Bursa Sadağı Kanyonu Tabiat Parkı

Dünyadaki ve ülkemizdeki gezilecek yerleri ve görülmesi gereken güzellikleri Bilginler.net ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde siz değerli takipçilerimize aktarmaktayız. Bu yazımızda ise  Bursa Sadağı Kanyonu Tabiat Parkı konulu makalemizi inceleyelim.

Sadağı Kanyonu

Bursa Sadağı Kanyonu

Bursa’nın bambaşka bir doğal güzelliği olan Sadağı Köyü Bursa’nın Orhaneli ilçesindedir. Bursa şehir merkezine 58 kilometre mesafede bulunan Sadağı Kanyonu göze hitap eden doğal güzelliklerinin yanında şifayı suyu ve hamamları, 60 metrelik kaya blokları, yürüyüş yapmak için çok uygun olan harika tabiatı ile misafirlerini kendine çekmektedir.

Doğa Güzelliği Sadağı Kanyonu

Bu kanyon adını bulunduğu Sadağı Köyünden almaktadır. Bu köy yörük insanların yaşadığı küçük bir köy olmasına rağmen Sadağı Kanyonu sayesinde adını dünya çapında duyurmuştur. Şehrin gürültüsünde ve yoğunluğundan bunalan kişilerin doğayı keşfetmesi için harika bir mekandır. Tarihi Hamamı görmek ve eğer doğa sporlarından hoşlanıyorsanız yürüyüş parkurlarında yürüyüş yapmak bol bol oksijen depolamak için en doğru yerlerden biri Sadağı Kanyonudur.  Methini ülke sınırlarının dışına çıkaran bu mekan ilkbahar ve yaz aylarında daha çok tercih edilir. İçinde bulundurduğu yürüyüş parkuru orta dereceli zorluğu olan bir parkurdur.

Sadağı Kanyonu Ulaşım

Bursa’da bulunan İznik Sansarak Kanyon’undan sonra ikinci en büyük kanyonu olma özelliğini taşıyan Sadağı Kanyonu Dağ ilçesi olan Orhaneli’nin güneybatı yönünden altı kilometre uzaklığındadır. Sadağı Kanyonu’na ulaşım için Bursa Nilüfer ilçesi tarafından yola çıkılan Orhaneli-Keles yolunun devamından 1 kilometre sonrasında Doğancı Barajı etrafından sağa doğru baraja inen taraftaki yoldan 45 kilometre kadar devam ettikten sonra Orhaneli ilçesine ulaşılır. Orhaneli ilçesinde merkezde bulunan Karagöz Heykelinin karşısında bulunan asfalt yola sapılır. Bu yol Sizi Serçeler köyüye götürür. Serçeler köyü Sadağı Kanyonu’na ulaşmak için içinden geçilen köydür. Dilerseniz bu köyde bulunan köy kahvesinde dağ suyu ile demlenmiş güzel bir demli çay yudumlayabilirsiniz. Bu köyden sonra Sadağı Köyüne ulaşabilirsiniz. Kanyonun girişi köyün 1,5 kilometre uzaklıkta başlamaktadır. Kanyon’nun girişinde karşınıza bir su bendi çıkar. İlerlediğinizde karşınıza Sadağı Deresi çıkar ve yaklaşık 60 metre büyüklüğünü bulan kayalar arasından yer yer akan derenin içinden geçerek ilerlenir. Buraya yapılan Kaplıca tesisi sonrasında çevreye yapılan düzenleme ile bir araç yolu yapılmıştır.

İlginizi Çekebilir :  Tasavvuf Nedir Tasavvufun Temeli Ve Kavramları Nelerdir

Orhaneli Sadağı Kanyonunda Yürüyüş

Sadağı Kanyonunda ağaçların arasında ilerlerken yer yer dere içinde yürüme durumu olduğu için mutlaka yanınızda yedek bir giysi götürmeniz tavsiye ediliyor. Derenin suyu neredeyse bir insanın bel hizasına kadar yükselebilir. Kanyonun sonunda Kaya Hamamı bulunmaktadır. Bu hamam zamanında buralarda avlanan Orhaneli’nin hükümdarı Roma İmparatoru Hadrianus’un karısı için yaptırdığı yer olarak bilinmektedir. Derenin karşı tarafında bulunan üç duvarla çevrili 60 derecelik sıcak suyu olan Kaya hamamı günümüzde termal tesise dahil edilse de halen aslını korumaktadır. Kaya hamamının oraya kadar kanyon yürüyüş parkurunda ahşap köprüler ve merdivenler yapılmıştır. Bu köprülerden dikkat edilerek geçilmesi gerekir.

Bursa Sadağı Kanyonu

Kanyonda bulunan kaplıca suları yıllarca şifa bulmak isteyenleri misafir etmiştir. Tarihi hamamın seneler içinde kraliçeleri, sultanları ağırladığı ve o dönemin şatafatlı eğlencelerinin mekanı olduğu günümüze gelen kalıntılarından belli olmaktadır. Suyun derecesi zaman zaman 60 dereceyi bulmaktadır.

Orhaneli Sadağı Kanyonu

Bursa Orhaneli Sadağı Kanyonunda Piknik

Tarihi hamam keyfinden sonra küçük bir yürüyüş yaptığınızda Sadağı Şelalesine ulaşabilirsiniz. Bu şelalenin etrafı piknik alanı olarak kullanılabilmektedir. Piknik yaparken şelalenin soğuk suyunda yüzme imkanı bulabilirsiniz. Çilek mevsiminde harika dağ çilekleri ile karşılaşabilir, kokusu ile mest olabilirsiniz. Şelale etrafında piknik alanında çevre köylerden gelen köylülerin getirdiği çilek, fasulye gibi yörenin kendine has ürünlerinden satın alabilirsiniz. Geri dönüşlerinizde tekrar parkuru kullanmanın yanında değişik yayla yolları keşfedebilir doğanın tadını çıkartabilirsiniz. Suyun, ağaçların Roma hamamının rahatlatıcı etkisi ile buluşmak isterseniz bir hafta sonu yolunuzu Sadağı Koyu istikametine çevirmenizi tavsiye ederiz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ