunun sonucunda 1 Nisan 1975 tarihinde Bursa Üniversitesi adı altında 2 fakülte, 20 öğretim üyesi ve 250 öğrenci ile eğitim öğretim başladı.

1975’de kurulan üniversitenin ilk rektörü, Bursa’da açılan Tıp Fakültesi’nin dekanlığını yapan Ömer Fethi Tezok oldu.

Kampüs ve Yerleşkeleri

Uludağ Üniversitesi, ilk açıldığında yalnızca Tıp Fakültesi ve İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ile eğitim vermekteydi. İlerleyen yıllarda artan ihtiyaçlara göre Üniversite, YÖK’den izin alarak birçok farklı fakülte ve enstitü açtı. Bu fakülte ve enstitülerin büyük bir çoğunluğu Görükle yerleşkesinde yer alırken, meslek için açılan MYO’lar farklı bölgelerde bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Balıkesir Üniversitesi Fakülteleri Enstitü Ve Yüksek Okulları

Uludağ Üniversitesi’nin ana kampüsü Görükle yerleşkesidir. Kent merkezine 18 kilometre uzaklıkta bulunan bu arazide şuan için birçok fakülte ve bölüm bulunmaktadır.

Uludağ Üniversitesinin Görükle Dışındaki Diğer Yerleşkeleri

Fethiye-Faik Çelik Yerleşkesi

Ali Osman Sönmez Yerleşkesi

Gemlik Sunipek Yerleşkesi

Mudanya Yerleşkesi

İnegöl Yerleşkesi

Ayrıca 9 farklı ilçede meslek yüksek okulları da faaliyetine devam etmektedir.

Akademik Birimleri

Uludağ Üniversitesi’nde toplam 11 farklı fakülte bulunmaktadır. Bunlar;

Tıp Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mühendislik-Mimarlık Fakültesi, Veteriner Fakültesi, Eğitim Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Fen Edebiyat Fakültesi, Ziraat Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, İnegöl İşletme Fakültesi

Ayrıca Yüksek Lisans ve Doktora derecelerinde eğitim için Sosyal Bilimler Enstitüsü, Fen Bilimleri Enstitüsü, Sağlık Bilimleri Enstitüsü ve Eğitim Bilimleri Enstitüsü de hizmet vermektedir.

Bunun yanı sıra Uludağ Üniversitesi’nde Yabancı Dil Yüksek Okulu, Sağlık Yüksek Okulu ve Devlet Konservatuarı da yer almaktadır.

Birçok meslek alanında eğitime devam eden MYO’lar da tam 15 tanedir.

Uludağ Üniversitesi Görükle Kampüsü

Kapasitesi ve Öğrenci Sayısı

2016 yılı itibariyle Uludağ Üniversitesi’nde öğrenim gören öğrenci sayısı 68.975 olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda üniversitenin 2000’den fazla akademisyen barındırdığını da ifade etmek gerekmektedir. Son olarak üniversite, bu ve bunun gibi birçok istatistiği uludag.edu.tr adlı resmi internet sitesinden paylaşmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ