Bursa Orhan Cami Tarihi Ve Kısaca Önemli Bilgileri

Osmanlı imparatorluğunun ilk başkenti  Ulu Şehir  Bursadır. Bilginler.net olarak bu güzel şehrimizde görülmesi gereken yerlerden birisi olan Osmanlı devletinin ilk yapıtlarından Bursa Orhan Cami Tarihi Ve Kısaca Önemli Bilgileri konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Orhan Cami

Kısaca Bursa Orhan Cami

Orhan Cami 1339 yılında Osmanlı Hükümdarı Orhan Bey tarafından yaptırılmıştır. Cami ile birlikte külliye, medrese, imaret, mektep, hamam ve han da inşa edilmiştir. Günümüze ise bu yapılardan sadece han, hamam ve cami ulaşabilmiştir.

Orhan Cami Planı Ve Yapısı

Orhan Cami Osmanlı Devletinin ilk dönemlerinde yapılan ters T planlı camilerin en belirgin örneklerindendir. Cami iki kubbeli olup duvarları yığma ve kesme taşlar ve tuğlalar ile örülmüştür. Ortada bulunan kubbenin iki tarafında iki küçük kubbe daha bulunur. Camiye girildiğinde üçü kubbeyle örtülmüş beş revaklı cemaat yeri bulunmaktadır.

Orhan Cami İçi

Kahraman oğlu Mehmet’in 1413 yılında Bursa’yı işgal teşebbüsü sırasında cami tahrip edilmiştir. 1417 yılında Sultan Çelebi Mehmet döneminde Vezir Beyazıt tarafından onarılarak tekrar ibadete açılmıştır. Bizans sütün başlıklarına benzetilerek devşirme malzemenin kullanılmış olması camiye eskitilmiş bir hava katmaktadır. Camide bulunan motifler çok sade biçimde olduğu gözlemlenmektedir. Caminin mihrabı 14.yy da Anadolu’da ileri düzeyde olduğu bilinen alçı işçiliğinin güzel örneklerinden biridir. Caminin kuzey doğu kısmında bulunan çokgen şeklindeki gövdeye sahip tuğla bir minare vardır. Caminin Cephelerinde bulunan tuğla rozet güneş kürsü ve iki katlı kirpi saçakları camiye güzel bir görünüm katmaktadır.

Orhan Cami Külliyesi Ve Geriye Kalan Yapılar

Caminin bulunduğu Külliye diğer külliyelerden farklı olarak Sultan Türbesi külliye sınırlarında yer almaz. Orhan Cami Bursa’da Atatürk Caddesinin kuzey tarafında bulunmaktadır. Camiyle birlikte günümüze ulaşan Han, Emir Han olarak anılmaktadır. Atpazarı olarak bilinen yerde yapılan bu han Osmanlıların ilk bedesteni olma özelliğine sahiptir. Günümüzde tekstil ürünleri, hediyelik eşya ve kitap satışı yapılan Hanın alt katında 36 oda, üst katında ise 38 oda mevcuttur.

Orhan Cami

Yine günümüze gelen diğer bir yapı Orhan Hamamıdır. İnşa edildiği dönemde şehrin ilk çarşı hamamı olarak bilinen hamam 1339 yılında yapılmıştır. Hamam yıllar içerisinde gördüğü tahribat ile onarım görmüş kadınlar kısmı hamam erkekler kısmı kahve olarak hizmet vermiştir. 1958 yılında yaşanan yangın sonrasında tekrar onarım gören hamam günümüzde turistik ürünlerin satıldığı çarşı olarak kullanılmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Tınaztepe Mağarası Özellikleri Tarihi Ve Mağaranın Faydaları

İlginizi çekebilecek diğer yazımız Bursa Yeşil Cami Tarihi Ve Diğer Detayları konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ