Bursa Ağlayan Çınar Tarihi Yaşı Ve Özellikleri

Dünyada ve güzel ülkemizde tarihi ve turistik mekanları Bilginler ekibi olarak Gezi Rehberi bölümümüzde sizlere aktarmaya çalışmaktayız.Bu yazımızda ise Bursa Ağlayan Çınar Tarihi Yaşı Ve Özellikleri konulu makalemizi inceleyelim.

Bursa Ağlayan Çınar

Bursa Ağlayan Çınar Tarihi ve Tanıtımı

Ülkemizin dördüncü en kalabalık şehri olan Bursa ili doğal ve tarihsel zenginliklerle dolu ve Osmanlı Devletinin ilk başkenti olan şehirdir. Tarihi güzellikleriyle hemen öne çıkan şehirde çok sayıda tarihi camiler, mescitler, türbeler, medreseler, müzeler, köprüler ve çınarlar bulunmaktadır. Bu yazımızda Tarihi ve doğal güzelliklerden biri olan Bursa Ağlayan Çınardan bahsedeceğiz.

Yerli ve Yabancı turistlerin akınına uğrayan Bursa Ağlayan Çınarı Bursanın Gölyazı Beldesinde bulunmaktadır. Ağaç insanların ilgisini en çokta efsanelemiş hikayesi ile çekmektedir. Acıklı bir aşk hikayesine şahitliğiyle ünlenen çınarın altında insanlar çaylarını içerken çınarın hikayesi ile hüzünlenmektedirler.

Ağlayan Çınar Hikayesi

Yerel halkın gelenlere anlattığına göre Gölyazı mevkinde eskiden Rum olanların daha çok çoğunluk gösterdiği bir köy bulunmaktaymış. Bu köyün adı Apolyont’muş. Bu köy halkından Rum olan kesimden Eleni isimli bir kız ve  Türklerden Mehmet isimli bir delikanlı birbirlerine aşık olmuşlar. Bu iki aşık buluşma yerleri olarak bu çınar ağacını benimsemişler. Birbirlerini ölümüne seven bu çift gizli gizli bu ağacın oyuğunda buluşuyorlarmış. Gel zaman git zaman Kurtuluş savaşı yıllarında Rum köylerinin boşaltılması ve boşaltılan köylere Türklerin yerleştirlme politikası uygulanmaya başlanmış. Bu politika ile Eleni o köyden ayrılmak zorunda kalmış. Mehmet Apolyont’ta bunu duyar duymaz hemen Eleni’nin abilerini aramaya başlamış. Abilerine Eleni’yi aradığını söylediğinde ise onlar tarafından tepki görmüş. Abileri Eleni’nin peşini bırakmasını, bu ayrılığı zorlaştırmamasını ve Eleni’yi unutmasını söylemişler. Mehmet içinde yandığı aşk ateşi ile Eleni’de ayrılma konusuna tahammül edemeyerek direnmiş ve kavga çıkmış. Bu kavga sırasında Eleni’nin ağabeyi Yorgi karşısında direnen Mehmet’i bıçaklamış. Bıçakla yaralanan Mehmet düşe kalka Ağlayan Çınar’ın oyuğuna gelmiş. Bu olanlar olurken Köyü terk eden Rum grubun içinde yol alan Eleni bir arkadaşından Mehmet ile abisinin kavga ettiğini öğrenmiş. Bunu duyar duymaz yerinde duramayan genç aşık hemen Rum grubun içerisinden ayrılıp geri dönmek üzere yola koyulmuş. Ağlayan Çınarın yanına gelen Eleni kan revan içinde kalmış Mehmeti ile karşılaşmış. Ama her şey için çok geçmiş kanlar içindeki Mehmet sevdiğiyle son bir kez görüşemeden ruhunu orada teslim etmiştir. Eleni bu durum karşısında güçlü kalamayarak oda orada sevdiğinin arkasından giderek intihar etmiş. Efsaneye göre zaman içinde bazı zamanlar bu ağaç kan damlaları akıtırmış. Bu nedenle bu ağacın adı Ağlayan Çınar olmuş.

Bursa Ağlayan Çınar Kaç Yaşında

Bursanın Gölyazı köyünün girişinde bulunan bu ağaç öz suyu akıttığı içinde Ağlayan Çınar olarak bilinmektedir. 1998 yılında yapılan incelemeler sonucu bu çınarın yaşı 725 olarak tespit edilmiştir. Bu heybetli tarihi çınarın gölgesinin 400 metre olduğu bilinmektedir. Çınara ulaşım için Bursa’nın farklı yerlerinden vesaitler ile ulaşım sağlanmaktadır. Gölyazı beldesinde bulunan çınarı ziyaret etmek istediğinizde mevkisinde bulunan Aziz Panteleimon Kilisesini de görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir :  Ata Sporu Yağlı Güreş Nedir Tarihi Ve Altın Kemerli Başpehlivanlar

İlginizi çekeceğini düşündüğümüz bir diğer makalemiz olan Türkiye’nin en büyük çınar ağacı İnkaya Çınarı konulu makalemiz için lütfen linke tıklayınız.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ