Bursa Gölyazı Köyü Tarihi Tanıtımı Ve Turistik Bilgileri

Uluabat Gölünün doğal güzellikleriyle arzı endam olduğu,  Gölyazı köyünün tarihi yapısı, turistik ve sanatsal olarak harika bir mekan olması oldukça ilgi çekmektedir. Bu mekanlar bilhassa televizyon yapımcılarının ve yönetmenlerin tercih ettiği mekanlar olarak karşımıza çıkmaktadır. Gezi Rehberi Bölümümüzde ülkemizin güzelliklerini sizlere aktarmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda Bursa Gölyazı Köyü Tarihi Tanıtımı Ve Turistik Bilgileri konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Gölyazı Köyü

Gölyazı Köyü Nerededir

Çok eski bir tarihe sahip olan ve bir zamanlar Rumların yaşadığı Gölyazı köyü Bursa’nın Nilüfer ilçesine bağlıdır. Bursa’dan Balıkesir ve İzmir istikametinde bulunan yol üzerinden yaklaşık 40 km mesafede bulunan Gölyazı köyüne gitmek için ana yol üzerinden sapılarak 5 km daha devam edilir. Otobüs yolculuğunu tercih etmek isteyenler için Bursa otogardan düzenli olarak buraya otobüsler kalkmaktadır.

Gölyazı Tarihi

 2009 yılında yapılan “Turizm ve Korunan Alanlar” konulu yarışmanın finalisti olan Gölyazı, Uluabat Gölüne kıyı şirin bir köydür. Uluabat Gölü doğal bir güzellik abidesi olup kıyılarında bulunan antik dönem yapılarıyla da oldukça ilgi çekici durumdadır. Gölyazı Köyü’nün en dikkat çekici noktası Uluabat Gölü’nde karaya bağlayan bir yolun bulunması ve bu yolla bağlanan yarımada üzerinde bulunmasıdır. Tarihte bu durum korunma amacıyla Bizans döneminde yerleşim yeri olarak şekillenmesine neden olmuştur. Köyün eski adı Apollonia‘dır. Apollonia bulunduğu yerlerin en eski geçmişe sahip bir yerleşim yeri olmasına rağmen maalesef günümüzde eski dönem kalıntılarının çoğu ortadan kalkmıştır. Bunun yanında kalan kalıntıları ile tarihi bir turizm mekanı olan Göyazı Tarihi Kentler Birliği’ne üyedir.

Gölyazı ve Turizm

Küçük sevimli gezilmesi kolay bir mekan olan Gölyazı‘nın girişinde üst örtüsü ve kapıları olmayan büyük bir kilise ile karşılaşırsız. Bu kilise 19. yy sonlarında inşa edilmiştir. Yaşları iki yüzü bulan iki katlı cumba evleri Osmanlı Döneminin sivil mimarisinin örneği olarak Gölyazı’nın bize sunduğu tarihi eserlerdir.  Bu evlerin çoğu şuan koruma altında bulunmaktadır.  Eski zamana ait kalıntılardan Roma Dönemine ait olduğu bilinen tiyatro adanın güneyinde Zambaktepe denilen konumda bulunmaktadır. Yine bu tarihi kalıntılardan antik su kemeri ve mezar yapıları beldenin Deliktaş konumunda bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Yeşil Cami Tarihi Ve Diğer Detayları

Gölyazı Tarihi Kalıntıları

Köyün genelinden elde edilen izlenimlerde yer yer Roma Dönemi kalıntılarına rastlanılsa da büyük oranda Gölyazı Bizans Dönemi ile daha çok tarihlendirilmektedir. Gölyazı’ya gittiğinizde bir tekne yardımıyla gölde bulunan diğer adaları da ziyaret etmenizi öneririz. Burada bulunan Kız Ada’sı Roma Dönemi eseri olduğu bilinir.  Kız Adasında Apollon’a adanmış Apollon Tapınağı, Halilbey Adasında ise Bizans dönemine ait olduğu bilinen kilise kalıntıları bulunmaktadır.

Gölyazı ve Sanat

Gölyazı da bulunan tüm bu tarihi kalıntılar onun bir açık hava müzesi olduğunu söyleyebilmemiz için yeterlidir. Tarihler içinde günümüz sanatçıları da burada eserler bırakarak bu açık hava müzesini desteklemişlerdir. Köy içinde yürürken Fransız, Kanadalı ve Hollandalı sanatçıların eserleri ile karşılaşabilirsiniz.

Gölyazı Gölü’nün en derin yeri birkaç metre olmasına rağmen köylüler burada balıkçılık ile geçinir. Bu durum Gölyazı’yı bir balıkçı köyü olarak resmeder. Gölün içinde turna, sazan gibi balıklarında içinde bulunduğu on dokuz çeşit balık türü bulunmaktadır. Yaz aylarında Gölyazı’ya gelmeyi tercih ederseniz balıkçıların Gölyazı’dan tuttukları buralara has lezzetleri tatma imkanı bulabilirsiniz.

Gölden çıkartılan kerevitlerin avında kullanılan ”pinter” adındaki küçük ağlar buralardan hatıra olarak alabileceğiniz turistlik objeler olarak üretilmektedir.

Fotoğraf çekmeyi sevenlerin vazgeçilmez yeri olan Gölyazı yılın her mevsimi fotosafari yapan insanları ağırlamaktır. Sizde sandalların yer aldığı göl manzaralarının güneşin ufukta kaybolması ile buluşmasında ortaya harika kareler çıkartabilirsiniz.

Uluabat Gölyazı Köyü

Gölyazı aynı zamanda yüzlerce kuş türünü ağırlayan bir mekandır. Kuşlara meraklı olan kişilerin mutlaka ilgisini çekebilecek şekilde yüzlerce kuş türüne burada rastlanabilmektedir. Özellikle ilkbaharda yakın civarda olan Manyas’tan yuvalanan kuşlar beslenmek için Gölyazı’yı seçerler. Bundan dolayı gölde bulunan sazlıklar ve çevresinde bulunan tarlalarda göçmen kuş manzaraları ile karşılaşmak mümkündür.

Gölyazı köyünde hüzünlü bir hikayesi bulunan Ağlayan Çınar Bulunmaktadır. Bursa Ağlayan Çınar Tarihi Yaşı Ve Özellikleri konulu yazımız için lütfen linke tıklayınız.

.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ