Bocce Nedir Nerede Oynanır Ve Tarihçesi

Spor dallarını ve bu branşlara ait bilgi, haber ve yorumları Bilginler ekibi olarak Spor bölümümüzde sizlere tanıtmaya çalışıyoruz. Bu yazımızda ise Bocce Nedir Nerede Oynanır Ve Tarihçesi makalemizi inceleyelim.

BOCCE Nedir

Bir oyun türü olan Bocce’nin nasıl oyun olduğu konusunda sizlere bilgi vermek istiyoruz. Özellikle son zamanlarda oldukça popüler olan bu oyun türünün nasıl oynanacağı ve oyun aşamalarını sizlere buradan açıklamak istiyoruz.

Spor oyunları arasında yer alan bu oyunun ismini Latince’den aldığını ve aslında anlamının “ Patron “ anlamına geldiğini belirtmek istiyoruz.

Roma döneminde tercih edilen ve günümüze kadar gelen bu oyunun özellikle ülkemizde oldukça popüler hale gelmesinin nedenleri arasında oyunda yer alan küçük misketler sayesinde olduğunu belirtelim. Birçok ülkede “Misket “ oyunu olarak bilinen bu oyunun nasıl oynandığına bakalım.

Bocce Sporu Nerede Oynanır

Öncelikle alan konusunda 4m 26,5 m boyutlarında bir zemin gerekmektedir. Özellikle bu zemin içerisinde oynanması gereken sentetik topların boyutları da 100 – 115 mm boyutlarında olmalıdır. Eskiden çocukluk yıllarımızda oynadığımız misket oyununa benzer olan bir oyun olan Bocce’de ki hedefin attığınız topa yakın olmasını sağlamaktadır.

Hedef olarak belirlenen topa en yakın olan topu atmanız ilk hedefiniz olmalıdır. Puanlama usulü olarak oynanan bu oyunda rakibinizin attığı toplardan hedefe daha yakın attığınız her top için 1 puan kazanmış olacaksınız.  15 puan üst sınırı bulunan bu oyunda 15 puan alan oyuncunun rakibini mağlup ettiğini yani oyunu kazandığını belirtmek istiyoruz.

BOCCE Nerede Oynanır

Oyun içerisinde bir diğer kural hakkında da bilgi verelim. Rakibinizin attığı top hedef topun önünü kapatmış ise burada sizin atacağınız topun hedef veya rakibinizin topuna değmesi konusunda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

İlginizi Çekebilir :  Oryantiring Nedir Nasıl Oynanır Nerelerde Oynanır Ve Disiplinleri Nelerdir

Hedef olarak belirlene topun oyun içerisinde isminin palliona olduğunu belirtmek istiyoruz. Öncelikle oyunu başlayan takımın veya kişinin bu belirlenen hedefe en yakın atmaya çalışması gerekmektedir. Diğer rakip oyuncularında bu hedefe en yakın atma çabalarından sonra oyunculardan en yakın atan kişinin hanesine 1 puan yazılacaktır. Oyun içerisinde palliona denilen hedef topa atılan atışın ismi ise “Punto” olarak adlandırılmaktadır.  Ancak eğer diğer oyuncunun topuna vuracaksanız burada yapacağınız atışın ismi ise “Volo” olarak adlandırılmaktadır.

BOCCE Topları

En az iki kişi ile oynama şansınızın olduğu bu oyunu topluca da oynama şansınız bulunmaktadır. Elinizde bulunan Bocce toplarınızın miktarına bağlı olarak oyunu gruplar halinde de oynayabilirsiniz.

1’e 1 veya ikişerli oynadığını bu oyunlarda gerekli olan top sayısının 3 misket olduğunu belirtmek istiyoruz. Eğer daha fazla kişi ile bu oyunu oynayacaksınız burada en az olması gereken misket sayısının 2 olduğunu belirtmek istiyoruz.

Oyunun Roma döneminden kaldığını belirtmiştik. Roma döneminden kalma bu oyunun İtalyanca bir kelimeden “Bocce “ ismini alığını belirtelim. “ Çanaklar “ anlamına gelen bu oyunda sentetik topları almak için internet üzerinden kolay şekilde alma şansınız bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ