Bursa Emir Sultan Cami Ve Türbesi Hakkında Bilgiler

Eşsiz güzellikleriyle Anadolu coğrafyamızın incilerini ve gezilmesi gereken yerlerini Bilginler.net olarak Gezi Rehberi bölümümüzde siz değerli takipçilerimize tanıtmaya çalışmaktayız. Bu yazımızda ‘Evliyalar Şehri‘ Bursa’mızdan Bursa Emir Sultan Cami Ve Türbesi Hakkında Bilgiler konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Emir Sultan Cami Ve Türbesi

Emir Sultan Cami

Birçok evliyaya ev sahipliği yapan güzel şehrimiz Bursa’da bulunan Emir Sultan Cami ve Külliyesi Sultan Mehmed Çelebi’nin hükümdar olduğu zamanlarda 15. Yy da Yıldırım Beyazıt’ın kızı Hundi Fatma Hatun’un emriyle Fatma Hatun’un kocası Emir Sultan adına inşa edilmiştir. Bulunduğu mevkiye adını veren Emir Sultan Cami şehrin merkezine çok yakın bir mesafede bulunmaktadır. Caminin etrafında çok sayıda mezarlık bulunmaktadır. Bunun yanında buralarda bulunan tarihi asırlık ağaçlarda bölgenin tarihi atmosferine katkı sağlamaktadır.

Emir Sultan Cami Tadilatları

Cami ilk inşa edildiğinde tek kubbeye sahipken 1507 yılında yeni bir düzenleme ile caminin ön tarafına üç kubbeli bir revak ve odalar yapılmıştır. Caminin 1795 yılında tamamen yıkılması ile Sultan 3.Selim 1804 yılında caminin eski planına sadık kalarak yeniden inşa ettirmiştir. Sonrasında yaşanan 1855 depreminde tahribata uğrayan cami 2. Abdülhamit  Han tarafından tadilatı yaptırılmıştır.

Emir Sultan Cami Planı

Cami planına göre sekizgen bir kasnak üzerine oturan, kubbeyle örtülmüş bir Camidir. Temel şekil itibariyle dikdörtgen şeklindedir. Caminin ahşap kolonların üstünde kemerli bir şekilde bulunan ahşap revaklarla sarılmış geniş bir şadırvan avlusu bulunmaktadır. Minareleri ibadet yeri ve türbenin bulunduğu bölümlerin ekseninde bulunmaktadır. Caminin duvarlarında kırk, kasnağında ise on iki tane bulunan pencereler caminin içini aydınlatma görevi görmektedir.

Bursa Emir Sultan Cami İçi

Camide bulunan mukarnaslarla işlenmiş süslemeler son derece değere sahiptirler ve camideki pencereleri etraflamaktadırlar. Mihrap İznik çinileri ile süslenmiş, mihrabın üstüne Rumi motiflerle süslü alınlıklar konulmuştur.

İlginizi Çekebilir :  Pratik Beşamel Soslu Mantarlı Köfte Tarifi

Emir Sultan Türbesi

Emir Sultan Caminin çatısı altında bulunan Emir Sultan Türbesi içerisinde Emir Sultan, oğlu Emir Ali, eşi Hundi Fatma Hatun ve iki kızı bulunmaktadır. Yaşadığı dönemin en bilgili alimlerinden olan ve Peygamber efendimizin soyundan gelen Emir Sultan Peygamber efendimiz Hz. Muhammed (s.a.v.) efendimizi rüyasında görmüştür. Kendisine Anadolu’ya gitmesini emretmiş ve üç nurlu kandil göreceğini ve bunların söndüğü yerde kalmasını emretmiştir. Nitekim bu üç nurlu kandil 1391 yılında Bursa’da sönmüştür ve Emir Sultan hazretleri buraya yerleşmiştir.

Emir Sultan Türbesi

Geldiğinde Yıldırım Beyazıd’ın kızı Hundi Fatma Sultan ile evlenen Emir Sultan 1429’da veba hastalığına yakalanmış ve bu nedenle vefat etmiştir. Türbe zaman içerisinde tadilata alındığı için günümüze gelen hali orijinal halinden baya uzaklaşmıştır. Bugün ki haline 1868 yılında Sultan Aziz’in yenilemesi ile kavuşmuştur. Caminin doğuya bakan kısmından içine girilen türbe kapısının dışında bulunan tüm duvarlarında büyük pencerelere sahiptir.

Emir Sultan Cami Çevresi

Caminin Çevresinde geniş bir meydan ve yanında bir hamam bulunmaktadır. Dikdörtgen şeklinde inşa edilmiş bu hamamın soğukluk denilen bölümü ilk yapıldığında üzerinde kubbe bulunurken sonra yapılan tadilatlarda düz çatılı bir görünüme kavuşturulmuştur. Hamamın ılıklık denilen bölümü çevresinde halvet hücreleri ve tuvaletler bulunmaktadır. Bu kısımdan iki halvetli ve üç eyvanlı sıcaklık bölümüne geçiş yapılmaktadır. Bu sıcaklık bölümünde göbek taşı bulunur ve üstü kasnak ve kubbe ile örtülmüştür. Hamam yıllar içerisinde birçok kez restore edilmiş olup en son 2008 yılında restorasyon gerçekleşmiştir.

Emir Sultan Cami Avlusu

Günümüzde en çok ziyaret edilen türbe ve camilerin arasında bulunan Emir Sultan Cami ‘Sultan Külliyesi’ olarak anılmaktadır. Bursalılar gelenek olarak sünnet ve düğün gibi cemiyetlerinde türbeyi ve camiyi ziyaret ederek dua etmeyi adet haline getirmişlerdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 6 YORUM
 1. giz”& dedi ki:

  Emir Sultan Cami Bursanin manevi hava olarak en güzel mekanidir. Sabah namazı sonrası güneşin doğuşu ile birlikte poğaça börek ve çay ile yeni güne başlamak tarif edilemez bir mutluluktur .Bursaya gidenlerin mutlaka gitmesini tavsiye ederim ??

 2. Kaan dedi ki:

  Kesinlikle katılıyorum, güne Emir Sultanda sabah namazı kılarak başlamak tarif edilemez bir duygu.

 3. Felakettellalci dedi ki:

  Bir Bursalı olarak yazıyı severek okudum teşekkür ederim. Hatta dışarıdan camileri gezmeye gelen turistlerin edeben önce Emir Sultan Hazretlerini ziyaret etmeleri ardından da veda için de tekrar Emir Sultana gelmeleri gerektiğini duymuştum 🙂

 4. Yasemin dedi ki:

  İnşallah Bursaya gelirsem çok görmek istediğim bir yer

 5. Hafize dedi ki:

  Tekrar tekrar gitmek istediğim yerlerin ilk sıralarında. Rabbim orada yaşayanlara idrak edip değerini bilmeyi gitmek isteyenlere tekrar gitmeyi nasip etsin.

 6. Erdoğan As dedi ki:

  Emir Sultan Cami inde Pazar Sabah Namazı Kılmak Ve Sonrası Çay Ocaklarında Poğaça ve Börek ile Kahvaltı Yapması Tarifsiz Bir Mutluluk. Şiddetle Tavsiye Ederim.

BİR YORUM YAZ